15.000TL Bütçe İle Kasa Toplamak

Bütçe
15.000TL
Tekrar merhaba hocam,

Yayın ve render için çoğul çekirdek performansı daha önemli. Bu konuda AMD, özellikle 3.nesil Ryzen 7 ve 9 serisi, intelden çok daha başarılı. AMD, o bizim bildiğimiz eski AMD değil, çok değişti, çok gelişti. Yayın konusunda anakart ve işlemci en ufak bir sıkıntı çıkarmayacaktır (Dediğiniz gibi size denk gelebilecek çok nadir problemleri kimse öngöremez). Yakın çevremde bizzat kullanan yok açıkcası. Ama bu forumda bile bu sistemi kullanan çok sayıda insan vardır.

İntel, bu sene yeni işlemcilerini tanıtacak ve bu işlemciler bildiğimiz 1151 Soket yapısına sahip olmayacak. Yani şuan alacağınız 1151 anakartlar (örneğin; Z390) ile yeni işlemciler kullanılamayacak.

AMD platformunda ise AM4 soket yapısı hala senelerce kullanılacak gibi görünüyor. X570 anakart ile 4.nesil Ryzen işlemciler de kullanılabilecek. Bu anakartınız ile yeni işlemcileri kullanabileceksiniz. Bu anlamda Ryzen seçmek ileriye yönelik çok daha mantıklı olacaktır.

İntel HD Graphics ile harici AMD ekran kartı arasında nadir de olsa geçiş sıkıntılarım oluyor. Ve hiç bir zaman laptopu tam performanslı kullanamadım malesef. O yüzden açıkçası AMD'den biraz çekiniyorum.

Teşekkürler ancak OC modellerinde ben wattman hatası almaktan endişe duyuyorum açıkçası.
Ekran kartları konusunda Nvidia, AMD'den daha ön planda. Bunun sebebi de kartların daha kararlı çalışması. Amd biraz zayıf kalıyor hatalardan dolayı. Ama işlemci konusunda AMD, şu an fiyat performans olarak Intel'den daha önde. AMD'yi işlemci ile ekran kartı konularında ayrı ayrı görmek lazım.

Wattman hatası, AMD ekran kartlarında görülmekte. Nvidia'da yok. Benzer problem illaki vardır ama kesinlikle AMD'den çok çok daha azdır. Asus Rog Strix RTX 2080 Super O.C. modelini alırsanız eğer, kendi kendine hız aşırtma miktarı kısmında hata almayacağınızı net bir şekilde söyleyebilirim. Bu kartlar overclocklu olarak aylarca deneniyor ve Rog Strix piyasadaki en iyi soğutmaya sahip kartlardan biri. O.C almanızı ben de tavsiye ederim, ama sıvı soğutmaya bütçe kalmaz o zaman da.

İntel sistem ise;

İşlemci:Intel Core i7-9700K İşlemci 12M Cache up to 4.90 GHz - 2.683₺
İşlemci Sıvı Soğutma:CORSAIR Hydro Serisi H100X 240mm İşlemci Sıvı Soğutucu - 599₺
Anakart: Gigabyte Z390 AORUS ELITE Intel Z390 2133MHz DDR4 Soket 1151 ATX Anakart - 1.379₺
Kasa:Cougar Panzer-S Gaming Mid Tower Mesh Kasa - 732₺
PSU:FSP Hydro G 750 Serisi 80Plus Gold 750W Full Modüler Power Supply Unit - 890₺
RAM:Corsair Vengeance RGB Pro 16 GB (2x8) 3200MHz DDR4 - 653₺
SSD:Corsair Force 960 GB Mp300 Nvme M.2 Ssd - 959₺
HDD:Seagate 3.5'' 2 TB 7200 RPM 256 MB SATA 3 HDD - 415₺
Ekran Kartı:ASUS ROG STRIX Geforce RTX 2080 Super Advanced 8GB 256 Bit Ekran Kartı - 6.552₺

Intel işlemcide dahili soğutucu yok, bir soğutucu almak zorundasın, o yüzden sıvı soğutma tercih ettim.

14.862₺ yapıyor. Dediğim gibi AMD Ryzen serisi almak daha mantıklı. Seçim senin.

Öncelikle elinize kolunuza sağlık hocam. Ciddi anlamda emeğinize sağlık. Anakart ve işlemci önerinize istinaden soruyorum, yayın esnasında herhangi bir sıkıntı yaşatır mı bu ikili? Çünkü AM4 Anakartlar ile alakalı etrafımda hiç bir tecrübe yok, ki düşüncesini alabileyim. Bu konuda evet ikisi de hatrı sayılır anakart ve işlemciler, ancak hiç tecrübe ettiniz mi ya da eden biri var mı etrafınızda özellikle yayın konusunda? Çünkü dediğim gibi, kısıtlı bir bütçe ve bir daha uzun süre değiştirmeyi düşünmüyorum bu sistemi. Bir de şuan kullandığım laptop da AMD. İntel HD Graphics ile harici AMD ekran kartı arasında nadir de olsa geçiş sıkıntılarım oluyor. Ve hiç bir zaman laptopu tam performanslı kullanamadım malesef. O yüzden açıkçası AMD'den biraz çekiniyorum. Sİzden bir de İntel'li bir kombin istesem?

Teşekkürler ancak OC modellerinde ben wattman hatası almaktan endişe duyuyorum açıkçası. Ekran kartının kontrolüm dışında kendinden Overclock yapabilmesi, beraberinde bu tarz Watt sorunlarını ortaya çıkartırmı? Bu arada şu olur mu bu olur mu dediğime bakmayın, tabiki medyum değiliz, geleceği bilemeyiz. Ancak OC modellerinden endişe duymam sizce gereksiz bir düşünce mi? Çünkü bu forumda dahi etraf wattman ler ile dolup taşmış=) Yurtdışı forumlarında özellikle OC modellerinde (2080'ler dahil), wattman görülüyor arasıra. O yüzden itina ile Overclock istemiyorum. Sizin düşünceniz nedir?
Endişe etmeyin Wattman olmaz
Forumlarda ne yazdığına da çok takılmayın.

Tekrar merhaba hocam,

Yayın ve render için çoğul çekirdek performansı daha önemli. Bu konuda AMD, özellikle 3.nesil Ryzen 7 ve 9 serisi, intelden çok daha başarılı. AMD, o bizim bildiğimiz eski AMD değil, çok değişti, çok gelişti. Yayın konusunda anakart ve işlemci en ufak bir sıkıntı çıkarmayacaktır (Dediğiniz gibi size denk gelebilecek çok nadir problemleri kimse öngöremez). Yakın çevremde bizzat kullanan yok açıkcası. Ama bu forumda bile bu sistemi kullanan çok sayıda insan vardır.

İntel, bu sene yeni işlemcilerini tanıtacak ve bu işlemciler bildiğimiz 1151 Soket yapısına sahip olmayacak. Yani şuan alacağınız 1151 anakartlar (örneğin; Z390) ile yeni işlemciler kullanılamayacak.

AMD platformunda ise AM4 soket yapısı hala senelerce kullanılacak gibi görünüyor. X570 anakart ile 4.nesil Ryzen işlemciler de kullanılabilecek. Bu anakartınız ile yeni işlemcileri kullanabileceksiniz. Bu anlamda Ryzen seçmek ileriye yönelik çok daha mantıklı olacaktır.

Ekran kartları konusunda Nvidia, AMD'den daha ön planda. Bunun sebebi de kartların daha kararlı çalışması. Amd biraz zayıf kalıyor hatalardan dolayı. Ama işlemci konusunda AMD, şu an fiyat performans olarak Intel'den daha önde. AMD'yi işlemci ile ekran kartı konularında ayrı ayrı görmek lazım.

Wattman hatası, AMD ekran kartlarında görülmekte. Nvidia'da yok. Benzer problem illaki vardır ama kesinlikle AMD'den çok çok daha azdır. Asus Rog Strix RTX 2080 Super O.C. modelini alırsanız eğer, kendi kendine hız aşırtma miktarı kısmında hata almayacağınızı net bir şekilde söyleyebilirim. Bu kartlar overclocklu olarak aylarca deneniyor ve Rog Strix piyasadaki en iyi soğutmaya sahip kartlardan biri. O.C almanızı ben de tavsiye ederim, ama sıvı soğutmaya bütçe kalmaz o zaman da.

İntel sistem ise;

İşlemci:Intel Core i7-9700K İşlemci 12M Cache up to 4.90 GHz - 2.683₺
İşlemci Sıvı Soğutma:CORSAIR Hydro Serisi H100X 240mm İşlemci Sıvı Soğutucu - 599₺
Anakart: Gigabyte Z390 AORUS ELITE Intel Z390 2133MHz DDR4 Soket 1151 ATX Anakart - 1.379₺
Kasa:Cougar Panzer-S Gaming Mid Tower Mesh Kasa - 732₺
PSU:FSP Hydro G 750 Serisi 80Plus Gold 750W Full Modüler Power Supply Unit - 890₺
RAM:Corsair Vengeance RGB Pro 16 GB (2x8) 3200MHz DDR4 - 653₺
SSD:Corsair Force 960 GB Mp300 Nvme M.2 Ssd - 959₺
HDD:Seagate 3.5'' 2 TB 7200 RPM 256 MB SATA 3 HDD - 415₺
Ekran Kartı:ASUS ROG STRIX Geforce RTX 2080 Super Advanced 8GB 256 Bit Ekran Kartı - 6.552₺

Intel işlemcide dahili soğutucu yok, bir soğutucu almak zorundasın, o yüzden sıvı soğutma tercih ettim.

14.862₺ yapıyor. Dediğim gibi AMD Ryzen serisi almak daha mantıklı. Seçim senin.

Hocam bütçeyi biraz aşırtarak son durumu sizinle paylaşıyorum; görenlerin görüş ve önerilerini bekliyorum=)

Amd Ryzen 7 3800x Am4 İşlemci
GigabyteX570 Aorus Elite AM4 ATX Anakart X570-AORUS-ELITE
Corsair 2x16GB 3600Mhz CL16 LPX

Inno3D RTX2080 SUPER Twin x2 OC 8GB 256Bit
Toshiba P300 High Performance 1TB 3.5" Sata3 7200RPM
Samsung 500GB 970 EVO PLUS NVMe M.2 SSD (Okuma Hızı 3500MB / Yazma Hızı 3200MB)

Deep Cool Castle 280RGB 280mm Sıvı Soğutma

Üstteki ekipmanlara önerilerinizi bekliyorum. Herhangi bir uyum sorunu varmıdır?
Marka seçimlerimi de eleştirebilirsiniz. Inno3D seçmemin sebebi, ürünleri tedarik edeceğim yerde, bu modelde başka güvenilir markanın olmayışıydı.

KARARSIZ KALINAN EKİPMANLAR;
1.
Monitör (FreeSync istemiyorum, Çünkü FPS baltalaması hoşuma gitmiyor. 24'' olması tercihimdir.)
2. Kasa (Büyük bir kasa lazım, içini görebileceğimiz, ekipmanları rahatlıkla sığdırabileceğimiz ve en önemlisi bol fanlı bir kasa öneriniz var mı?)
3. Power Supply (Bu konuda da önerilerinize açığım. 650W civarı düşünüyorum.)

Şimdiden teşekkürler👍

1. Freesync AMD ekran kartları için, G-Sync Nvidia ekran kartları için olur. Alacağınız kart Nvidia olduğu için zaten G-Sync almalısınız.
Dipnot: Ne FreeSync ne de G-Sync FPS'i baltalamaz. FPS'e en ufak etkileri yoktur. 2K, 1ms, 144Hz bir monitör en iyi seçenek olacaktır. Marka olarak, AOC,HP veya Viewsonic öneririm.
2. En son yazdıklarınızdan sonra bütçenizi bilmiyorum. Corsair Obsidian 1000D Super Tower Bilgisayar Kasası alabilirsin.
3.650W PSU tam sınırda olacaktır. Belki de yetmeyecektir. 750w önermiştim gayet güzel bir PSU.
İlla da 650w olsun diyorsan buyur: GIGABYTE P650B 650W 80+ Bronze 120mm Fanlı PSU

14.926₺ tutuyor uzun süre size yetecektir .
Screenshot_2020-02-06-13-46-10-189_com.android.chrome.jpg

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı