15 Mbps internet yeterli mi?

Yeterli değil. Kablonet kullanıyorum. 100mbps download 5mbps upload akşam 7 ve gece 12 arası download 25 düşüyor upload sabit kalıyor. Televizyonda var içinde ve fox kanalları sinema kanalları her şey var. BeinSports dışında. 80.99TL

Bu kadar cihaz elbette upload yapacak. Her upload yapılışta saçma sapan ping ve paket kaybı sorunu yaşanabilir. Özellikle ADSL'de bu sorundan kaçarınız yok. ADSL'in doğası gereği böyle olmak zorunda...

Öte yandan 15 Mbps alan yerde VDSL %90 vardır. Hız sorgulama yapmışsınızdır diye düşünüyorum. Yapmadıysanız;

24 Mbps ve üzeri sonuç çıkıyor ise bölgenizde VDSL var demektir. VDSL pakete geçiş yaparsanız ADSL'e nazaran daha az sorunla karşılaşırsınız.

Altyapısı eski olan ve VDSL olmayan bölgelere TT, FTTH denilen fiber sistemi kuruyor. En yakın TT ilçe müdürlüğüne gidip altyapı planlama ve erişim bölümüne uğrayıp konuşun. Oluru varsa 1 imzalı dilekçe ile işleme alınır.
Bizde de altyapı yoktu bayadır bekliyorum. Öylesine bi deneyim dedim attığın linkten. 100mbps internet gözüküyo başka 4 siteden baktım onlarda da aynı türknette tahmini 75mbps gözüküyo. Bi' tane sitenin türk telekom altyspı sorgulamasına baktım. Altyapı gözükmüyo. Acaba altyapı geldi de bizi mi bilgilendirmedi türk telekom? ya da siteler güvenilir değil mi? dicem ama türknette bile altyapı gözüküyo. Şu an baya sevindim.
Screenshot_2020-03-11-21-55-06-346_com.android.chrome.jpg
Screenshot_2020-03-11-21-38-28-216_com.android.chrome.jpg
Screenshot_2020-03-11-21-43-11-743_com.android.chrome.jpg
Screenshot_2020-03-11-21-44-35-552_com.android.chrome.jpg
Ama bunda ise altyapı gözükmüyo
Screenshot_2020-03-11-21-53-47-920_com.android.chrome.jpg

@enes.wtp VDSL varmış. Bence geçin. ADSL'e nazaran daha az sorun yaşarsanız. ADSL'de bu kadar cihaz ufak paketler gönderdiği an ping kesin olacaktır. VDSL'de ufak paketler halinde (genelde geri bildirim şeklinde olan KB düzeyinde dosyaları kast ediyorum) sorun olmaz.

Tabii @MayCrasH önceki yorumu gibi fotoğraf veya video atmak gibi yüksek upload isteyip hattı meşgul edecek işlerde gene ping olacaktır.

@mbboyun VDSL altyapısı gelmiş. Maddi imkanınız el veriyorsa geçin derim. TT müşterisi değilseniz genelde bilgilendirmez. TT'den hizmet alıyorsanız gene bilgilendirme yapmazlar 😂

Satış birimden arayıp size daha hızlı paket satmaya çalıştıklarında anlayabilirsiniz.

@enes.wtp VDSL varmış. Bence geçin. ADSL'e nazaran daha az sorun yaşarsanız. ADSL'de bu kadar cihaz ufak paketler gönderdiği an ping kesin olacaktır. VDSL'de ufak paketler halinde (genelde geri bildirim şeklinde olan KB düzeyinde dosyaları kast ediyorum) sorun olmaz.

Tabii @MayCrasH önceki yorumu gibi fotoğraf veya video atmak gibi yüksek upload isteyip hattı meşgul edecek işlerde gene ping olacaktır.

@mbboyun VDSL altyapısı gelmiş. Maddi imkanınız el veriyorsa geçin derim. TT müşterisi değilseniz genelde bilgilendirmez. TT'den hizmet alıyorsanız gene bilgilendirme yapmazlar 😂

Satış birimden arayıp size daha hızlı paket satmaya çalıştıklarında anlayabilirsiniz.
Ben şimdi Türknet'ten 75,99₺'ye alacağım paket VDSL mi olacak? Sundukları 15 MBPS mi? Çok soru soruyorum ama ilk defa internet alışımız, upload işlerini diğer internet üzerinden yaparız veya hiç yapmayız. Annem, genel bir kullanıcı WP, IG gibi uygulamaları kullanır.

EDIT: Babam da TT kullanıcısı ve dükkanda kullandığı internetin faturasını ödemeye gittiği zaman, arada ev internetini sormuş; "Diğer internet sağlayıcıları da bizden alıyor, en iyisi siz bizden alın. Zaten vaat ettiklerini veremezler" demiş.

Böyle büyük şirketlerin sadece insanlara kazık atmak istemeleri ve düşük paketleri pahalıya satmaları yüzünden hiç güvenmiyorum.

@enes.wtp İstediğiniz kadar soru sorabilirsiniz. Bildiklerimi paylaşmak için forumdayım.

TurkNet hız sorgulama sayfasında ne yazıyor ? Eğer 35 Mbps ve üzeri çıkıyorsa VAE kapsamında hizmet veriyor demektir.

15 Mbps çıkıyor ve "Tebrikler ! Aktif altyapımız içindesiniz" benzeri yazı varsa YAPA kapsamında hizmet veriyorlar demektir.

Hız sorgulamada 64 Mbps çıkarken 15 Mbps YAPA kullanmak bence mantıksız. Üstüne üstelik 35 Mbps kullanan ile 15 Mbps kullanan aynı parayı ödeyecek. TurkNet'in saçma sapan sistemi var.

TT'den hizmet almaya sıcak bakmıyorum. Genelde paketleri pahalı. Ucuz olanlar ise bölgeye veya sınırlı adet ile satışa çıkıyor. TT altyapısı üzerinden daha ucuza ve daha yüksek hızı satan firmalar var.

TurkNet YAPA kapsamında hizmet verecekse bulaşma derim. VAE kapsamında olacaksanız Valve ile ara bağlantısı var ve ping bakımından diğer firmalardan üstün.

Upload kısmını şöyle çözebilirsiniz. Wi-Fi üzerinden upload için 1 Mbps tanımlarsınız ve keyfinize bakarsınız. İstedikleri kadar yüklenseler bile 1 Mbps limitini aşamazlar.

@enes.wtp İstediğiniz kadar soru sorabilirsiniz. Bildiklerimi paylaşmak için forumdayım.

TurkNet hız sorgulama sayfasında ne yazıyor ? Eğer 35 Mbps ve üzeri çıkıyorsa VAE kapsamında hizmet veriyor demektir.

15 Mbps çıkıyor ve "Tebrikler ! Aktif altyapımız içindesiniz" benzeri yazı varsa YAPA kapsamında hizmet veriyorlar demektir.

Hız sorgulamada 64 Mbps çıkarken 15 Mbps YAPA kullanmak bence mantıksız. Üstüne üstelik 35 Mbps kullanan ile 15 Mbps kullanan aynı parayı ödeyecek. TurkNet'in saçma sapan sistemi var.

TT'den hizmet almaya sıcak bakmıyorum. Genelde paketleri pahalı. Ucuz olanlar ise bölgeye veya sınırlı adet ile satışa çıkıyor. TT altyapısı üzerinden daha ucuza ve daha yüksek hızı satan firmalar var.

TurkNet YAPA kapsamında hizmet verecekse bulaşma derim. VAE kapsamında olacaksanız Valve ile ara bağlantısı var ve ping bakımından diğer firmalardan üstün.

Upload kısmını şöyle çözebilirsiniz. Wi-Fi üzerinden upload için 1 Mbps tanımlarsınız ve keyfinize bakarsınız. İstedikleri kadar yüklenseler bile 1 Mbps limitini aşamazlar.
turknet.png
Bu da Türknet üzerinden yaptığım altyapı sorgulama.

Millenicom alırsam, 64 MBPS mi alacağım?

Bu ülke bir kez daha geri kaldığını anladığım an. Atatürk gibi bir tane daha adam çıksaydı karşımıza, şu an fiber kullanıyor olurduk. Altyapı sorgulamaya gerek bile kalmazdı.

Türknet üzerinden yaptığım altyapı sorgulama.

Millenicom alırsam, 64 MBPS mi alacağım?

Bu ülke bir kez daha geri kaldığını anladığım an. Atatürk gibi bir tane daha adam çıksaydı karşımıza, şu an fiber kullanıyor olurduk. Altyapı sorgulamaya gerek bile kalmazdı.
TurkNet üzerinden hizmet alırsan en fazla 15 Mbps verirler.

Milleni'de 35 Mbps 80₺ olması lazım.

Hız sorgulamada çıkan 64 Mbps, hattın fiziksel olarak alabileceği en yüksek hız miktarı.

Aslında YAPA çok mantıklı bir sistem ama sizin gibi yüksek hız alma imkanı olan kişiye 15 Mbps sununca anlamı kalmıyor.

Ben fiber için 9 yıl uğraştım. Siz farkında olmadan VDSL'de olsa fiber hizmeti alabiliyorsunuz. Belki uzun süre uğraşmadınız bile. Ülkemizde devlet baskı yapmadan bizim adımıza olumlu atılım olmuyor.

TurkNet üzerinden hizmet alırsan en fazla 15 Mbps verirler.

Milleni'de 35 Mbps 80₺ olması lazım.

Hız sorgulamada çıkan 64 Mbps, hattın fiziksel olarak alabileceği en yüksek hız miktarı.

Aslında YAPA çok mantıklı bir sistem ama sizin gibi yüksek hız alma imkanı olan kişiye 15 Mbps sununca anlamı kalmıyor.

Ben fiber için 9 yıl uğraştım. Siz farkında olmadan VDSL'de olsa fiber hizmeti alabiliyorsunuz. Belki uzun süre uğraşmadınız bile. Ülkemizde devlet baskı yapmadan bizim adımıza olumlu atılım olmuyor.
Ben ailemle konuşayım ve Milleni'ye geçebileceğimizi anlatayım. 5₺ daha fazla vererek 35MBPS almak daha mantıklı değil mi? Hem taahhütsüz olması en önemli faktörlerden.

5₺ fark ile yaklaşık 2 katı hız alacak olsam şahsen Milleni tercih ederim.

35 Mbps ile 4.2 MB/s indirme yapılırken, 15 Mbps ile 1.8MB/s indirme yapılıyor. Arasında dağlar kadar fark var.

R6'ya yanlış hatırlamıyorsam 60GB güncelleme gelmişti. Bu ve benzeri durumlarda ciddi hız ve zaman farkı demek.

@enes.wtp iç tesisatın durumunun sağlıklı olduğunu düşünerek yorum yapıyorum. Belirtmeyi unutmuşum.

5₺ fark ile yaklaşık 2 katı hız alacak olsam şahsen Milleni tercih ederim.

35 Mbps ile 4.2 MB/s indirme yapılırken, 15 Mbps ile 1.8MB/s indirme yapılıyor. Arasında dağlar kadar fark var.

R6'ya yanlış hatırlamıyorsam 60GB güncelleme gelmişti. Bu ve benzeri durumlarda ciddi hız ve zaman farkı demek.
Upload çok önemli bir olay değil, benim için. Download ve PING önemli. Ben 15 yaşındayım, o yüzden pek takacaklarını sanmıyorum. 19 yaşında olan abim arayacak ve konuşacak. Son kararım Millenicom. Size de çok teşekkür ederim, şimdi sizin mesajlarınızı beğenmeye gidiyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı