15.000 TL sistem önerisi

Bütçe
15000

Anzujaamu

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, yavaş yavaş bir sistem toplamaya karar verdim ve birkaç parçaya başladım bile. Doğru mu yaptım yanlış mı onu sonradan göreceğiz ama birkaç tavsiyeye ihtiyacım olacağı kesin.
Öncelikle aldığım parçalara iyi mi/kötü mü olduğu hakkında yorum yapabilirseniz çok sevinirim. Sonra da bu parçalara uyumlu donanımları söyleyebilirseniz yine çok mutlu olurum.

anakart: MSI MPG Z490 Gaming Edge.
ekran kartı: Gigabyte NVIDIA GeForce RTX 3050 Gaming OC.
Bunlar dışında sadece bir adet SSD aldım henüz, yani daha çok yolun başında sayılırım. SSD'leri bile tamamlamadım.

-Açık konuşmak gerekirse bu işlerden çok anlamadığımdan mütevellit; anakartın açıklamasında bulunan RAM frekansı: 2933 MHz, 4800 MHz ibaresi kafamı karıştırıyor. Önceden 3200 MHz RAM almayı düşünüyordum ama bu ibareden dolayı ne yapacağımı pek bilemiyorum. Özellikle bu konuda yardımınızı beklerim.

-Ek olarak şu konuda bilgi rica ediyorum: Anakart soketi 1200, yani 1200 soketli hangi işlemciyi alırsam alayım uyumlu olacak mıdır? Yoksa ek olarak bakmam gereken bir şey var mı?
Benim araştırıp en çok almayı düşündüğüm işlemci: "Intel Core i7-11700KF 3.6 GHz 8 çekirdek 16MB cache LGA1200 soket 14nm işlemci" buydu mesela. Ama unlocked yazıyor, onu da bir araştırmam lazım önce tam olarak.
Sizin önerdiğiniz iyi bir işlemci var mıdır?

-Daha önce topladığım (şu an halihazırda kullanmış olduğum) bilgisayar günümüz teknolojilerini çok barındırmıyor, epey bir zaman oldu. Bu yüzden sıvı soğutucu vs. olaylarına da pek hakim değilim doğal olarak. Bu topladığım sisteme sıvı soğutma alayım (herhalde daha iyidir mantığıyla) diye düşünüyorum. Ama bu konuda da kafamı karıştıran şeyler var. Çift pervaneli-tek pervaneli ya da ekran kartı gibi 3 pervaneli. Ne kadar fark oluşturur, neyi almalıyım? Bu konuda da fikirleriniz benim için önemli.

Fazla uzun oldu, daha fazla da uzatıp kafa şişirmek istemiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Bir de çok uçuk üst düzey bir şey toplamayı düşünmüyorum haliyle şimdiden epey yükseldi fiyat. En uygun yollu (işlemciden kısmadan) önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
2933 MHz, 4800 MHz ibaresi kafamı karıştırıyor.

Kafa karışıklığına gerek yok hocam anakartınız 4800 MHz'ye kadar RAM destekliyormuş bunu alt sınır üst sınır olarak düşünebilirsiniz dediğiniz gibi 3200 MHz alır takarsanız çalışacaktır.

Ek olarak şu konuda bilgi rica ediyorum: Anakart soketi 1200, yani 1200 soketli hangi işlemciyi alırsam alayım uyumlu olacak mıdır? Yoksa ek olarak bakmam gereken bir şey var mı?

MSI'ın kendi sitesinde desteklenen işlemciler yazıyor ben sizin için baktım uyumludur ama sizde bakmak isterseniz oradan bakabilirsiniz.

Intel Core i7-11700KF 3.6 GHz 8 çekirdek 16MB cache LGA1200 soket 14nm işlemci" buydu mesela. Ama unlocked yazıyor.

Unlocked yazması iyi bir şey anakartınız Z serisi bir anakart yani işlemciye overclock(güç aşırtma) yapabileceğiniz anlamına geliyor işlemciler konusunda ufak bir tüyo k yazanlar overclock yapılabilen işlemciler F yazanlar görüntü birimi bulundurmayan(ekran kartsız görüntü vermeyen)işlemciler kf yazması overclock yapılabildiği ama görüntü birimi olmadığı anlamına geliyor Z serisi bir anakarta sahip olduğunuz için k serisi bir işlemci tercih etmeniz sağlıklı olacaktır.

Sizin önerdiğiniz iyi bir işlemci var mıdır?

Alabileceğiniz iyi bir işlemcidir 11700KF anakart seçerken keşke birilerine danışsaydınız Intel her 2 nesilde soket değişiyor 1200 soket artık bitti 1700 sokete geçildi 1700 soket bir anakart alsaydınız 12. ve 13. nesil işlemci takabilirdiniz ama 11. nesil işlemcilerde sizi uzun yıllar götürür 11700'ün üstüne çıkmak için i9 falan takmanız lazım ama gereksiz pahalı bir harcama olur.

Daha önce topladığım (şu an halihazırda kullanmış olduğum) bilgisayar günümüz teknolojilerini çok barındırmıyor, epey bir zaman oldu. Bu yüzden sıvı soğutucu vs. olaylarına da pek hakim değilim doğal olarak. Bu topladığım sisteme sıvı soğutma alayım (herhalde daha iyidir mantığıyla) diye düşünüyorum. Ama bu konuda da kafamı karıştıran şeyler var. Çift pervaneli-tek pervaneli ya da ekran kartı gibi 3 pervaneli. Ne kadar fark oluşturur, neyi almalıyım? Bu konuda da fikirleriniz benim için önemli.

Hocam sıvı soğutma için bir 2500-3000 TL falan ayırmanız gerekli sıvı soğutma işlerine tam hakim değilim bir öneri yapmam doğru olmaz.

Kasanızın sıvı soğutma montajına uygun bir kasa olması gerekli diye biliyorum eğer uygun değilse kasa almanız gerekiyor sanırım.

Depolama olarak sakın SATA SSD almayın 2 adet M.2 slotu var anakart üzerinde hem M.2 SSD'ler kasada yer kaplamazlar hem de SATA SSD'lere göre daha hızlıdırlar bir model önerisi olarak

Son olarak hocam tekrar söylemek istiyorum keşke ürün alırken bir teknoloji forumunda konu açsaydınız

Anakart ve ekran kartına iade yapma şansınız varsa yapın sizin bütçenize çok daha üst sistemler toplanabiliyor bilginize.

Kafa karışıklığına gerek yok hocam anakartınız 4800 MHz'ye kadar RAM destekliyormuş bunu alt sınır üst sınır olarak düşünebilirsiniz dediğiniz gibi 3200 MHz alır takarsanız çalışacaktır.

MSI'ın kendi sitesinde desteklenen işlemciler yazıyor ben sizin için baktım uyumludur ama sizde bakmak isterseniz oradan bakabilirsiniz.

Unlocked yazması iyi bir şey anakartınız Z serisi bir anakart yani işlemciye overclock(güç aşırtma) yapabileceğiniz anlamına geliyor işlemciler konusunda ufak bir tüyo k yazanlar overclock yapılabilen işlemciler F yazanlar görüntü birimi bulundurmayan(ekran kartsız görüntü vermeyen)işlemciler kf yazması overclock yapılabildiği ama görüntü birimi olmadığı anlamına geliyor Z serisi bir anakarta sahip olduğunuz için k serisi bir işlemci tercih etmeniz sağlıklı olacaktır.

Alabileceğiniz iyi bir işlemcidir 11700KF anakart seçerken keşke birilerine danışsaydınız Intel her 2 nesilde soket değişiyor 1200 soket artık bitti 1700 sokete geçildi 1700 soket bir anakart alsaydınız 12. ve 13. nesil işlemci takabilirdiniz ama 11. nesil işlemcilerde sizi uzun yıllar götürür 11700'ün üstüne çıkmak için i9 falan takmanız lazım ama gereksiz pahalı bir harcama olur.

Hocam sıvı soğutma için bir 2500-3000 TL falan ayırmanız gerekli sıvı soğutma işlerine tam hakim değilim bir öneri yapmam doğru olmaz.

Kasanızın sıvı soğutma montajına uygun bir kasa olması gerekli diye biliyorum eğer uygun değilse kasa almanız gerekiyor sanırım.

Depolama olarak sakın SATA SSD almayın 2 adet M.2 slotu var anakart üzerinde hem M.2 SSD'ler kasada yer kaplamazlar hem de SATA SSD'lere göre daha hızlıdırlar bir model önerisi olarak

Son olarak hocam tekrar söylemek istiyorum keşke ürün alırken bir teknoloji forumunda konu açsaydınız

Anakart ve ekran kartına iade yapma şansınız varsa yapın sizin bütçenize çok daha üst sistemler toplanabiliyor bilginize.

Çok teşekkür ederim değerli bilgileriniz için hocam. Önceden akıl edemedim konu açmayı maalesef. Bir kaç ay geçmiştir sanırım toplamda anakart ve ekran kartını almamın üzerinden. Aslında uzun uzun düşünüp beğenip almıştım anakartı. Sanırım işlemci açısından çok da pahalıya denk gelmemesi için biraz da olsa eski tercih ettim :)
Beni 6-7 sene götürse yeterli olacaktır şimdilik sanırım. İşten dolayı oyuna zaten çok zamanlar ayırabilen bir insan değilim. Şuanki oyunların çoğunu çalıştırabiliyor olsa kâfi olacaktır.
SSd olarak 980 pro almıştım 1 tb'lık. 2. SSD olarak da ya aynısını ya da bir tık daha düşük bütçe ile 970 Evo vs. almayı düşünüyorum. Sonra da sırf depolama birimi olarak belki sata bir disk alırım uygun fiyata. Böyle farklı farklı ürünleri birleştirmek bir problem yaratmaz sanırım değil mi?

Önceden akıl edemedim konu açmayı maalesef.

Geçmiş olsun hocam yapılacak bir şey yok elinizdeki parçalara sağlam donanım dizmeniz gerekmekte.

Beni 6-7 sene götürse yeterli olacaktır.

Sağlıklı kullanılırsa senede bir falan gibi termal macun vs bakımları yapılırsa daha uzun süreler bile kullanırsınız.

Şu anki oyunların çoğunu çalıştırabiliyor olsa kâfi olacaktır.

Çoğu oyunu çalıştırır hocam şu anda minimum oyun gereksiniminden çok uzakta sizin ekran kartı(minimum 1050 Ti falan gerekiyor günümüz oyunlarına) ve işlemci.

SSD olarak 980 Pro almıştım 1 TB'lık. 2. SSD olarak da ya aynısını ya da bir tık daha düşük bütçe ile 970 EVO vs. almayı düşünüyorum. Sonra da sırf depolama birimi olarak belki SATA bir disk alırım uygun fiyata.

Benim attığımdan daha iyidir 970 ve 980 benim attığım biraz F/P bir model sizinkiler daha iyi.
Bu arada Samsung'un SSD yazılımı var sanırım onu indirin sistemi kurduktan sonra.
Bazı 980'lerde sağlık oranının hızla düşmesine sebep olan bir hata vardı o hatayı gidermek için güncelleme yayınladılar ilk işiniz Windows'tan sonra onu kurmak olsun işinizi garantiye almış olursunuz.

Sonra da sırf depolama birimi olarak belki SATA bir disk alırım.

Hocam SATA disk için.
F/P olarak PNY CS900 öneririm ömürlük olsun derseniz Samsung 870 SATA var onu bir insan evladı veri yazarak bitiremez öyle sağlamdır.

Birimi olarak belki SATA bir disk alırım uygun fiyata. Böyle farklı farklı ürünleri birleştirmek bir problem yaratmaz sanırım değil mi?

Yok hocam bir problem yaratmaz diskler ayrı gözükür sadece ayrı parçalar olduklarından 980'e (1TB olanı oyun için kullanıp 250-500 GB olarak Windows kurmak için diğer bir SSD alabilirsiniz)oyunları vs kurarsınız rahatınıza bakarsınız.

Son düzenleme:
Geçmiş olsun hocam yapılacak bir şey yok elinizdeki parçalara sağlam donanım dizmeniz gerekmekte.

Sağlıklı kullanılırsa senede bir falan gibi termal macun vs bakımları yapılırsa daha uzun süreler bile kullanırsınız.

Çoğu oyunu çalıştırır hocam şu anda minimum oyun gereksiniminden çok uzakta sizin ekran kartı(minimum 1050 Ti falan gerekiyor günümüz oyunlarına) ve işlemci.

Benim attığımdan daha iyidir 970 ve 980 benim attığım biraz F/P bir model sizinkiler daha iyi.
Bu arada Samsung'un SSD yazılımı var sanırım onu indirin sistemi kurduktan sonra.
Bazı 980'lerde sağlık oranının hızla düşmesine sebep olan bir hata vardı o hatayı gidermek için güncelleme yayınladılar ilk işiniz Windows'tan sonra onu kurmak olsun işinizi garantiye almış olursunuz.

Hocam SATA disk için.
F/P olarak PNY CS900 öneririm ömürlük olsun derseniz Samsung 870 SATA var onu bir insan evladı veri yazarak bitiremez öyle sağlamdır.

Yok hocam bir problem yaratmaz diskler ayrı gözükür sadece ayrı parçalar olduklarından 980'e Windows kurarsınız diğer SSD'ye oyunları vs kurarsınız rahatınıza bakarsınız.

Ehh o zaman güzel, beni uzun yıllar götürür başta neden moralimi bozdunuz hocam kötü seçmişim diye :)
Şaka bir yana teşekkürler tekrar.
Şuanki bilgisayarımda bir sorun var sebebini bilmediğim. Bir oyun açtığım anda pc resetleniyor, hacılara hocalara mı götürmedim bilgisayarı yine de bir çözüm bulamadım :) Böyle bir sorunla ileride karşılaşmayayım yeter bana sanırım. O yüzden çok pahalı olmayan ama yine de parçaları kaliteli bir alet toplamaya çalışıyorum kendimce. Belki hazır bir sistem alsam daha iyiydi ama nereden bulaştıysam bulaştım toplamaya işte..
980 pro için söylediğiniz sorunu bir yerde daha duymuştum aldıktan sonra, korkutuyor beni umarım başıma gelmez.

Şaka bir yana teşekkürler tekrar.

Ne demek hocam yardımcı olabildiysem ne mutlu soracağınız sorularınız varsa beni etiketleyebilirsiniz yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiğince.

Bir oyun açtığım anda PC resetleniyor, hacılara hocalara mı götürmedim bilgisayarı yine de bir çözüm bulamadım :)

Ah o hacılar hocalar hiç sevmem o tayfayı az kazık çakmadılar bana.

Böyle bir sorunla ileride karşılaşmayayım yeter bana sanırım. O yüzden çok pahalı olmayan ama yine de parçaları kaliteli bir alet toplamaya çalışıyorum kendimce. Belki hazır bir sistem alsam daha iyiydi ama nereden bulaştıysam bulaştım toplamaya işte.

Hocam bende böyle giriştim zaten bu işlere kendi sistemimi yükselteyim diye en kötü bir el yatkınlığı kazanırsınız.

980 Pro için söylediğiniz sorunu bir yerde daha duymuştum aldıktan sonra, korkutuyor beni umarım başıma gelmez.

Bende 980 olmadığından tam bilmiyorum ama internette şöyle bir haber buldum sorun çözülmüş yazılımla haberde indirme linki de var ondan dolayı atıyorum işinize yarayabilir.

Ne demek hocam yardımcı olabildiysem ne mutlu soracağınız sorularınız varsa beni etiketleyebilirsiniz yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiğince.

Ah o hacılar hocalar hiç sevmem o tayfayı az kazık çakmadılar bana.

Hocam bende böyle giriştim zaten bu işlere kendi sistemimi yükselteyim diye en kötü bir el yatkınlığı kazanırsınız.

Bende 980 olmadığından tam bilmiyorum ama internette şöyle bir haber buldum sorun çözülmüş yazılımla haberde indirme linki de var ondan dolayı atıyorum işinize yarayabilir.

Haberi kaydediyorum, işime yarar teşekkür ederim. Bir soru daha sorayım yatmadan evvel,
anakart ATX, ATX uyumlu kasalarda herhangi bir sıkıntı olmaz değil mi uyum açısından?

şunu düşünüyorum şimdilik, ama görmeden alacağım için ekran kartı - sıvı soğutucu - anakart vs. uyar mı uymaz mı kafamı kurcalıyor o da birazcık.

Şimdilik son sorum bu :) görğşmek üzere..

Şunu düşünüyorum şimdilik, ama görmeden alacağım için ekran kartı - sıvı soğutucu - anakart vs. uyar mı uymaz mı kafamı kurcalıyor o da birazcık.

Hocam kasaya baktım kasaya 240 mm sıvı soğutma takabilirsiniz üst tarafa takılıyor.

Ekran kartınızın uzunluğu 280 mm civarı bu kasa 330 mm ye kadar ekran kartı uzunluğuna izin veriyor yani uyumlu anakart konusuna gelirsek ATX boyutlarda bir kasa sizin anakart da ATX boyutlarında yani uyum sorunu olmaz takabilirsiniz rahatça.

Bu sisteme PSU lazım bir 650-750W civarı forumda konu açıp öneri isterseniz yarın için daha sağlıklı olur önerim modüler bir PSU seçmenizdir gereksiz kablo kirliliği olmaz bu şekilde

Aynısını sıvı soğutma(240 mm) için de yapın bir bütçe belirtip RGB falan da isterseniz PSU üzerinde belirtin RGB'li PSU'lar da var ama fiyat artıyor bu durumda.

Son olarak elinizde plastik kelepçe bulundurun tüm parçaları taktıktan sonra kabloları toplama için kullanırsınız ayrıca termal macun da edinin sıvı soğutmanın üzerinde sürülü halde geliyor ama kimi modeldeki macun kalitesiz oluyor.

Son olarak RAM'leri 3600 MHz tercih edin çok fiyat farkı yok 3200 MHz olanlar ile kaç GB istiyorsanız ona göre öneri yapmaya çalışayım RAM konusunda.

Son düzenleme:
@Paper.C genel olarak güzel iş çıkarmışsın. Tebrikler.

@Anzujaamu o kasaya o kadar verilmez, fiyatını hak etmiyor.

Bunu alın hocam, @erme teknik detayları paylaşacaktır.

Hocam kasaya baktım kasaya 240 mm sıvı soğutma takabilirsiniz üst tarafa takılıyor.

Ekran kartınızın uzunluğu 280 mm civarı bu kasa 330 mm ye kadar ekran kartı uzunluğuna izin veriyor yani uyumlu anakart konusuna gelirsek ATX boyutlarda bir kasa sizin anakart da ATX boyutlarında yani uyum sorunu olmaz takabilirsiniz rahatça.

Bu sisteme PSU lazım bir 650-750W civarı forumda konu açıp öneri isterseniz yarın için daha sağlıklı olur önerim modüler bir PSU seçmenizdir gereksiz kablo kirliliği olmaz bu şekilde

Aynısını sıvı soğutma(240 mm) için de yapın bir bütçe belirtip RGB falan da isterseniz PSU üzerinde belirtin RGB'li PSU'lar da var ama fiyat artıyor bu durumda.

Son olarak elinizde plastik kelepçe bulundurun tüm parçaları taktıktan sonra kabloları toplama için kullanırsınız ayrıca termal macun da edinin sıvı soğutmanın üzerinde sürülü halde geliyor ama kimi modeldeki macun kalitesiz oluyor.

Son olarak RAM'leri 3600 MHz tercih edin çok fiyat farkı yok 3200 MHz olanlar ile kaç GB istiyorsanız ona göre öneri yapmaya çalışayım RAM konusunda.

Corsair Vengeance Pro SL RGB 16GB (2x 8GB) 3200 MHz DDR4 CL16

şu şekilde 2 x 8 gb düşünüyordum hocam. öneriniz varsa açığım,

@@GalaxySal450 Öneri için teşekkürler kaydettim bunu da. Tipi pek beğenmedim ama özellikleri iyi gibi :)

Geri
Yukarı