1500 TL'ye 2. el ekran kartı önerisi

Bütçe
1500
Uğraşacak kadar bilgim yok ekran kartı yazılımları ile ilgili. Sanırım RX580 8 GB alacağım, o kadar yeni teknoloji olmasına gerek yok 1 sene falan sorunsuz götürsün yeter bana.

Bilmiyorum hocam iki kart arasında 5 yıl var, 580 o bütcede hele 8 GB modeli mining riskli 6. yılı goreceginin garantisi yok karar sizin tabii ki.

Eğer imkanınız var ise 100-200TL daha ekleyip 1060 6 GB alın ama çok bir fark olmaz 3GB ile arasında. Sadece VRAM yetmeyen oyunlarda daha iyi bir sonuç çıkar ortaya. Sonuçta GPU aynı, bellek miktarı artıyor sadece.

Bu arada hangi oyunları oynamayı düşünüyorsunuz?

Güzel fark olur 1060 3GB ile 1060 6 GB arasında ki tek fark VRAM değil 6 GB GPU olarak da daha iyi 1500TL'ye RX 570-RX 580 ya da 1060 6 GB alınmasını öneririm.

Mesela Resident Evil remake 2, 3, 4, 7, 8 oyunlarının ayarlarına baktın mı hiç bilmiyorum grafik kalitesi ayarları bariz şekilde ekran kartı belleği üzerinden işliyor. Adamlar öyle ayarlama yapmış ki sen grafik ayarı yaptıkça ekran kartı belleğine binen yük hesabı yapıyor oyun. Aradaki güç farkından dolayı adam alabileceği en verimli kartı almış olacak mantıken. WattMan konusu dipsiz kuyu, hep söylerim RX 5700 ve RX 6600 kullanıp bir kez bile WattMan hatası almamış bir insanım ben. Çok insanın AMD sistemlerde kullandıkları anakartlara yanlış RAM yani tam uyumlu RAM seçmemelerinden dolayı WattMan alma durumları da var göz ardı edilemez bir olay bu.

İşte böyle şeyler de olabiliyor o yüzden tercih meselesi. Şahsen almazdım.

Aslında bir yazılım hatası, ugrasırsan cozulebilir ama risk almak ister misin bilemem. Sana kalmıs dostum.

RX580 aldım geldiğinde furmarka soktum, direkt 80derecelere çıkıp fan hızı %120leri aşıyordu, anlam veremediğim performans sorunları vardı örneğin Witcher 3'ü en düşük ayarlarda 60FPS anca oynatıyordu, ekran kartıyla Minecraft oynanmıyordu. Eski ekran kartım GT 740 90 FPS'nin altına düşmezken pek bu ekran kartı aynı ayarlarda 10 70 FPS arası değişiyordu (10 ağırlıklı) iade ettim kartı. Şimdi yine RX 580 alayım mı daha dikkatli olup?
Anlamadığım şey GT 740 Witcher 3 açıp oynatabilecek bir kart değil, aldığım kart Low'da da olsa oynatıyordu, Minecraft'ta neden böyle bir performans veriyor?

Yeni konular

Geri
Yukarı