15 yaşında baba mesleği sanayiye gitmek

Dostum, eğer okumaya niyetin yoksa, okulda çok başarılı değilsen ve en önemlisi babanın yaptığı işi muhtemelen buradaki herkesten daha iyi biliyorsun, baban gibi usta olmaktan keyif alacağını düşünüyorsan, neden olmasın? Ama okulu ihmal etmek yerine açıktan bitirmeyi gözardı etme. Mesleki açık öğretim lisesi diye bir şey duymuştum, istersen biraz araştır.

Gidip de Karabük Üniversitesi'nden mezun olursan tabii ki iş bulamazsın çıkın şu kafadan. 😂

Hocam tabii ki de üniversite çok önemli ama sadece üniversite okuyacağım atanacak meslek sahibi olacağım kafasındanda çıkılmalı artık özel sektör(tornacı kaportacı kapıcı mermerci elektrikçi su tesisatçısı) gibi meslekler sanki hiçbir şey olamayıp en son bu mesleğe girmiş gibi gösteriliyor oysa gayet güzel meslekler bunlarda.

Merhaba. 15 yaşındayım ve şu an okula gitmiyorum. Gidip gitmemek arasında kaldım. Okulum çok iyi bir okul değil ve orta derecede başarılıyım. Babamın kendi dükkanı var 13 yaşından beri sanayide çalışıyor. Yanına çağırdı sabah 9 gidiş akşam 5-6 geliş 8500 TL para verecek ve mesleği öğreneceğim sizce gidilir mi?

Her ne kadar o sosyal medyada okul hapishanedir vb şeylerini görsekte şu bir gerçek okul gerekli ve şart. O sokakta bilim, sanat bilgisi olmayan vasıfsız 15ile 5I hesap makinesiyle çarpan kekolar gibi olma. Eğer okumazsan ileride baba mesleği olursan ne olacak? Sanayicilik hem zor iştir, en kötü bir devlet öğretmeni, hemşire vb bile sabah 8 akşam 16 geliş+hafta sonları+resmi tatiller+yaz tatilleri(öğretmenler için) ile 35k üzeri kazanırken sanayici adam yağ çamur içinde ekmeğini çıkarıyor. Hatta benden sadece bir öneri MSÜ puanları o kadar yüksek değil eğer adamakıllı ortalama bir fiziğin varsa asker olmakta kutsal bir meslektir.

Ortaokulu bitirdim arkadaşlar. Sadece bu sene liseye gidemedim.

Açıktan okursun, en basit işlerden birisi lise mezunu olmak bugün. Sen yalnızca babanın mesleğini yapmaya ve kariyerine bu yönde devam etmeye ne kadar heveslisin ondan haber ver.

Ki baban işinin ehli olmuş, çevresi var, ona göre tanıdıkları var ben şu ortamda çok özel bir yeteneğin ya da süper zekan yoksa senin için daha iyi bir alternatif göremiyorum. Babanın tecrübesi ve dükkanı piyango senin için.

Sanayicilik hem zor iştir, en kötü bir devlet öğretmeni, hemşire vb bile sabah 8 akşam 16 geliş+hafta sonları+resmi tatiller+yaz tatilleri(öğretmenler için) ile 35k üzeri kazanırken sanayici adam yağ çamur içinde ekmeğini çıkarıyor.

Sor bakalım ne kadar kazanıyormuş. Sanayide dükkanı olan adam için 35K cep harçlığıdır, hemşire de günde 300 tane Suriyeliyle uğraşıyor.

Her ne kadar o sosyal medyada okul hapishanedir vb şeylerini görsekte şu bir gerçek okul gerekli ve şart. O sokakta bilim, sanat bilgisi olmayan vasıfsız 15ile 5I hesap makinesiyle çarpan kekolar gibi olma. Eğer okumazsan ileride baba mesleği olursan ne olacak? Sanayicilik hem zor iştir, en kötü bir devlet öğretmeni, hemşire vb bile sabah 8 akşam 16 geliş+hafta sonları+resmi tatiller+yaz tatilleri(öğretmenler için) ile 35k üzeri kazanırken sanayici adam yağ çamur içinde ekmeğini çıkarıyor. Hatta benden sadece bir öneri MSÜ puanları o kadar yüksek değil eğer adamakıllı ortalama bir fiziğin varsa asker olmakta kutsal bir meslektir.

Hocam 15 numara miyopum var siz düşünün artık babamın yeri olduğu için göz numaramı sıkıntı etmiyor.

Lise bitirmek zorunlu değil mi?
Nasıl gitmiyorsunuz anlayamadım.

Açıktan okursun, en basit işlerden birisi lise mezunu olmak bugün. Sen yalnızca babanın mesleğini yapmaya ve kariyerine bu yönde devam etmeye ne kadar heveslisin ondan haber ver.

Ki baban işinin ehli olmuş, çevresi var, ona göre tanıdıkları var ben şu ortamda çok özel bir yeteneğin ya da süper zekan yoksa senin için daha iyi bir alternatif göremiyorum. Babanın tecrübesi ve dükkanı piyango senin için.

Sor bakalım ne kadar kazanıyormuş. Sanayide dükkanı olan adam için 35k cep harçlığıdır, hemşire de günde 300 tane suriyeliyle uğraşıyor.

Sence değer mi? Bir hemşirenin rahatlığîyla sanayici bir mi? Bir hemşire ile sanayicinin sosyal statüsü bir mi? Bir hemşire ile sanayicinin güvencesi bir mi? Eğitim seviyeleri bir mi? Her şey ayda 40k değil 75k kazanıyor demek değil ve ek olarak arkadaş dükkanın gelirini belli etmemiş babasının aylık geliri muhtemelen onun kazanacağı miktarı belirler onu da belirtmesi lazım kesin bir kanı için. Ama bu da sizin görüşünüz.

Sence değer mi? Bir hemşirenin rahatlığîyla sanayici bir mi? Bir hemşire ile sanayicinin sosyal statüsü bir mi? Bir hemşire ile sanayicinin güvencesi bir mi? Eğitim seviyeleri bir mi? Her şey ayda 40k değil 75k kazanıyor demek değil ve ek olarak arkadaş dükkanın gelirini belli etmemiş babasının aylık geliri muhtemelen onun kazanacağı miktarı belirler onu da belirtmesi lazım kesin bir kanı için. Ama bu da sizin görüşünüz.

Hemşirelerin pek bir statüsü yok doktor tamam da.

Yeni konular

Geri
Yukarı