15.000 TL sistem önerisi

Bütçe
15000
Hocam ekleme yapayım 4000 MHz Dual RAM buldum RGB olmasın diyorsanız tercih edilebilir gibi.

RGB'li olsun derseniz bu var iyidir.

4000MHz performans düşürüyor diye biliyorum alınabilecek RAM'leri sıralayım şöyle.
CL17 olduğundan Kingston modeller daha iyidir.
CL16 bu model.

Hocam ekleme yapayım 4000 MHz Dual RAM buldum RGB olmasın diyorsanız tercih edilebilir gibi.

RGB'li olsun derseniz bu var iyidir.

Bir de merak ettiğim,

attığınız g.skil ile bunun mesela ne farkı var? Sadece iki ışık koydukları için bu fiyat farkını koyuyor olamazlar sanırım, neden bu fark acaba?

4000MHz performans düşürüyor diye biliyorum alınabilecek RAM'leri sıralayım şöyle.
CL17 olduğundan Kingston modeller daha iyidir.
CL16 bu model.

En ideali bu gibi duruyor o halde sanırım. 3600 cl16 görmemiştim daha önce hatırladığım kadarıyla.

Attığınız g. Skil ile bunun mesela ne farkı var? Sadece iki ışık koydukları için bu fiyat farkını koyuyor olamazlar sanırım, neden bu fark acaba?

Hocam iki ışık koydukları için bir fiyat farkı var bir de marka adı vs derken fiyat katlanıyor bir de satıcı kazık satmak isterse daha da artıyor arkadaş CL16 değerlerde 3600 MHz RAM atmış onu tercih edin RGB istemiyorsanız bu CL(clock Rate) gecikme oranı gibi bir şey ne kadar düşükse o kadar iyidir 3200 MHz'lerde genelde CL16 olur 3600'lerde genelde CL17 olur 4000 MHz'lerde genellikle 18 olur bu CL değeri 3600 ve CL 16 olan model bana mantıklı geldi.

4000 MHz ve üzeri hızları genellikle iş için render vs için kullanıyorlar böyle bir işlem yapacaksanız diye 4000 MHz atmıştım elle 4000 MHz olan RAM'lerde 3600'e alınabiliyor diye biliyorum ama 3600 MHz bir RAM kadar stabil olmayabilir bu konuda yeterince bilgi sahibi değilim sanırım.

Son düzenleme:
Hocam iki ışık koydukları için bir fiyat farkı var bir de marka adı vs derken fiyat katlanıyor bir de satıcı kazık satmak isterse daha da artıyor arkadaş CL16 değerlerde 3600 MHz RAM atmış onu tercih edin RGB istemiyorsanız bu CL(clock Rate) gecikme oranı gibi bir şey ne kadar düşükse o kadar iyidir 3200 MHz'lerde genelde CL16 olur 3600'lerde genelde CL17 olur 4000 MHz'lerde genellikle 18 olur bu CL değeri 3600 ve CL 16 olan model bana mantıklı geldi.

4000 MHz ve üzeri hızları genellikle iş için render vs için kullanıyorlar böyle bir işlem yapacaksanız diye 4000 MHz atmıştım elle 4000 MHz olan RAM'lerde 3600'e alınabiliyor diye biliyorum ama 3600 MHz bir RAM kadar stabil olmayabilir bu konuda yeterince bilgi sahibi değilim sanırım.

Aklıma takılan bir şeyi soracağım yine hocam rahatsız ediyorum ama.

Anakartın sitesinden uyumluluğuna baktığımda RAM'lerdeki; "3600C16D" numarası çıkıyor ama sonundaki "16GTZRC" kısmı yok. Uyumlular listesinde 16GVK var sadece.

Cahilliğime verin anlamadığımdan soruyorum, bir sorun yaratır mı bu yoksa önemsiz bir ayrıntı mı acaba?

Anakartın sitesinden uyumluluğuna baktığımda RAM'lerdeki; "3600C16D" numarası çıkıyor ama sonundaki "16gtzrc" kısmı yok. Uyumlular listesinde 16gvk var sadece.

Hocam şimdi bu markalar seriler halinde binlerce RAM çıkardılar bu döneme kadar çıkardıkları her RAM o desteklenenler listesinde yazmıyor durum böyle.

O listeleride bir insan oluşturuyor sonuçta var olan ve çalışacak tüm RAM model ve serilerini yazmalarının ve o listeleri yeni model RAM'ler çıktıkça güncellemelerinin mümkünatı yok eskiden bu listeler daha bir önemliymiş ama şimdi uyum sorunu falan yaşayan aşırı nadirdir yani ufak bir ayrıntı kafaya takmaya gerek yok.

İşinizi sağlama almak isterseniz en son RAM'leri sipariş edersiniz gelince oluyor mu olmuyor mu bakarsınız şimdi sipariş verirseniz başka bir bilgisayarda RAM'leri deneyin sorunları varsa iade ya da değişim yapın alınabilecek en iyi önlem budur.

Hocam bir de bu RAM'leri adlandırmak için bir terminoloji var her marka ayrı kullanıyor bunu mesela bizim RAM'e bakalım kısaca.

F4-3600C16D-16gvkc RAM​

F4(DDR4)/3600(MHz)/C16(CL16)/d(ikili modül kiti)-16(GB)/vk(RAM'in serisi)/c(serinin üçüncü harfi olarak "tzb" veya "rkb" gibi bir "a", "b" veya "C" varsa, orijinal modele kıyasla tipik olarak farklı bir CL zamanlama değeri belirtir.)

Sizin RAM'in orijinal serisi bu RAM'dir aralarında sadece ufak saat hızı farkları var.

Orijinal.

C serisi.

Bunu akşam yazacaktım ama telefonda olduğumdan yazamadım bu da böyle bir ek bilgidir.

İsterseniz bu bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Hocam bir de bu RAM'leri adlandırmak için bir terminoloji var her marka ayrı kullanıyor bunu mesela bizim RAM'e bakalım kısaca.

F4-3600C16D-16gvkc RAM​

F4(DDR4)/3600(MHz)/C16(CL16)/d(ikili modül kiti)-16(GB)/vk(RAM'in serisi)/c(serinin üçüncü harfi olarak "tzb" veya "rkb" gibi bir "a", "b" veya "C" varsa, orijinal modele kıyasla tipik olarak farklı bir CL zamanlama değeri belirtir.)

Sizin RAM'in orijinal serisi bu RAM'dir aralarında sadece ufak saat hızı farkları var.

Orijinal.

C serisi.

Bunu akşam yazacaktım ama telefonda olduğumdan yazamadım bu da böyle bir ek bilgidir.

İsterseniz bu bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Bu kadar teknik detayı yazma sebebim sizi tek seçenekle sınırlandırmamak sisteminizi toplarken karşınıza daha uygun fiyata bir fırsat çıkar belki alacağınız RAM'in özelliklerini nasıl kontrol edersiniz anlamanız için yazdım bu kısmı.
Ayrıca bu serinin gvk modeli anakartınıza uyumluymuş yani C modelide uyumludur diyebiliriz o listede yazmasa sorun olmazdı ama yazıyor içiniz rahat olsun ama yine de bir deneme yapmayı unutmayın RAM'ler elinize ulaştıktan sonra.

1677908178941.png

Son düzenleme:
Teşekkür ederim hocam bu güzel ve detaylı bilgiler için. Şimdi bu kadar bilgi ile en iyisini bulmaya çalışacağım daha çok :D

Yeni konu açıp insanları oyalamak istemedim. Aklıma takılan bir konu var, sitede araştırdım daha önce benzer konular açılmış ama epey eski tarihli olduğu için size tekrar sormak istedim. Şimdi iki ram arasında kararsız kaldım diyebilirim, bunlar arasında yorumunuzu rica edebilir miyim?

sizce hangisi tercih edilmeli böyle bir seçim yapacak olursak?

Son düzenleme:
Hocam sitesinden aralarındaki saat hızı farklarına baktım birisi 16-19-19-36(Corsair) birisi 16-19-19-39( G.Skill) sadece timing değerlerine bakarak Corsair azıcık önde diyebilirim.

16-19-19-39( G.Skill)

Bu değerlerin aynısı ilk atılan yukarıdaki G.Skill'de var ikisi arasındaki fark RGB olması haberiniz olsun.

Tabii bunlar elle OC yapılmamış değerler çoğu bilgisayar kullanıcısı(bende dahilim) aldığı RAM'lere genelde OC yapmaz XMP açar geçer overclock performansı içindeki çipe göre değişiklik gösterir G.Skill Trident'te SK Hynix çip varmış internette gördüğüm kadarı ile ama çok güvenilir bulmuyorum internetteki kaynakları çünkü aynı seri aynı model RAM aldım iki sefer ayrı ayrı ikisinde de aynı çip yoktu birinde nanya birinde Micron'e çip vardı bu çip olayı biraz şans işidir.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2023-03-09-00-07-25-647_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2023-03-09-00-07-25-647_com.android.chrome.jpg
    38,2 KB · Görüntüleme: 9
  • Screenshot_2023-03-09-00-07-09-799_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2023-03-09-00-07-09-799_com.android.chrome.jpg
    65,1 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:

Geri
Yukarı