16 GB RAM, 8.1GB donanıma ayrılmış

• Konuyu başlatan uhpep
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 111
  • Görüntüleme 12B

uhpep

Picopat
Daha fazla  
Öncelikle baştan söylemem gerekiyor piyasadaki bütün çözümleri denedim hiçbiri işe yaramadı. BIOS Update son sürüm.
  • Windows 10 pre 64 Bit kurulu
  • GTX 1060 6 GB ekran kartı
  • Ryzen 5 1500X işlemci
  • 16 GB RAM var

unknown.png

Screenshot_1.png

BIOS üzerinden ve görev yöneticindende 16 GB tamamen görüyor + olarak RAM'ları teker teker söküp sistemi çalıştırdım RAM'larda hiçbir sorun yok çift olarak almıştım zaten marka farklı değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çalıştır > MSConfig > Önyükleme > Gelişmiş Seçenekler > Maksimum bellek seçeneğini kaldır.

2008 yılında mıyız güzel kardeşim xd Kontrol ettiğimde zaten tikli durumda değil.

Boşu boşuna çok fazla uğraşmışsınız. Ryzen 5 1500X'in RAM kapasitesi 8 GB'dir daha fazla RAM kullanamazsınız.

16 GB rahatlıkla kullanıyordum 1 ay öncesine kadar böyle bir şeyin doğru olabileceğini sanmıyorum.

GTX 1060 dahili GPU mu?

Dahili değil masaüstü kullanıyorum. Bu işlemcide dahili GPU olmadığı söylenmişti.

Anakart modelini göremedim, kaç slot var acaba. CPU-Z göre 1 ve 2. Slotlara takmışsın. Eğer 4 slot ise 1 ve 3.slotlara takıp denediniz mi?

Sadece 2 slot var yerlerini değiştirdim çıkartım teker teker çalıştırdım sıkıntısız başlatıyor sistemimi lakin ikisini birden takınca 1'i donanıma ayrılıyor.

Bunlara baktın mı?

Konunudada bahsettiğim üzere piyasadaki bütün çözümleri uyguladım bir sonuç alamadım. BIOS üzerinden baktığımda chipset ayarını PCI yapmak gibi bir ayar mevcut değil.

Önce konuyu okuyup işlemcinin içinde dahili GPU olmadığını öğren, ondan sonra beni eleştirmeye başlayabilirsin.

Ayrıca sorunun da Windows ile bir alakası yok. Mesajı tekrar da atarım, kimseden korkum yok, sizin gibi konuyu okumadan yazanlardan hiç yok.

Bellemişsiniz bir dahili GPU, her yere aynı şey.

Windows derken MS Config'i bozması ve Winsows'u bozması...

Merhaba
Ayni sorunu bende yasadim gunlerce cozemedim ama bir yerde Recep baltasin yazdigi bir gonderi ile cozume kavustum.

Cozum şole oluyor: Bu sorun işlemci faninin vidalarini cok sıkmaktan kaynaklaniyor. 4 vidayi da biraz gevşettim sistem bellegi 16 GB oldu direk. Denemekten bir şey kaybetmesin belki sende de cozume kavusur.

Merhaba.
Ayni sorunu bende yasadim gunlerce cozemedim ama bir yerde Recep baltasin yazdigi bir gonderi ile cozume kavustum.
Cozum şole oluyor bu sorun işlemci faninin vidalarini cok sıkmaktan kaynaklaniyor 4 vidayida biraz gevşettim sistem bellegi 16 GB oldu direk denemekten bir şey kaybetmesin belki sende de cozume kavusur.

Çok ilginç bir çözümmüş. 😀

Hocam bunu deneyebilir misiniz ?

Merhaba

Cozum şole oluyor: Bu sorun işlemci faninin vidalarini cok sıkmaktan kaynaklaniyor. 4 vidayi da biraz gevşettim sistem bellegi 16 GB oldu direk. Denemekten bir şey kaybetmesin belki sende de cozume kavusur.

Dediğim gibi piyasada çözümü belirtilmiş her şeyi denedim fanların didalarını uçları deyecek kadar kıstık orta bariyere kadar sıktı tamamen sıktım hiçbiri sorunuma yardımcı olmadı...

Hocam bunu deneyebilir misiniz?

Zaten UEFI olarak seçili durumda hocam + BIOS sıfırladım ayarlarıyla oynamış ve bozmuş olabilirim gerekçesiyle bir yardımı dokunmadı maalesef.

Geri
Yukarı