15.000TL ekran kartı tavsiyesi

Bütçe
15.000-18.000TL
Daha fazla  
Merhaba arkadaş, RX 5600 XT almıştım 2020'de PC ile uyum sağlayamadı. Ben de yeni 0 ekran kartı almak istiyorum, hem oyunlarda sorun çıkarmasın. Hem de video çekerken hem de video editlerken sorun çıkarması, n şu an için 15 bin TL düşünüyorum. Lakin bütçede sapma payı da vardır, yukarıya doğru tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bütçe artarsa.
Artmazsa.
Not: 6000 serisinde AMD de hata almazsınız hatalar hiç yok 6000 serisinde alt serilerde var.

Bütçe artarsa.
Artmazsa.
Not: 6000 serisinde AMD de hata almazsınız hatalar hiç yok 6000 serisinde alt serilerde var.

6700 XT düşündüğüm bir ekran kartıydı lakin AMD'den çok sıkıntı çektim RTX olayı olmadığı için benim alacağım kartların arasında maalesef yer tutmaz 3080 gayet güzel bir ekran kartı 4070 ile karşılaştırdım biraz oyunlar vb. 4070 hem daha yeni hem daha yüksek performans verdiği için daha olduğunu düşünüyorum lakin benim işlemci Ryzen 5 5600 yeterli olur mu onu bilmiyorum.

Önceki sistemimde RX 5600 XT olduğu için 1080p de kullanıyordum ekran kartı güncelledikten sonra monitörü de değiştirmeyi planlıyorum zamanı gelince RTX 4070 4K da oyun perfomanslarında geçerli not alıyorsa 4K ya bile çıkartabilirim ama işlemci yeterli mi bilmiyorum Ryzen 5 5600.

Bütçe 15-18 arası ise sıfır 4070 veya AMD olarak RX 6800XT bakabilirsiniz. Sistemi 2K'da kullanıyorsanız RX 6800XT daha iyi olur.

Bu kartı düşünebilirsin 1-2K arttırıp bütçeni. Ara ara üst modellerde bu fiyat bandına düşüyor takip edip alabilirsin.

İyi sosyaller.

Artmazsa ne önerirsin kral.

6700 XT düşündüğüm bir ekran kartıydı lakin AMD'den çok sıkıntı çektim RTX olayı olmadığı için benim alacağım kartların arasında maalesef yer tutmaz 3080 gayet güzel bir ekran kartı 4070 ile karşılaştırdım biraz oyunlar vb. 4070 hem daha yeni hem daha yüksek performans verdiği için daha olduğunu düşünüyorum lakin benim işlemci Ryzen 5 5600 yeterli olur mu onu bilmiyorum.

Önceki sistemimde RX 5600 XT olduğu için 1080p de kullanıyordum ekran kartı güncelledikten sonra monitörü de değiştirmeyi planlıyorum zamanı gelince RTX 4070 4K da oyun perfomanslarında geçerli not alıyorsa 4K ya bile çıkartabilirim ama işlemci yeterli mi bilmiyorum Ryzen 5 5600.

Dostum RX 500 ve 5000 serisi sorunluydu zaten ama 6000 serisinde sorun çıkma olasılığı çok az. Senin bütçene en mantıklısı RX 6800XT. 4070 bırak 4K'yı 2K'da bile DLSS + FG ile 3-4 sene anca dayanır. İlla ki NVİDİA alacağım diyorsan ve Temmuz'a kadar bekleme şansın varsa 16 GB VRAM'li 4060 Ti alabilirsin.

Biraz bekleyebilirsen bu ay sonu 4060 Ti duyurulacak. Ve 16 GB modeli de bekleniyor. Onu bekleyip özellikleri karşılaştırıp öyle karar verebilirsin. Acil alıcam diyorsan alternatifleri ekliyeyim:

15.225 TL

14.278TL

Ham güç olarak 6800 XT daha iyidir, 3080 ile kapışır ve 3070 Ti'a oranla iki katı VRAM'e sahip. Fakat yazılımsal olarak kötü ve DLSS teknolojisinin FSR'ı şu anlık domine etmesinden dolayı önermiyorum. 3070 Ti çoğu oyunlarda DLSS ile daha iyi bir performans verecektir. Velhasıl, şuan en mantıklı şey beklemek bence. Ama hemen alacağım, uzun ömürlü bişi olsun, ışın izleme, upscale umursamıyorum diyorsan 6800 XT, 2-3 seneye değişirim diyorsan 3070 Ti 👍

Bütçe artmıyorsa 6800 XT’den başka seçenek yok. Aynı fiyata nvidia tarafında 3070 ti var. O da 6800 XT’nin yanına yaklaşamaz. 6800 XT kas gücü anlamında 3080 ile kapışıyor hatta geçiyor da. 3070 ti’ın VRAM’i de 1080p’de 2 sene falan gider. Şimdiden 8 GB kullanmaya başladı oyunlar.

Yani dediklerinize bakarsak oyunlarda VRAM'in arttığını ve NVIDIA tarafında yetersiz olmaya başlicağını dile getiriyorsunuz performans olarak da AMD tarafı daha ağır bastığını söylüyorsunuz zaten şu anda benim bütçem yok o yüzden para biriktirerek alacağım o yüzden 1 ay ya da 2 ay beklemek zorundayım ama dediğim gibi benim için önemli olan yazılım ve oyun perfomansı.

Yani dediklerinize bakarsak oyunlarda VRAM'in arttığını ve NVIDIA tarafında yetersiz olmaya başlicağını dile getiriyorsunuz performans olarak da AMD tarafı daha ağır bastığını söylüyorsunuz zaten şu anda benim bütçem yok o yüzden para biriktirerek alacağım o yüzden 1 ay ya da 2 ay beklemek zorundayım ama dediğim gibi benim için önemli olan yazılım ve oyun perfomansı.

Not: Uzun ömürlü olması.

Son düzenleme:

Not: Uzun ömürlü olması.
1-2 ay bekleyecekseniz 4060 Ti 16 GB versiyonunu alın.

Geri
Yukarı