15 yaşında çok saç dökülmesi

Genellikle saçlarına rahat şekil verebilen insanlarda oluyor bu problem benim gibi saçının içine tarak girince bir daha çıkaramayanlar da olmuyor.

Jöle, Sprey, Fön ve Sürekli saçları taramak saç sağlığına zarar verir.
Gençsin bu yaşlarda saça şekil vereceğine yıkayıp kuruladıktan sonra başka bir işlem uygulama.
Sokakta gördüğün 20-25 yaşındaki jöleli adamlar 30-35 yaşlarında kel oluyorlar. Onlara benzeme.

Ayriyeten doktora gidip saç dokunu kontrol ettir.

Benim sorunum saçımın çok fazla dökülmesi yani her duşta yıkarken elime geliyor kurularken 40 50 bir de fön çekersem 100 tele kadar çıkıyor. Saçımı önden bir avuç tutup hafif çekincede 2 3 tel geliyor. Bunlara rağmen saçta seyrelme yok ama çok canım sıkılıyor bu konuya sizce neden olabilir ?
Doktora gitmeni tavsiye ederim. Bu kadar dökülme bu yaşlarda normal değil.
Hormonlar ve minerallerine baktırmalısın.

Öncelikle Sprey doğru kullanılırsa saça bir zararı yoktur. Spreyi eğer saçını şekillendirdikiten sonra saçının uç noktalarına(Spreyi hissetmeyecek şekilde) sıkarsan herhangi bir zararı olmaz. Bu yüzden Fön yerine Sprey kullanmak daha mantıklı olabilir.

Bunun dışında saçını yüksek ısıda kurutma özellikle saçını sert havlu ile kurulama ve en önemlisi saçını olabildiğince kısa kestir.

17-18 yaşlarında ben de detaylı araştırmıştım bir kaç farklı kaynak dan 90-100 civarı normal olduğunu ve mevsim değişikliğinde artığı olduğunu okumuştum.Senin için en iyisi bir dermatoloji/cildiye bölümlerine gidip durumunu anlatman ve tavsiyeler alman olur.

Tekrar yazıyorum saç dökülmeleri özellikle genç yaşlarda altında mutlaka bir şey aranmalı. Yapması gereken ilk şey doktora gitmek.

Valla benim uzun saç, günde en az 250-300 tel dökülüyordur, yeni başladı bu kadar dökülmeye. Mevsim değişikliğindendir umarım, çünkü sık sık bakımını yaparım. 100 tel civarında dökülüyorsa endişe etmene gerek yok, saçın uzunsa normaldir o kadar dökülmesi.

Jöle, Sprey, Fön ve Sürekli saçları taramak saç sağlığına zarar verir.
Gençsin bu yaşlarda saça şekil vereceğine yıkayıp kuruladıktan sonra başka bir işlem uygulama.
Sokakta gördüğün 20-25 yaşındaki jöleli adamlar 30-35 yaşlarında kel oluyorlar. Onlara benzeme.

Ayriyeten doktora gidip saç dokunu kontrol ettir.

Görüşün için teşekkürler. Saçıma sürekli fönle şekil veren bir insan değilim ve sprey wax vb. şeyleri kullanmıyorum.
Genetik bir problem gibi gözüküyor. Saçlarınız uzunsa kestirin. Saç diplerinizin tabiri caizse derinin hava alması gerekiyor.

Saçım normale göre uzun ama çokta değil. Saçımı 3'e vurmuştum geçen mayıs ama yani kısa saç yakışmadığından sevmiyorum.
Genetik bir problem gibi gözüküyor. Saçlarınız uzunsa kestirin. Saç diplerinizin tabiri caizse derinin hava alması gerekiyor.

Aslında baba tarafı gür saçlı ve kıvırcık. Anne tarafı ise düz saçlı ve bi dayımın saçı yok bi dayımın ise var. Benim saçım ise dalgalı.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı