Çözüldü Ryzen Sistemde 16 GB RAM, Donanıma Ayrılmış 8 GB Problemi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
3
Yer
Samsun
Daha fazla  
Meslek
-
Selamlar, dün macun değişimi amacıyla işlemciyi söküp macununu yeniledim. İşlemcinin 5 civarı pini hafif düzeyde eğrilmişti. Onları arkadaşımla beraber düzeltip yeniden işlemciyi ve soğutucuyu monte ettik. Daha sonra ise bilgisayarı yeniden açtığımızda, BIOS'dan önce gelen ekranda *yeni işlemci algılandı* deyip bizi BIOS yönlendirdi. BIOS ana sayfasında hemen gözüme çarpan şey, macun yenilemeden önce OC profili aktifken 3200 MHz olarak kullandığım RAM 2133 MHz'ye düşmüştü. Ayrıca bununla da kalmayıp 8192 MB olarak toplam bellek miktarı gözüküyordu. Yine tek tıkla OC profiline almak istediğimde sistem 3 defa kendini yeniden başlatıyor ve sistem stabilizasyon problemi olabileceğini belirtip beni yeniden BIOS'a yönlendiriyordu.

OC Profiline almadan masaüstüne geçtim. Bilgisayarıma sağ tıklayıp özellikler deyince ise gözüken RAM 16 GB. Fakat parantez içinde kullanılabilir miktar 7.93 GB olarak gözükmekte. RAM'leri tek olarak denedim, birbirleriyle yerlerini değiştirip denedim, A2 ve B2 soketlerinden çıkarıp A1 ve B1 denedim, silgi ile ikisini de temizlemeyi denedim, çalıştır seçeneğinden bellekleri test komutunu aktif edip Windows tarafından test edilmesini istedim. Sonuç hep aynı oldu. Bir başka başlıkta okuduğum soğutucunun vidalarının fazla sıkılma gibi bir durum kesinlikle söz konusu da değil. Donanımsal bir sıkıntı olduğunu hiç sanmıyorum. Son çare olarak format attım. Formatın ardından da başarı elde edemedim, RAM'ler açısından değişen bir şey yoktu. Bu sefer DxDiag'da ekran sekmesine geldiğimde paylaşılan bellek miktarı 4061 MB olarak gözüküyor. Bu problemin ilki desek geriye kalıyor bir 4 GB bellek daha. Onun nerede olduğu meçhul. Bu durum macun yenileme işleminden önce kesinlikle yoktu. Durumu daha iyi anlamanız açısından ekran görüntülerimi de paylaştım. Ciddi anlamda sıkıntıdayım. Çünkü hem bellek boyutunun tamamı hem de bellekleri 3200 MHz'de kullanmanın benim için önemi çok büyük. Yardımlarınızı bekliyorum. İyi forumlar dilerim.
İşletim Sistemi: Win 10 Pro 64 Bit.

Bilgisayarım.png

DXDiag.png

Yardım edebilecek yetkin bir arkadaş yok mu? Durumun gerçekten aciliyeti var.

Adsız.png

İlk defa doğrudan sizlerden yardım istemek durumundayım, ilgilenme şansınız var mı acaba? @Recep Baltaş
Edit: Konu açılışının ardından 24 saat dolmak üzere. Henüz yazan çizen yok, üzücü...

Çözüm
Benzer bir sorunu yasadim. Ayni sekilde donanima 8 GB ayrilmis gorunuyordu. Ve internetteki tum ama tum bu sorunu alanlar termal macun degisiminden sonra bu oldu diye basliyorlardi cumlelerine. İnternette İngilizce Türkçe bulabildigim tum kaynaklardan yaptığım haftalik araştirma sonucu BIOS guncelleme, RAM tak cikar kombinasyonlar vs yaptiginizda cozum bulamiyorsaniz yapmaniz gereken tek şey islemciyi çıkarıp guzel en az 15 20 dk dikkat ile temizlemek ama uyduruktan degil. Toplu igne ile ve buyutec yardimi ile pinlerin arasina bulasmis kurumus termal macunu ileri geri yaparak yumusatiyoruz. Her araliktan ve en dıştan geciceksiniz birkackere. Sonra ben yumusak firca kullandim diş fircasi ile 5 dakika pinleri zorlamicak sekilde aralarini temizliyorsunuz. İslemcinin hiçbir yerinde en ufak grilik birakmicak sekilde kenarlarini da siliyorsunuz. En onemli kisim termal macunu sadece ufak bir nokta seklinde suruyorsunuz. (PC acilacak kdr. Sonra tekrar açar artırırsınız.) Yuzde 90 sorun cozulmus olur.

BIOS guncellemesiyle bile cozulmeyen konular hep cevapsiz kalmis. Boyle bir çözümü deneyip onaylayan birkaç kişi var. Ben bu islemi yaptığımda termal macunu fazla surdugumu gozlemlemistim ve taşmalar olduğu için oluyor bence. Çözüme ulaşırsan cevap yaz umarım sorununu bu çözer.

Edit. Bu çözümün genelde denenmemiş olması insanların ellerinde termal macun olmadıgı için sogutucuyu sökmek istemediklerinden dolayıdır muhtemelen.)
Vega GPU'suna fazla bellek verilmiş olabilir. BIOS'tan kısmayı deneyin varsa öyle bir ayar..

BIOS'tan hemen her ayarı aç kapa yapmayı denedim. Daha doğrusu ekran kartı ile ilgili olabileceğine ihtimal verdiğim ayarlara. Konuyu en başından okumanı tavsiye ederim.

Ben de merak ettim son durumu. BIOS güncellemesi yapmış mıydınız? Bu ay çıktı.

• 4 Adet RAM slotuna sahip bir anakart ise RAM'leri A1 ve A2 yuvalarına takarak kontrol edin.
  • Ayrıca belleklerinizin anakart uyumluluk listesinde olduğunu kontrol edin.
  • RAM belleğin 1 tanesini A2 yuvasına yerleştirin bilgisayarı açın ve sonra bilgisayarı kapatarak diğer RAM'i B2 yuvasına yerleştirerek tekrar açın.

Selamlar yeniden, çok uzun bir süre forumdan ayrı kalmam sebebiyle geç cevaplarımdan ötürü kusuruma bakmayın.

Hocam son durum nedir? Bende aynı sorunu yaşıyorum, senin sorunda işlemciden kaynaklanıyor büyük ihtimal. Yaptırdım fakat sorun hala devam ediyor, bugün tekrar götüreceğim yaptırdığım yere bakalım.
Konum bu: Ryzen 2600X Pin Kırığı - Technopat Sosyal
  • 4 Adet RAM slotuna sahip bir anakart ise RAM'leri A1 ve A2 yuvalarına takarak kontrol edin.
  • Ayrıca belleklerinizin anakart uyumluluk listesinde olduğunu kontrol edin.
  • RAM belleğin 1 tanesini A2 yuvasına yerleştirin bilgisayarı açın ve sonra bilgisayarı kapatarak diğer RAM'i B2 yuvasına yerleştirerek tekrar açın.
Ben de merak ettim son duru mu? BIOS güncellemesi yapmış mıydınız? Bu ay çıktı.

Son BIOS güllencemesini 2 hafta önce hallettim. RAM'lerin yerini her türlü kombinasyonda bir umut yeniden denedim, fakat sonuç değişmedi. Şu anda single Channel konumda A1 ve A2'de 16 GB kapasite görebiliyorum. Aynı zamanda OC profili aktif, ki bu durum uzun zamandır zaten böyle. Fakat benim istediğim tabii ki de Dual Channel olması. Bugün gördüm ki 5 gün önce BIOS sürümü yenilenmiş. İndirdim ve güncelledim fakat Dual Channel olarak test etmedim. Muhtemelen yarın gerçekleştiririm ama pek bir ümidim yok.

Forumdan uzak kaldığım süre zarfında anakarttan tüm bileşenleri söküp ( BIOS pili dahil ) 15 dakika bekleyip yeniden sistemi çalışır hale getirmiştim. O da sonuç vermedi.

Kullandığım RAM: G.Skill F4-3200C16D-16GTZSW 16 GB DDR4 3200 MHz Bellek RAM F4-3200C16D-16GTZSW - Nanokatalog
Model Kodu: F4-3200C16D-16GTZSW

Anakartı seçmeden önce iyice araştırmıştım. Bu RAM'lerin aynı varyasyonları fakat sadece farklı renkte olanları (kodun sonundaki harfler rengi belirtiyor ) anakart tarafından destekleniyordu, yine de satın almıştım. Uyumsuzluk ihtimali vermiyorum çünkü problemsiz şekilde 3,5 - 4 ay kullandım.
Anakartı 5 Gün önce çıkan BIOS sürümüne dün güncellemiştim. Bugün yeniden RAM'leri farklı soketlerde denedim, herhangi bir değişiklik yok. B soketlerinin birinde RAM bulunduğu taktirde sistemde Boot gerçekleşmiyor. Bu da sonradan meydana geldi. Öncesinde B' lerde RAM bulunduğu taktirde konunun ilk mesajında belirttiğim gibi masaüstüne geçebiliyordum. Şimdi ise BIOS'a dahi geçmiyor.

Hocam son durum nedir? Bende aynı sorunu yaşıyorum, senin sorunda işlemciden kaynaklanıyor büyük ihtimal. Yaptırdım fakat sorun hala devam ediyor, bugün tekrar götüreceğim yaptırdığım yere bakalım.
Konum bu: Ryzen 2600X Pin Kırığı - Technopat Sosyal

Sizin problem ne alemde?

Aynı sorun başıma geldi, 4+4 RAM 4 GB olarak görünüyordu. 4 GB donanıma ayrılmıştı. Forumlara girip bakınca ümidi kestim kasayı söküp emektar notebook a geçtim. Bugün şansımı deneyip BIOS pilini söküp bir süre bekledikten sonra taktım. Güç tuşuna basınca ekran gelmedi, RAM'lerin yerini değiştirince ( 2 RAM slotum var ) açıldı. Sonrasında sorunum düzelmişti 8 GB olarak gördü PC. Problemsiz şekilde kullanıyorum.

Aynı sorun başıma geldi, 4+4 RAM 4 GB olarak görünüyordu. 4 GB donanıma ayrılmıştı. Forumlara girip bakınca ümidi kestim kasayı söküp emektar notebook a geçtim. Bugün şansımı deneyip BIOS pilini bir süre söküp taktım. Güç tuşuna basınca ekran gelmedi, RAM'lerin yerini değiştirince ( 2 RAM slotum var ) açıldı. Sonrasında sorunum düzelmişti 8 GB olarak gördü PC. Problemsiz şekilde kullanıyorum.

Tüm sistem bileşenlerin bağlantısını koparıp, BIOS pilini çıkardıktan sonra 15 dk beklemiştim. O da çözmedi.

Aynı sorun bende de oldu ve tüm donanımları çıkarıp tertemiz yapıp taktım sorun çözüldü. Bir alkol çeşidi var donanımları rahatça temizleyebileceğiniz araştırın. Parçalarda sorun olduğunu düşünüyorsanız garantiye gönderin.

Aynı sorun maalesef işlemciyi çıkartırken soğutucuya yapışacağı hiç aklıma gelmedi biraz yüklenince işlemciyle birlikte gelip elimden kaydı... 3-4 pin yamulmuştu. Kendim düzeltemediğim için bilgisayarcıya götürdüm düzeltip taktı işlemciyi, şu an işlemci çalışıyor ama RAM'lerim sizinde dediğiniz gibi 16 GB yerine 8 GB kullanılıyor. :( Sorun donanımsal galiba siz bir çözüm bulabildiniz mi? Bende A1B1 mi taksam Dual Channel yerine 16 GB ve düzgün bir frekansta kullanmak daha iyidir herhalde. :( Yardım eden de yok kalakaldım...

Bilgisayarım:
Anarkart: MSI B450M PRO VDH Plus.
İşlemci: Ryzen 5 2600 + stock fan + overclock kapalı.
RAM: XPG Gammix D30 (2x8GB) 3000MHz.
Ekran kartı: Gigabyte 6 GB 1660 Ti.
BIOS güncel son sürüm UEFI - Windows 10 Pro.

Yaptıklarım:
RAM overclock yapmak istedim 3466 değerlere kadar çıkartmaktı amacım, bir türlü olmadı, her defasında 2666MHz olarak gözüküyordu. Birkaç deneme sonrasında vazgeçip XMP profil 2 değeriyle 2933 yapmıştım ama 16 GB belleğin sadece 8 GB'ı kullanılıyordu.
İşlemci fanını gevşettim, RAM'lerin yerini değiştirdim daha dün çıkan beta BIOS güncellemesini de yaptım ve format attım ama hala 16 GB yerine 8 GB gösteriyor.
Memtest yazılımı ve Windows bellek tanılama aracını kullandım herhangi bir hata almadım.
Memtest yazılımında da RAM boyutu 8GB gözüküyordu.

Olanlar:
Şu anda 2933MHz değerine ulaşamıyor 2666MHz'de sabitlendi, denediğim hiçbir değeri kabul etmiyor...
Bilgisayar RAM'leri test etmek için kapanıp açılırken bazen kapanıp kalıyor, tekrar açmam gerekiyor.

Ek soru: Bellekleri DIMM2 - 4 olarak takmam söyleniyor anakart rehberinde ama DIMM1 - 3 yapsam sıkıntı çıkartır mı?
Not:
*
Overclock işlemlerinde 1, 44V üzerine çıkmadım.
* Sistem yapılandırmasında bellek üst sınırı kısıtı devredışı.

Yardımlarınızı bekliyorum dostlar, ne yapmalıyım?

Eki Görüntüle 590518Eki Görüntüle 590542

Geri
Yukarı