15 yaşında birine tavsiyeleriniz nedir?

Ingilizcen cok iyi olsun, yanina bir yabanci dili daha mutlaka ogren. Para belki her şey degildir ama sana zaman ve ekipman satin alir. Az zamanda cok para kazanmak meslek tercihini belirlesin. Bos zamanlarinda zaten hobi olarak zaten istedigin seyi yaparsin. Hiçbir insana aşırı guven ve baglilik duyma. Insanlarin cikarlari seninki ile celistiginde kendilerininkine oncelik verirler. Arada sirada insanlari sinamak kotu degildir. Merak etme, aynisini onlar da sana yapiyorlar. Insanlari tanimanin en kolay yolu cevresini tanimaktir. Referansin mantigi budur. Eger beslemiyorsn bir hayvan edin. Kedi, minik kopek uygun tercihler. Psikopatlar gibi pitbull alma. Hayvan beslemek sorumluluk sahibi olmak demektir. Gelecekte es ve çocuk sahibi olursan on hazirlik olarak gor bunu. Flortune baslangicta gelirini daima ondan dusuk goster, bu onu tanimanin kolay bir yoludur. Keyif alinan seyler kolaylikla bagimlilik yapabilirler. Bak bakalim cok zamanini alan seylere ne kadar vakit ayiriyorsun? Ufak hobiler edin. Mesela kagit katlama sanati ya da bonzai agaclari gibi. Bunlar dunyanin farkli kulturlerindeki insanlarla tanismani saglar. Hem dil ogrenmede cok etkilidir. Ogrenci degisimi ya da ucretli kisa sureli calisma gibi yurt dışı firsatlarini sakin kacirma. Orada yerlesmeyi dusunmesen bile farkli kulturleri tanimak onemlidir. Gorunusune ve konusmana dikkat et, diksiyon derslerine katil. Insanlar ne soylediginden cok nasıl soyledigine dikkat ederler. Vucut dili cok onemli. Yolculuklar için yaninda tsiyabilecegin basit bir muzik aleti edin ve calmayi ogren. Muzik insanlara ulasmanin en kolay ve eglenceli yöntemidir? Ukelele mesela. Insanlar ile tartisirken ( tartismak kavga etmek degil fikir alisverisidir ) bazilari damarina basip sana kontrolunu kaybettirmeye calisir. Her zaman sakin kalmayi ogrenmelisin. Kontrolu kaybetmek o konuyu kaybetmektir. Konu ne olursa olsun. Her seyi bilmek zorunda da degilsin. Bİlmedigine bilmiyorum de. Spor yapmayi ihmal etme. Bu hem ozguvenini saglamlastirir hem de cok daha uzun sureler calisabilmeni saglar. Masabasi is dahi olsa fiziksel guc onemlidir. Ayrica iyi gorunen insan sozune deger verilendir.

Tek bir tavsiyem var,o da asla öğrenmeyi bırakmaman. Sürekli yeni bir şeyler araştır,tetikte ol. Kitaplar oku,sürekli düşün.Çevrede bulunan cahillere kulak asma,üniversiteye gidersen tek amacın diploma almak değil,bir şeyler öğrenmek olsun,alanında uzmanlaşmak olsun.Sıklıkla kütüphanelerini dolaş,hayatta seni diğerlerinden ayıracak olan şey bilgidir bunu sakın unutma,burada aylaklık etme ve gidip yeni bir şeyler öğrenmeye hemen başla 😀 👊

Senden sadece 1 yaş büyük olarak verebileceğim tek tavsiye derslerine çalış. Ben 9. sınıfta çalışmadım, pişman oldum. 10. sınıfta corona dolayısıyla iyi puanlar elde ettim ama 9. sınıfı geri getiremeyeceğim hiçbir zaman.

Yeni konular

Geri
Yukarı