15.000 TL Gaming Laptop tavsiyesi

Bütçe
13000-15000
Hocam kaçacak gibi.
Ailem yarı yıl tatilinin bitnesini bekle dedi.
Asus TUF bu model nasıldır? Aradiğim ozellikleri karsiliyan 2 laptoptan biri.
Aslında cok iyi bunu da listeme aldım.
Indirim bitmez umarim.

Son düzenleme:
Hocam kaçacak gibi.
Ailem yarı yıl tatilini bekle dedi.
Asus TUF bu model nasıldır? Aradiğim ozellikleri karsiliyan 2 laptoptan biri.

Aslında cok iyi bunu da listeme aldım.
Indirim bitmez umarim.

TUF'un plastiğini beğenmiyorum şahsen. Eğer sıcak çalışması Problem değilse şu da olabilir. (dikkat: Driver illallah ettirebilir.)

TUF'un plastiğini beğenmiyorum şahsen
Yanlış anlamayın ama bu kişisel durum olduğu icin bunu dikkate almadım.
Sorum sıcaklik değerleri, donanımı falan...
Eğer sıcak çalışması Problem değilse şu da olabilir. (dikkat: Driver illallah ettirebilir.)
Şahsen çok ısınmasını istemem.
Driver konusu ise FreeDOS alacağım her laptopta beni illallah ettirecek gibi.

Yanlış anlamayın ama bu kişisel durum olduğu icin bunu dikkate almadım.
Sorum sıcaklik değerleri, donanımı falan...

Elbette, seçim sizin. Şahsen Monster plastiği bile TUF'tan daha iyi geliyor bana. Sıcaklıklar ortalamada, ekran kartı ise 75W. Dell G5 ve Lenovo varken bakılmaz bana kalırsa.

Şahsen çok ısınmasını istemem.
Driver konusu ise FreeDOS alacağım her laptopta beni illallah ettirecek gibi.

FreeDOS kötü bir şey değil hocam, hatta elle tek tek driverları kurduğunuz için daha güvende hissediyorsunuz. Benim orada kastettiğim Radeon driverlarıydı. 5600M-MSI Alpha kullanıcısı olarak illallah etmiş durumdayım.

Elbette, seçim sizin. Şahsen Monster plastiği bile TUF'tan daha iyi geliyor bana. Sıcaklıklar ortalamada, ekran kartı ise 75W. Dell G5 ve Lenovo varken bakılmaz bana kalırsa.

Anladım olayı.
Monster istemiyorum, yani öğrenciyim ve kadıköy'e epey uzaktayım.
Lenovo gayet hoşuma gitti.
Dell de gayet güzel.
Zaten ben şimdi aklımda biraz fikirler elde ediyorum, daha sonra 4-5 laptopu kıyaslama amaçlı bir konu daha açacağim.

FreeDOS kötü bir şey değil hocam, hatta elle tek tek driverları kurduğunuz için daha güvende hissediyorsunuz. Benim orada kastettiğim Radeon driverlarıydı. 5600M-MSI Alpha kullanıcısı olarak illallah etmiş durumdayım.

Hocam FreeDOS hem ucuz hem de güvenli...
Benim olayım şu Monster dışında diğer markalarda driver işi zor gibi.
Monster direk bellek gönderiyor.

Yani sitelerindeki arzali çıkıyor, onu bul, bunu yap falan. Her türlü aldiktan sonra 1 haftami driver gibi işlere vereceğim...

@Radeon RX 5500M son olarak hocam laptopta en son BIOS sürümünüm yüklu olup olmadiğini nasıl anlarim?
Yani sitelerine bakiyorum, Dell-ASUS falan hep son günlerde yeni BIOS'lar atmış.
Laptop bana en son BIOS yüklu mü gelir yoksa ben mi en son BIOS'u kurmalıyım.
ya da nasıl en son BIOS yüklü mü anlarım?

@Radeon RX 5500M plastik konusuna gelirsek ben zaten internet üzerinden alacağim fakat fiziksel bir mağaza üzerinden de plastiklerini test edeceğim.
Ben olsam onu alırım, 500TL farkın üstüne biraz koyup güzel 500GB SSD eklerim.
Aynen.
Zaten hangisini alırsam alayım ram ve SSD takviyesi kesin olacak.

Yani sitelerindeki arzali çıkıyor, onu bul, bunu yap falan. Her türlü aldiktan sonra 1 haftami driver gibi işlere vereceğim.

NVIDIA kartlarda böyle bir problem çıkmaz hocam, Radeona mahsustur. Radeon'un avantajı 2060 seviyesi performansı ve VRAM'i 3050 Ti fiyatına sunması.

@Radeon RX 5500M son olarak hocam laptopta en son BIOS sürümünüm yüklu olup olmadiğini nasıl anlarim?
Yani sitelerine bakiyorum, Dell-ASUS falan hep son günlerde yeni BIOS'lar atmış.
Laptop bana en son BIOS yüklu mü gelir yoksa ben mi en son BIOS'u kurmalıyım.
ya da nasıl en son BIOS yüklü mü anlarım?

Pcdeki sürüm ile sitedekini karşılaştırın. Pcdeki sürümü msinfo32'den öğrenebilirsiniz.

@Radeon RX 5500M plastik konusuna gelirsek ben zaten internet üzerinden alacağim fakat fiziksel bir mağaza üzerinden de plastiklerini test edeceğim.

Bencede en iyisi bu, TUF hiçbir şekilde hoşuma gitmedi benim.

NVIDIA kartlarda böyle bir problem çıkmaz hocam, Radeona mahsustur. Radeon'un avantajı 2060 seviyesi performansı ve VRAM'i 3050 Ti fiyatına sunması.
Hocam ben Nvidia driver olayıni değil,
Ethernet falan o tarz driver sıkıntilari olabiliyor.
Pcdeki sürüm ile sitedekini karşılaştırın. Pcdeki sürümü msinfo32'den öğrenebilirsiniz
Tamamdır.
Bencede en iyisi bu, TUF hiçbir şekilde hoşuma gitmedi benim.
👍

@Radeon RX 5500M peki hocam sıcaklik olarak internette Dell işlemcisi 95 Derece(Yükte) oluyormuş yazıyor.
Bu fazla mı yoksa idare eder mi?
Şüphe duyduğum tek konu bu Dell hakkında.

@Radeon RX 5500M ve hocam sizce Monster kumarı oynamaya değer mi?
Dedigim gibi teknik servise götürmem zor, ölı piksel-işik sizmasi falan bana devasa dert olur.
Sizce bunca risk almaya değer mi?
Bence değmez bunca riske Dell varken.
İşlemci biraz daha iyi olur evet ama bana kalırsa değmez bunca riske.
Sizce? (Bknz: Şikayetvar)

Geri
Yukarı