16 GB RAM, 8 GB gözüküyor

SkyRose

Megapat
Makaleler
5
RAM
2x8GB 3000MHz
Ekran kartı
RX 5600 XT
Anakart
Gigabyte B450 Aorus Elite
İşlemci
Ryzen 7 2700X
Hemen hemen 3 yıldır aynı sistemi kullanıyorum ve bu gün Photoshop'da yetersiz RAM hatası almam üzerine baktığımda görev yöneticisinde 16 GB değil 8GB RAM varmış gibi gözüktüğünü fark ettim. Önceden böyle olmadığına eminim.

1671302228548.png

Ayrıca RAM'lerim 3000 MHz fakat burada 2133 MHz gözüküyor. Bilgisayarı yeniden başlatma ve MSConfig'deki önyükleme ayarlarıyla da oynamayı denedim fakat değişim yok.

Windows sürümünüz nedir?

CPU-Z uygulaması ile SS atar mısınız?

Eğer RAM'ler farklıysa sadece birini görebilir aynı marka aynı model almanız lazım iki RAM'i de.

MHz değerinin 2133MHz olması anakartın Max 2133MHz desteklediği için olabilir, işlemciniz veya anakartınız sadece 8 GB desteklediği için olabilir. -bilir eklerini kullanmamı sorgulamayın çünkü sistem özelliklerinizi yazmadan hiç kimse kesin olarak cevap veremez.

Eğer bellekleriniz kit ise o zaman işlemci pinlerinden biri kırılmış olabilir diye düşünüyorum. AM4 soketi PGA yapıda olduğu için soğutucu aşırı sıkmanın bu soruna sebep olması imkansız. O olay sadece Intel sistemlerde ve AMD AM5 sistemlerde oluyor.

İkinci bir ihtimal belleklerden birinin arızalanması. Bu da bazen RAM görmeme sorununa neden olabiliyor.

İlk olarak CPU-Z'yi açıp SPD bilgilerini yollayın. Sonra ise Thaiphoon Burner yazılımını açıp bellek bilgilerinin ekran görüntüsünü yollayın.

Windows sürümünüz nedir?
Windows sürümünden kaynaklanmaz bu sorun. Windows 10 ve 11'de en alt sürüm olan Home bile 128 GB RAM destekliyor. Ek olarak eğer 32 Bit kullanılsaydı o zaman 8 GB değil 3 GB RAM kullanılabilir olurdu. Yani Windows sürümünden kaynaklandığını sanmıyorum.

MHz değerinin 2133MHz olması anakartın Max 2133MHz desteklediği için olabilir, işlemciniz veya anakartınız sadece 8 GB desteklediği için olabilir. -bilir eklerini kullanmamı sorgulamayın çünkü sistem özelliklerinizi yazmadan hiç kimse kesin olarak cevap veremez.

Anakartı 64 GB RAM ve Max 3600 MHz RAM destekliyor onda bir sorun yok

Bellekler kit gibi görünüyor. İki ihtimal var.

Ya işlemcinizdeki birkaç pin kırıldığı için kanallardan biri devre dışı kaldı.

Ya da belleklerinizden biri arızalandı.

Anakartınızda 4 RAM slotu mevcut. İlk olarak RAM'leri DDR4_1 ve DDR4_2 slotları yerine önce DDR4_4 ve DDR4_2 slotlarına takıp, sonra ise DDR4_3 ve DDR4_1 slotlarına takmayı deneyin. Bu yöntem ile RAM'leri çift yerine tek kanal olarak çalıştırın. Eğer her iki durumda da sistem açılır fakat yine 8 GB RAM görürse o zaman RAM'lerden biri bozuk demektir. Eğer birinde sistem açılmayıp diğerinde açılırsa ve RAM'i tamamen görürse işlemci pinlerinin bazıları kırılmış demektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı