16 bin TL'ye NVIDIA hazır sistem vs AMD hazır sistem

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
NVIDIA al dostum. AMD driverla ilgili artık binlerce rehber bile oluştu sorunlarından dolayı. Saf güç okeyde tam performansını alamıyorsun ki kartın. RTX 3060'lı bir sistem öneririm DLSS 2.4 aradaki farkı geçer bile zaten. DLSS 3060 vs RX 6600 testi vardı bulsam atarım. Kayıt almaya kalktığınızda 40 FPS düşen AMD ekran kartları CUDA çekirdeği olayı da yok OBS ve renderda NVIDIA avantajınız var %50 problemli AMD ekran kartları zaten WattMan bayağı sıkıntı.

Son zamanlarda hiç sürücü problemi yaşayan görmedim. Aynı şekilde ben de yaşamadım, son sürücülerle çözdüler gibi duruyor bu sorunu. FSR 2.0 ile DLSS 2.4 epey yakın durumda şu an. FSR 2.0 geliştirilmeye daha müsait bir teknoloji, DLSS ise öyle değil. RTX 4090'a DLSS 3.0 geldi ancak eski kartlara gelmeyecek çünkü fiziksel bir çekirdek koyulması gerekiyor. AMD'de durum böyle değil. Çoğu kez oyun oynarken OBS ile kayıt aldım ancak 2-3 FPS ya düşmüştür ya düşmemiştir. 40 FPS düşürdüğünü tam olarak nereden duydunuz çok merak ettim?

Aynı veya yakın fiyata 3060 Ti sistem bulduysanız buyrun paylaşın.
Bulabilirsem atarım hocam zaten direk 3060 la farkları az normalde 20-30 fps dlss le eşitleniyorlar
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bulabilirsem atarım hocam zaten direk 3060 la farkları az normalde 20-30 FPS DLSS'le eşitleniyorlar

Hocam tutturdun DLSS DLSS diye, yahu AMD'de FSR yok mu? Neden onu hesaba katmıyorsun? FSR 2.0 gayet iyi bir durumda şu an DLSS ile neredeyse aynılar.

Son zamanlarda hiç sürücü problemi yaşayan görmedim. Aynı şekilde ben de yaşamadım, son sürücülerle çözdüler gibi duruyor bu sorunu. FSR 2.0 ile DLSS 2.4 epey yakın durumda şu an. FSR 2.0 geliştirilmeye daha müsait bir teknoloji, DLSS ise öyle değil. RTX 4090'a DLSS 3.0 geldi ancak eski kartlara gelmeyecek çünkü fiziksel bir çekirdek koyulması gerekiyor. AMD'de durum böyle değil. Çoğu kez oyun oynarken OBS ile kayıt aldım ancak 2-3 FPS ya düşmüştür ya düşmemiştir. 40 FPS düşürdüğünü tam olarak nereden duydunuz çok merak ettim?

Dostum açıkça videolarda gösteriliyor. OBS kayıtla 2-3 FPS mi düşüyor? Daha WattMan sorununu yaşayan biri konu açtı 1 saat önce güldürmeyin beni. FSR ileriye dönük değil tersine. Donanımsal bir şey eklenmediği sürece fazla bir yere varamadan ölecek. Ayrıca görüntüyü paramparça ediyor. DLSS quality ile görüntü daha iyi olurken hem de 3060 RX 6700XT'le eşitleniyor. Daha WHQL sürücü getiremeyen AMD kartları savunuyorsunuz.

Hocam tutturdun DLSS DLSS diye, yahu AMD'de FSR yok mu? Neden onu hesaba katmıyorsun? FSR 2.0 gayet iyi bir durumda şu an DLSS ile neredeyse aynılar.

Değiller bro. Zaten Ray Tracing de işin içindeyken pek uğraşmayın. Ha RX 6700XTDEde var RTX ama çöp çalışıyor optimizesi bile var. FSR görüntüyü bayağı çöp ediyor hala bir sürü oyunda güncellenmesi gerek yapmayın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet 3060'lı sistem 13K idi fakat işlemcisi i3'tü, kasası ve PSU'su Rampage markaydı. Benim istediğim sistemde i5 12400F var, kasa ve PSU markası Cooler Master. Bunları işin içine katınca fiyatlar çok değişiyor. @celilemrednsmnt

i3 12100F i3 sınıfında olduğu için göz ardı edilecek bir işlemci değil. Amacınız oyun oynamaksa fazla fazla yetiyor. 12100F DLSS 3.0 ile RTX 4090'ı 2K'da darboğaz olmadan besleyebiliyor. Tekli çekirdek performansı çok yüksek. Kasa ve PSU'ya gelecek olursak. Güç kaynağını değiştirmek size pahalıya patlamaz. Sistemde bulunanı rahat 400 liraya okutur yeni bir tane alırsınız. Tahmini +500 Lira olur. Kasanın da önü mesh ve hava sirkülasyonu iyi. Ben de Frisby marka kasa kullanıyorum ve hava sirkülasyonu mükemmel. Dahili güç kaynağını değiştirdim.

i3 12100F i3 sınıfında olduğu için göz ardı edilecek bir işlemci değil. Amacınız oyun oynamaksa fazla fazla yetiyor. 12100F DLSS 3.0 ile RTX 4090'ı 2K'da darboğaz olmadan besleyebiliyor. Tekli çekirdek performansı çok yüksek. Kasa ve PSU'ya gelecek olursak. Güç kaynağını değiştirmek size pahalıya patlamaz. Sistemde bulunanı rahat 400 liraya okutur yeni bir tane alırsınız. Tahmini +500 Lira olur. Kasanın da önü mesh ve hava sirkülasyonu iyi. Ben de Frisby marka kasa kullanıyorum ve hava sirkülasyonu mükemmel. Dahili güç kaynağını değiştirdim.

4 çekirdek kurtarmıyor artık Ryzen 5 5500 gücünde değmez diye düşünüyorum.

Hocam önerim RTX 3060 + i5 12400Fli güzel sistem alın rahatiniza bakın. AMD'den NVIDIA'ya geçenler nasıl çağ atladiklarini iyi bilirler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ulan hayatımda bu kadar AMD fanboy görmedim sorun yok diyor kartta OBS kayıtla 2-3 FPS düşüyormuş haha.

Tükürdüğünüzü yalıyorsunuz yalnız. Siz de NVIDIA fanboyluğu yapıyorsunuz. Bahsettiğiniz sorunlar herkeste olmuyor. Bugüne kadar sayısız AMD ekran kartı kullanmış ve WattMan hatası almamış insanlar var. Eğer öyle bir problem yaşarsa İncehesap'tan alacak zaten sistemi garantiye gönderir yenisiyle değiştirirler.

Dostum açıkça videolarda gösteriliyor. OBS kayıt la 2-3 FPS mi düşüyor? Daha WattMan sorununu yaşayan biri konu açtı 1 saat önce güldürmeyin beni. FSR ileriye dönük değil tersine. Donanımsal bir şey eklenmediği sürece fazla bir yere varamadan ölecek. Ayrıca görüntüyü paramparça ediyor. DLSS quality ile görüntü daha iyi olurken hem de 3060 RX 6700XT le eşitleniyor. Daha WHQL sürücü getiremeyen AMD kartları savunuyorsunuz.

WattMan sorunu sadece ekran kartıyla alakalı olan bir şey değildir, sistemde herhangi bir parçanın uyumsuz çalışması durumunda da verebiliyor bu hatayı. FSR nasıl ileriye dönük değil hocam? Yazılımsal bir şey ve bunu istediğin kadar geliştirirsin. Asıl DLSS bir 20 ve 30 serisi kartlarda bir zaman sonra ölecek çünkü donanımın izin verdiği kadar geliştirebilecekler bu teknolojiyi. Eğer böyle olmasaydı neden RTX 40 serisinde yeni bir donanım takıp DLSS 3.0'ı getirsinler? Aynı donanıma yazılım güncellemesi atıp hem 20 hem 30 hem de 40 serisi kartlarda DLSS 3.0'ı getirirlerdi. OBS kaydında 40 fps nasıl düşürebilir yahu yarın kayıt alıp atıcam, yaptığınız şey NVIDIA fanboyluğundan başka bir şey değil. Oradan buradan bir şeyler duymuşsunuz, doğruluğunu yanlışlığını bilmeden savunuyorsunuz FSR çamur gibi görüntü veriyor diyorsunuz. FSR 2.0'dan haberiniz yok daha.

Oyun performansında çok iyi olduğunu gördüm. Ama ilerleyen yıllarda oyunları düşük ayarlarda oynamaya başlayınca yetersiz kalır diyorlar i3 için. O yüzden i5 almalıymışım. Doğru mudur?

Hocam önerim rtx 3060 + i5 12400f li güzel sistem alın rahatiniza bakın. Amdden nvidiaya geçenler nasıl çağ atladiklarini iyi bilirler.
Sistem önermeden kombinasyon önererek yardımcı olmuyorsunuz arkadaşa. Ben piyasaya baktım ve en mantıklısı paylaşmış olduğum R5 5600 + RX 6700 XT olan sistem.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı