16 GB RAM 8 GB gözüküyor

Crexyyy

Hectopat
Daha fazla  
CPU-Z programında Dual channel 16 GB yazıyor fakat Görev Yöneticisi 8 olarak gösteriyor. PNY marka 8x2 3200MHz RAM B450-A Pro Max anakarta sahibim. 1-3 yapamadığım için slotlar 2-4 şeklinde. Sorun RAM'lerde mi yoksa başka bir şeyde mi?

RAM özelliklerinin aynı olması gerekir, Dual channel çalışabilmesi için. MHz ve CL değerlerine çok dikkat ediniz.

PNY marka 2x8 diyor zaten kit halinde almış, anakartda Dual Channel için hangi slotları kullanın diyor?

Önce 1-3 şeklinde yapmıştım oklarla 2-4 yapmamı gerektiren bir şey geldi önüme. Bende kapatıp 2-4 yaptım slotlari. CPU-Z 16 olarak görüyor bu halde fakat görev yöneticisi görmüyor.
PNY marka 2x8 diyor zaten kit halinde almış, anakartda Dual Channel için hangi slotları kullanın diyor?

Önce 1-3 şeklinde yapmıştım oklarla 2-4 yapmamı gerektiren bir şey geldi önüme. Bende kapatıp 2-4 yaptım slotlari. CPU-Z 16 olarak görüyor bu halde fakat Görev Yöneticisi görmüyor.

İlginç bir durum @Yener K. ne düşünüyorsunuz hocam?

Fişten çekin ve BIOS pilini sökün. RAM'lerin parlak yerlerini yumuşak bir silgi ile temizleyip takın. Daha sonra tekrar deneyin. Msconfig menüsü üzerinden de kontrol edin. Sınırlama varsa tiki kaldırıp tekrar başlatıp deneyin.

Fişten çekin ve BIOS pilini sökün. RAM'lerin parlak yerlerini yumuşak bir silgi ile temizleyip takın. Daha sonra tekrar deneyin. Msconfig menüsü üzerinden de kontrol edin. Sınırlama varsa tiki kaldırıp tekrar başlatıp deneyin.
Deneyeceğim, haber ederim. Teşekkürler.
Fişten çekin ve BIOS pilini sökün. RAM'lerin parlak yerlerini yumuşak bir silgi ile temizleyip takın. Daha sonra tekrar deneyin. MSConfig menüsü üzerinden de kontrol edin. Sınırlama varsa tiki kaldırıp tekrar başlatıp deneyin.

Merhabalar dediklerinizi yaptım 4. Slotun bozuk olduğunu fark ettim. 1-3 şeklinde Dual yapamıyorum ne yapmam gerekiyor?

Son düzenleme:
Deneyeceğim, haber ederim. Teşekkürler.

Merhabalar dediklerinizi yaptım 4. slotun bozuk olduğunu fark ettim. 1-3 şeklinde Dual yapamıyorum ne yapmam gerekiyor?

RAM soketi kolay bozulan bir donanım değil pinlerin arasına toz veya başka bir şey girmiş olabilir dış fırçası ile fazla zorlamadan temizleyin PCB'nin arka tarafına bakarak soketi hafifçe oynayın soğuk lehim veya atması var mı kontrol edin. RAM'i birkaç kez takip çıkarın belki temassizlik geçebilir.

Geri
Yukarı