Yaşama sevincini kaybetmiş birine verebilecek tavsiyeleriniz

darkgamer

Hectopat
Yaşadıgım hayattan son 3 yıldır hiç keyif alamıyorum, yaşım 17 ve bazılarınız bu yaşta ne yaşadın sanki diyebilir. Mutsuz olmanın yaşadığımız şeylerle alakası yoktur; yaşadıgımız şeylerden ne kadar etkilendigimizle alakası vardır. Benim sorunlarımdan biri yaptığım hiçbir şeyden zevk alamamakla alakalı. Daha 17 yaşımda olmama ragmen hayatın çok hızlı geçtigini hissediyorum. Sanki bu 3 seneyi hiç yaşamamışım, hicbir şey yapamamışım, zaman gözümün önünde ellerimden kayıp gitmiş. Ben sadece izlemişim.

Sahip olduğun şeylerin farkına varmalısın. En basitinden evsiz insanlara bakıp kendinin şanslı olduğunu hissedebilirsin. Bunu sahip olduğun şeye uygulayabilirsin. Yeni insanlarla tanış, sporla ilgilen, ufuk açan filmler izle, kendini geliştirmeye çalış. Mutluluk küçük ayrıntılarda gizlidir.

Kitap oku. Kütüphaneye git. Yalnız yaşamayı, güvenmek istemediğin insanlara güvenme. Kendine ait bir dünya görüşün olsun. Toplumun içerisinden sıyrıl, kendi yönünü belirle. Kimseye dünyaya gelirken seçenek sunulmadı. Büyük şehirlerde isen kütüphaneye veya operaya gidebilirsin. Bir uğraş alanı seç, durmadan onunla uğraş. En önemlisi bunları gerçekleştirmek için yalnız kal. Sadece bir hayali arkadaşın olsun. İsmini kendin belirle, geceleri onunla konuş. Unutma, sadece yalnız kaldığında düşünebilirsin. Kafana çok takma.

Bir hayat, yaşam amacı edin. Yapmak istediğin işte iyi olan birilerini idol al. Hayal kur, hedef koy, çalış. 23-24'den sonra hayatın çok değişecek emin ol. Geri dönüşü olmayan bir yoldasın ve o yaşlarda verdiğin kararlar çok önemli. Ben şu an diyorum keşke ortaokul zamanlarıma dönebilme şansım olsaydı da şu anki halimden daha sağlam biri olabilseydim, her anlamda.

Şu an kötü müyüm, yoo. İnsan işte, hep daha fazlasını istiyor.

Sorunun gayet açık, amaçsızsın. Uğruna savaşacak bir şeylerin, hayallerin olmadıktan sonra zerre bir şey yapma, yaşama isteğinin bulunması mümkün değil.
En basitinden evsiz insanlara bakıp kendinin şanslı olduğunu hissedebilirsin.
Bu oldukça tehlikeli bir hareket. Bu işin diğer tarafı da var, sahip olamadığı her şey için ıstırabı artabilir, öte yandan bu kör bir doymuşluk yaratabilir ve yerinde saymaya başlar.

Sanırım verilebilecek en doğru tavsiye bir psikiyatristle görüşmendir. Sadece psikolojik değil, fiziksel olarakta gerekli testler (kan tahlilleri) yapılır. İnsanı depresif yapabilecek bir sürü fiziksel rahatsızlıkta var. (tiroid misal)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı