16 GB RAM ile 32 GB RAM arasında bir fark olur mu?

8 ile 16 arasında büyük FPS farkı oluyor, ama 16GB halen daha şuan yeterli olduğu için 32'ye geçince pek fark olacağını sanmıyorum. Ha fazla RAM tüketen programlar daha rahat çalışır o ayrı. Ama genel olarak fazla fark olmaz. Takılmalar da RAM'den dolayı değik, muhtemelen işlemciden dolayıdır. %kaç kullanılıyor, kontrol edebilirsin.

Eğer sorun boştayken oluyorsa 32'ye yükseltmek bir çözüm olmaz. He siz 3D çalışırken simülasyon çalıştırdınız ve bellek miktarından dolayı çöktü, işte o zaman 32'ye çıkmak çözüm olabilir. Durup dururken donuyorsa SSD'yi bir kontrol edin. PC'ye stress testi yapın. Orada anlaşılır zaten. Tabii tüm bunlar sistem dosyalarınızda bir bozulma yoksa yapılacak işlemler.

Anakartım B550 işlemcim Ryzen 5600 (RAM 16 GB Corsair DDR4 ama 2018 de aldım acaba RAM mı bozuk) edit ve oyunda performans artışı olur mu?
İkisinde de gözle görülür bir artış olacaktır. İlk başta var olan RAM'leriniz yanına ekleme yapmak yerine sistemin niye donduğunun çözümünü bulmanız çok daha iyi olacaktır. Belki dediğiniz gibi şu an kullandığınız RAM'lerde bir problem olabilir. Sistemi açıp donanımları bir inceleyin.

Veya 16x2 alacaksanız o da olabilir.

Render alırken fark olur, bazı oyunlar da yavaş yavaş 16 GB üzerine çıkıyor. Donma nedeni RAM miktarı değildir. Birçok nedeni olabilir.

Eğer sorun boştayken oluyorsa 32'ye yükseltmek bir çözüm olmaz. He siz 3D çalışırken simülasyon çalıştırdınız ve bellek miktarından dolayı çöktü, işte o zaman 32'ye çıkmak çözüm olabilir. Durup dururken donuyorsa SSD'yi bir kontrol edin. PC'ye stress testi yapın. Orada anlaşılır zaten. Tabii tüm bunlar sistem dosyalarınızda bir bozulma yoksa yapılacak işlemler.

Tüm testleri geçti RAM'lar bile geçti sistem günlüğüne baktım hatalara baktım RAM'la akalaı bir şey yok diyor M.2 SSD daha yeni aldım ama çözemedim.

Geri
Yukarı