1500 TL'ye 2. el ekran kartı önerisi

Bütçe
1500

1Rammstein

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: AMD Ryzen 5 5600 / Anakart: Msi x470 Gaming Plus Max / Ram: GoodRam 16GB(2x8GB) 4000MHz CL18 / Ekran Kartı: Galax NVIDIA Geforce GTX 1060 6gb
1500TL bütçeyle 2. el ekran kartı bakıyorum. Bu bütçedeki 1060'lar 3GB genelde, o yüzden RX 580 8 GB'lara bakıyorum fakat bu kartla mining yapmayanı dövüyorlar gibi söylemler duydum forumlarda. Attığım ilanlardan ortadaki dikkatimi çekti, 1 sene kadar serin ortamda kartları fazla yormadan mining yapıldığını söylüyor. Bütün RX 580'ler mining için kullanıldıysa en azından serin ortamda yapılan kartı almak daha mantıklı geliyor, bir şey olursa da Param Güvende ile iade ederim diye düşünüyorum. Sizce ne yapayım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu bütçelerde hiç AMD'ye bulaşma pişman olursun. WattMan hatası bitmez bir de mining çıkması zaten eski kart olduğu için her an elinde kalabilir. O yüzden 1060 al geç en azından kafan rahat olur. Performansı bır tık daha kötü olur ama buna değer.

Bu bütçelerde hiç AMD'ye bulaşma pişman olursun. WattMan hatası bitmez bir de mining çıkması zaten eski kart olduğu için her an elinde kalabilir. O yüzden 1060 al geç en azından kafan rahat olur. Performansı bır tık daha kötü olur ama buna değer.

8 GB RX580 varken 3 GB 1660 almasını önermek hiç doğru değil.

8 GB RX580 varken 3 GB 1660 önermek hiç doğru değil.

Sadece VRAM'e bakarak kart seçilmez. O kartı aldıktan sonra zaten gidip de yeni çıkan oyunları Full ayarlarda oynayamaz. Eski oyunları anca. Ama eski oyunları 1060 da Full de oynatabiliyor. Açıkçası 8 GB o kart için fazla bir VRAM zaten kartın o kadar VRAM'i kullanacak gücü de yok.

Sadece VRAM'e bakarak kart seçilmez. O kartı aldıktan sonra zaten gidip de yeni çıkan oyunları Full ayarlarda oynayamaz. Eski oyunları anca. Ama eski oyunları 1060 da Full de oynatabiliyor. Açıkçası 8 GB o kart için fazla bir VRAM zaten kartın o kadar VRAM'i kullanacak gücü de yok.

GB olarak bakmıyorum olaya ama ekran kartı bellekleri bazı oyunlarda sorun teşkil ediyor. Ayrıca ben performansa bakarım bariz RX 580 güçlü bir kart.

GB olarak bakmıyorum olaya ama ekran kartı bellekleri bazı oyunlarda sorun teşkil ediyor. Ayrıca ben performansa bakarım bariz RX 580 güçlü bir kart.

Evet o konuda haklısınız RX 580 daha güçlü ama ben de diyorum ki arada performans farkı için şahsen tercih etmezdim çok büyük bir fark yok. 1080p de çoğu oyunda 3GB yetiyor. Kendimde de 1060 var.

Evet o konuda haklısınız RX 580 daha güçlü ama ben de diyorum ki arada performans farkı için şahsen tercih etmezdim çok büyük bir fark yok. 1080p de çoğu oyunda 3GB yetiyor. Kendimde de 1060 var.

Mesela Resident Evil remake 2, 3, 4, 7, 8 oyunlarının ayarlarına baktın mı hiç bilmiyorum grafik kalitesi ayarları bariz şekilde ekran kartı belleği üzerinden işliyor. Adamlar öyle ayarlama yapmış ki sen grafik ayarı yaptıkça ekran kartı belleğine binen yük hesabı yapıyor oyun. Aradaki güç farkından dolayı adam alabileceği en verimli kartı almış olacak mantıken. WattMan konusu dipsiz kuyu, hep söylerim RX 5700 ve RX 6600 kullanıp bir kez bile WattMan hatası almamış bir insanım ben. Çok insanın AMD sistemlerde kullandıkları anakartlara yanlış RAM yani tam uyumlu RAM seçmemelerinden dolayı WattMan alma durumları da var göz ardı edilemez bir olay bu.

Mesela Resident Evil remake 2, 3, 4, 7, 8 oyunlarının ayarlarına baktın mı hiç bilmiyorum grafik kalitesi ayarları bariz şekilde ekran kartı belleği üzerinden işliyor. Adamlar öyle ayarlama yapmış ki sen grafik ayarı yaptıkça ekran kartı belleğine binen yük hesabı yapıyor oyun.

İşte böyle şeyler de olabiliyor o yüzden tercih meselesi. Şahsen almazdım.

Ben nvidia ekran kartlarına daha sıcak bakıyorum fakat 3gb olmasından dolayı çekindim biraz. rx 580 8gb daha güçlü kalıyor yanında aynı fiyata, fakat konu amd nvidia tartışmasına geliyor yine.

Yeni konular

Geri
Yukarı