15.000TL Bütçe İle Kasa Toplamak

Bütçe
15.000TL

DarkSparrow

Hectopat
Merhabalar;
Yakın zamanda oyunculuk(%70) ve yayıncılık(%30) üzerine yoğunlaşacağım bir kasa toplamak istiyorum.
Genel olarak parça anlamında ASUS kullanmaktan yanayım. Nedense aşırı güven veren bir marka. Bir çok yede BIOS'unun da gayet basit olduğunu okudum.

Önemli bilgiler;
1.
Overclock ile çok fazla uğraşılmayacak. Yeteri kadar bilgi sahibi değilim. Benim için yüksek bir bütçe olduğundan, sistemi ekstra risklere sokmak istemiyorum. OC ile fazla uğraşmayı düşünmediğimden, anakarttaki mhz sınırına takılmak istemiyorum. Overclock'suz da yüksek ram değerlerimi kullanabilmeyi istiyorum.

2. Sorunsuz, daha önce denenmiş ve sorun çıkartmayan bir parça kombini önerirseniz sevinirim.

Düşünülen İşlemciler;
AMD Ryzen™ 9 3950X (Render işlerim olmayacak, ancak güncel oyunlar için daha çok gereken tekli işlemci değeri de gayet yüksek olduğundan 3950'yi düşünüyorum. Aksi görüşlerinize açığım.)
Intel Core i9-9900KS (Z serisi bir anakartla güzel bir uyum yakalayan İntel K serilerinden almayı düşünüyorum. Ancak yine de dediğim gibi görüşlerinize açığım.

Düşünülen Anakartlar;
Asus ROG STRIX Z390-F (İntel alırsam tercih olarak düşüncem budur. Ancak dediğim gibi OC ile uğraşmak istemediğimden, daha doğrusu sistemi fazla riske etmek istemediğimden, OC'suz max performans veren bir sistem düşünüyorum. Anakart/İşlemci kombini hakkında özellikle tavsiyelerinizi bekliyorum.)

Düşünülen Ekran Kartları;
NVIDIA çip setli düşünüyorum. 2080 e bütçe yetmez. 2070 serilerinden almayı düşünüyorum.

Diğer Ekipmanlar;
Soğutma tarafını çok önemsediğimden, bu konuda bütçeyi zorlayabilirim. Parçalara görsel anlamda fazla hakim olmadığım için, bu parçalara uygun kasa önerilerinize de açığım.
SSD konusunda +500GB'lık hızlı okuyan bir model düşünüyorum.

Tavsiyelerinizi bekliyorum. Siz olsanız bu bütçeye parça tercihleriniz nasıl olurdu?

Ek olarak;

Anakart: Asus ROG Maximus Hero XI
SSD: Samsung 970 Evo Plus 500gb
Soğutucu: Cooler Master ML240L

Modellerine de bakmanızı öneririm bir fikir oluşur.

Render almayacaksanız bu işlemci yanlış bir tercih olabilir, o bütçeyi ekran kartına aktarmanız daha mantıklı olabilir.
AMD RYZEN 3700x oyun için gayet yeterli olacaktır.
Tamam hocam 3700x olarak değerlendiricem tavsiyenizi.

Ek olarak;

Anakart: Asus ROG Maximus Hero XI
SSD: Samsung 970 Evo Plus 500gb
Soğutucu: Cooler Master ML240L

Modellerine de bakmanızı öneririm bir fikir oluşur.

Teşekkürler, ben de tam 970 Evo düşünüyordum, iyi geldi öneriniz. Ancak anakart, alacağım yerin stoğunda yok malesef. Alternatif birşey önerirseniz, araştıralım. Bir de yukarıda belirttiğim rog strix Z390 dan çok bir farkını göremedim 100 MHZ lik bir fark var sanırım. Bir de ekstra bir soru olarak, intel çipsetli bir anakart olduğundan, 3700x ile uyum sorunu yaşarlar mı?
Neden hocam?

Bir de ekstra bir soru olarak, intel çipsetli bir anakart olduğundan, 3700x ile uyum sorunu yaşarlar mı?

Z390 Anakarta Ryzen işlemci takamazsınız. Ryzen işlemciler için AM4 anakart almalısınız.

İşlemci:AMD Ryzen 7 3700X 3.6 - 4.4 GHz AM4 İşlemci - 2.322₺
Anakart: Gigabyte X570 Aorus Elite AM4 ATX Anakart - 1.529₺
Kasa:Cougar Panzer-S Gaming Mid Tower Mesh Kasa - 732₺
PSU:FSP Hydro G 750 Serisi 80Plus Gold 750W Full Modüler Power Supply Unit - 890₺
RAM:Corsair Vengeance RGB Pro 16 GB (2x8) 3200MHz DDR4 - 653₺
SSD:Corsair Force 960 GB Mp300 Nvme M.2 Ssd - 959₺
HDD:Seagate 3.5'' 2 TB 7200 RPM 256 MB SATA 3 HDD - 415₺
Ekran Kartı:ASUS ROG STRIX Geforce RTX 2080 Super Advanced 8GB 256 Bit Ekran Kartı - 6.552₺

Bonus
CPU Sıvı soğutma:CORSAIR Hydro Serisi H100X 240mm İşlemci Sıvı Soğutucu - 599₺
veya CORSAIR Hydro Serisi H100i RGB PLATINUM 240mm İşlemci Sıvı Soğutucu - 999₺

• Öncelikle, overclock yapmayacağınızı belirtmişsiniz. PSU çok kaliteli ve testlerde en iyi güç kaynakları arasında yer alıyor fakat PSU'da 4+4 olarak 8 pinli tek çıkış var. Overclock olmadan 3900x'e bile yeterli. Ama overclock yapacaksanız 4+4 pin yeterli gelir mi, açıkcası bilmiyorum, daha deneyimli arkadaşlar yardımcı olabilir.
  • Ayrıca overclock yapacaksanız, bir tane işlemci sıvı soğutması almanız mantıklı olacaktır.
  • Ekran kartını 6.552₺'ye buldum. Magic diye bir satıcı satıyor. Dikkatli olmalısın, farklı platformlarda satıcının satış sonrası desteğinin pek iyi olmadığı söylenmiş. Veya 7.130₺'ye Overclocklu modelini de alabilirsin.
  • Anakart en çok tercih edilen modellerden. Ekran kartı soğutması en iyi modellerden.
  • GPU hariç pek ASUS'cu olmadı ama takdir sizin. Bu post'u 40 dakikadır yazıyorum, en iyi kombinasyonu bulmak için.
  • Toplam 14.052₺, Ekran kartını güncelleyip Rog Strix yaptım.

Son düzenleme:
Z390 Anakarta Ryzen işlemci takamazsınız. Ryzen işlemciler için AM4 anakart almalısınız.

PSU:FSP Hydro G 750 Serisi 80Plus Gold 750W Full Modüler Power Supply Unit - 890₺
SSD:Corsair Force 960gb Mp300 Nvme M.2 Ssd - 959₺
Ekran Kartı:ASUS ROG STRIX Geforce RTX 2080 Super Advanced 8GB 256 Bit Ekran Kartı - 6.552₺

• Öncelikle, overclock yapmayacağınızı belirtmişsiniz. PSU çok kaliteli ve testlerde en iyi güç kaynakları arasında yer alıyor fakat PSU'da 4+4 olarak 8 pinli tek çıkış var. Overclock olmadan 3900x'e bile yeterli. Ama overclock yapacaksanız 4+4 pin yeterli gelir mi, açıkcası bilmiyorum, daha deneyimli arkadaşlar yardımcı olabilir.
  • Ayrıca overclock yapacaksanız, bir tane işlemci sıvı soğutması almanız mantıklı olacaktır.
  • Ekran kartını 6.552₺'ye buldum. Magic diye bir satıcı satıyor. Dikkatli olmalısın, farklı platformlarda satıcının satış sonrası desteğinin pek iyi olmadığı söylenmiş. Ya da 7.060 lira verip Mediamarkt'dan alabilirsin. (Arada 500 ₺'lik ciddi bir fark var)
  • Anakart en çok tercih edilen modellerden. Ekran kartı soğutması en iyi modellerden.
  • GPU hariç pek ASUS'cu olmadı ama takdir sizin. Bu post'u 40 dakikadır yazıyorum, en iyi kombinasyonu bulmak için.

500TL Fark verip 2080S OC almak daha mantıklı.

Evet, bence de daha mantıklı. Ama arkadaş şöyle demiş ve ben bunu hem CPU hem de GPU için olarak algılayıp, overclocksuz bir model önerdim, 500₺ de cebinde kalsın istedim.

Overclock ile çok fazla uğraşılmayacak. Yeteri kadar bilgi sahibi değilim. Benim için yüksek bir bütçe olduğundan, sistemi ekstra risklere sokmak istemiyorum.

Evet, bence de daha mantıklı. Ama arkadaş şöyle demiş ve ben bunu hem CPU hem de GPU için olarak algılayıp, overclocksuz bir model önerdim, 500₺ de cebinde kalsın istedim.
Anlıyorum ama ASUS'un OC Scanner ile oyuncular daha üst performanslara ulaşabiliyor ancak şöyle bir şey var ki ASUS OC edition modelinde OC yapmanıza gerek yok kendine kendine OC yapıyor.

SSD:Corsair Force 960 GB Mp300 Nvme M.2 Ssd - 959₺

Bonus
CPU Sıvı soğutma:CORSAIR Hydro Serisi H100X 240mm İşlemci Sıvı Soğutucu - 599₺
veya CORSAIR Hydro Serisi H100i RGB PLATINUM 240mm İşlemci Sıvı Soğutucu - 999₺

• Ekran kartını 6.552₺'ye buldum. Magic diye bir satıcı satıyor. Dikkatli olmalısın, farklı platformlarda satıcının satış sonrası desteğinin pek iyi olmadığı söylenmiş. Veya 7.130₺'ye Overclocklu modelini de alabilirsin.
Öncelikle elinize kolunuza sağlık hocam. Ciddi anlamda emeğinize sağlık. Anakart ve işlemci önerinize istinaden soruyorum, yayın esnasında herhangi bir sıkıntı yaşatır mı bu ikili? Çünkü AM4 Anakartlar ile alakalı etrafımda hiç bir tecrübe yok, ki düşüncesini alabileyim. Bu konuda evet ikisi de hatrı sayılır anakart ve işlemciler, ancak hiç tecrübe ettiniz mi ya da eden biri var mı etrafınızda özellikle yayın konusunda? Çünkü dediğim gibi, kısıtlı bir bütçe ve bir daha uzun süre değiştirmeyi düşünmüyorum bu sistemi. Bir de şuan kullandığım laptop da AMD. İntel HD Graphics ile harici AMD ekran kartı arasında nadir de olsa geçiş sıkıntılarım oluyor. Ve hiç bir zaman laptopu tam performanslı kullanamadım malesef. O yüzden açıkçası AMD'den biraz çekiniyorum. Sİzden bir de İntel'li bir kombin istesem?
Teşekkürler ancak OC modellerinde ben wattman hatası almaktan endişe duyuyorum açıkçası. Ekran kartının kontrolüm dışında kendinden Overclock yapabilmesi, beraberinde bu tarz Watt sorunlarını ortaya çıkartırmı? Bu arada şu olur mu bu olur mu dediğime bakmayın, tabiki medyum değiliz, geleceği bilemeyiz. Ancak OC modellerinden endişe duymam sizce gereksiz bir düşünce mi? Çünkü bu forumda dahi etraf wattman ler ile dolup taşmış=) Yurtdışı forumlarında özellikle OC modellerinde (2080'ler dahil), wattman görülüyor arasıra. O yüzden itina ile Overclock istemiyorum. Sizin düşünceniz nedir?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı