15 Pro almaya gerçekten değer mi?

TurkmenDesign

Kilopat
Yer
istanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selam herkese,
Şu an da P30 kullanıyorum. Sorunum yok, gayet iyi ve sorunsuz şekilde kullanıyorum. Ancak bir yandan fiyatların artması bir yandan da Apple tarafında iPhone ürünlerin değerinin fazla düşmemesi. USD bazında yine değer düşüyor ama try bazında öyle gözükmüyor :) bir de malum döviz kuru arttığı için fiyatlarda hep yükseltme oluyor. Arkadaşım devanlı alıyor. Geçen yıl 14 Pro'yu 40a aldı 54e sattı. Üzerine 10 bin TL falan koydu 15 Pro aldı. Her yıl böyle yapıyor. Sende yaparsın diyor bana. Mantıklı da geldi. Ayrıca arkadaşım destek çıkacak ve 13 bin TL kadar verecek. Yani cihaz bana 50 bin civarına gelecek. Ve Yapı Kredi ticari kartım olduğu için de 6 taksit ile vade farksız alma imkanım olacak.
Yani ortalama 40k civarında bir çekim yapacağım kart ile. 10 bin TL civarında nakitte ben vereceğim. Ancak yine de gözüme çok büyük geliyor bu rakamlar. Ne bileyim araba falan alıyorduk 6-7 yıl önce bu paralara :)
Ya da telefon hiç almasam mı diyorum, bilemedim. Sizler olsanız ne yerimde ne yapardınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam herkese,
Şu an da P30 kullanıyorum. Sorunum yok, gayet iyi ve sorunsuz şekilde kullanıyorum. Ancak bir yandan fiyatların artması bir yandan da Apple tarafında iPhone ürünlerin değerinin fazla düşmemesi. USD bazında yine değer düşüyor ama try bazında öyle gözükmüyor :) bir de malum döviz kuru arttığı için fiyatlarda hep yükseltme oluyor. Arkadaşım devanlı alıyor. Geçen yıl 14 Pro'yu 40a aldı 54e sattı. Üzerine 10 bin TL falan koydu 15 Pro aldı. Her yıl böyle yapıyor. Sende yaparsın diyor bana. Mantıklı da geldi. Ayrıca arkadaşım destek çıkacak ve 13 bin TL kadar verecek. Yani cihaz bana 50 bin civarına gelecek. Ve Yapı Kredi ticari kartım olduğu için de 6 taksit ile vade farksız alma imkanım olacak.
Yani ortalama 40k civarında bir çekim yapacağım kart ile. 10 bin TL civarında nakitte ben vereceğim. Ancak yine de gözüme çok büyük geliyor bu rakamlar. Ne bileyim araba falan alıyorduk 6-7 yıl önce bu paralara :)
Ya da telefon hiç almasam mı diyorum, bilemedim. Sizler olsanız ne yerimde ne yapardınız.
Kesinlikle değer hem yatırım aracı hem de seni kendine bağlar belki satmazsın.

Şahsi fikrim tamamen kerizlenmek başka bir şey değil arayabiliyor musun Wp'yi kullanabliyor musun müzik dinleye biliyor musun oyun oynayabiliyor musun sırf kamerası daha iyi diye milletin zibilyon liralar gömmesi bana aşırı saçma geliyor ve kapitalist düşüncenin dayatması geliyor sanki herkes prof fotoğrafçı anasını satayım git yatır faiz işlet elindeki parayı.Eğer elindeki para değilse niye borca girip kendini darlıyosun onu anlamadım :)

Selam herkese,

Benim bu telefon olayına biraz bakış açım değişti.
Alınan vergiler çok fazla ve ciddi zenginler ticaretlerinde vergi vermedikleri için tüketim ürünlerinden bu vergi açığını kapatmaya çalışıyorlar.
S21 kullanıyorum, iPhone 15 Pro almayı düşünüyordum ama bu olaydan dolayı değiştirmeyeceğim. Alırsam S24 serisini bekleyip onu alacağım. iPhone'dan %110 vergi alınıyor ve kesinlikle devleti ben kurtaramam, buna kanaat getirdim.

Hükümetin değişmesiyle ticaretteki vergi durumu düzelir ve tüketici mallarından alınan vergi azalır. Olası bir hükümet değişimi demek telefonların yatırım aracından çıkmasına sebep olur.

Hâlâ 50 bin birime araba alınabiliyor fakat burada değil.
Açıkçası alın derim. Hem arkadaşınız da güzel miktarda destek olmuş.

Kesinlikle değer hem yatırım aracı hem de seni kendine bağlar belki satmazsın.

Hocam aslında, ilk önceliğim uzun süre kullanmak. Ama tabii 2024 yılında ki fiyatlar ve güncel cihaz fiyatları ne olur bilmiyorum. Ancak yine de o an ki duruma göre hareket edeceğim elbette.

Benim bu telefon olayına biraz bakış açım değişti.
Alınan vergiler çok fazla ve ciddi zenginler ticaretlerinde vergi vermedikleri için tüketim ürünlerinden bu vergi açığını kapatmaya çalışıyorlar.
S21 kullanıyorum, iPhone 15 Pro almayı düşünüyordum ama bu olaydan dolayı değiştirmeyeceğim. Alırsam S24 serisini bekleyip onu alacağım. IPhone'dan %110 vergi alınıyor ve kesinlikle devleti ben kurtaramam, buna kanaat getirdim.

Hükümetin değişmesiyle ticaretteki vergi durumu düzelir ve tüketici mallarından alınan vergi azalır. Olası bir hükümet değişimi demek telefonların yatırım aracından çıkmasına sebep olur.

Hocam, açıkçası vergi her yerde alınıyor. Yani verginin %'lik kısmından ziyade fiyatlara takıldım ben.:)

Hâlâ 50 bin birime araba alınabiliyor fakat burada değil.
Açıkçası alın derim. Hem arkadaşınız da güzel miktarda destek olmuş.

Avrupa'da öyle evet hocam. Ama ne yazık ki Türkiye'de yaşıyoruz :)

Her an cebinizde taşıdığınız, bozulması olası, çok dayanıklı olmayan bir şeye yatırım yapmak saçmalık benim gözümde.
Ki, geçen senenin 40K'sı, şuanın 54K'sından daha değerli. Bunu da bilin, kâr mâr yok ortada doğru dürüst.

Yeni konular

Geri
Yukarı