Çözüldü 16 GB RAM'den 7.95 GB kullanılabilir

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Eren Mermi

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba, bu sorunu 2 aydır yaşıyorum ve gerçekten çok sinir bozucu. İnternette yazan hiçbir çözüm şu ana kadar işe yaramadı ve RAM'imin 16 GB olması işim için gerçekten önemli.

2018 Kasım ayında aldığım 8 GB RAM'li toplama bilgisayarıma bu yıl kasım ayında 8 GB daha RAM aldım. CL numarası, frekansı, kapasitesi aynı. Aldığım RAM'de kullanılmamış. Fakat taktığımda;
Takılı RAM: 16,00GB (Kullanılabilir 7.95 GB) yazısını fark ettim. Bu hatayı aldıktan sonra BIOS'u güncelledim, düzelmeyince RAM'lerin ucunu silgiyle sildim. RAM slotlarını da temizledim. MSConfig'den RAM ayarlarını yaptım. Sadece BIOS değil, tüm driverları güncelledim. Regedit'ten bir sürü ayar yaptım, bilgisayarı sıfırladım fakat bir türlü bu sorunu çözemedim. Lütfen yardım edin...

Bilgisayar özelliklerim;
  • Windows 10 Pro 64 Bit
  • MSI A320M Pro VH-Plus
  • AMD Ryzen 3 1200
  • MSI GTX 1050 Ti Gaming 4 GB
  • 2X Corsair Vengeance 8 GB 2400MHz CL16
  • Seagate Barracuda 1TB

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sorunu çözdüm arkadaşlar. Başka anakartta RAM'leri test edince sorunsuz çalıştı. Sorun anakarttaymış, yeni anakart alınca sorun düzeldi.
İki RAM birbiriyle çalışmayı reddediyor olabilir. Kit halinde almadığınız sürece bu ihtimal hep var. Çünkü seri üretimde içindeki çip değişiyor sürekli.

RAM'leri anakarttaki kitapçığa uygun şekilde taktıysanız tek önerebileceğim şey RAM'leri tek tek test etmeniz.

Aynı problem bende vardı biraz saçma ama ben de bir yerde okudum ve sorun düzeldi. Eğer RAM'lerinizde sorun yoksa ikisi de çalışıyorsa ve herhangi bir slotunuz bozuk değilse işlemci soğutucunuzun vidalarını gevşetin.

Çalıştıra "msconfig" yazın ve açılan yerden "Önyükleme" bölümüne girin. Girdiğinizde, solda "Gelişmiş seçenekler" yazacaktır. Oraya tıklayın ve "Bellek üst sınırı" yazan yere "16384" yazın. "Tamam"a basıp uygulayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Aynı problem bende vardı biraz saçma ama ben de bir yerde okudum ve sorun düzeldi. Eğer RAM'lerinizde sorun yoksa ikisi de çalışıyorsa ve herhangi bir slotunuz bozuk değilse işlemci soğutucunuzun vidalarını gevşetin.
Bunu da denemiştim maalesef işe yaramadı
Çalıştıra "msconfig" yazın ve açılan yerden "Önyükleme" bölümüne girin. Girdiğinizde, solda "Gelişmiş seçenekler" yazacaktır. Oraya tıklayın ve "Bellek üst sınırı" yazan yere "16384" yazın. "Tamam"a basıp uygulayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
bu da işe yaramadı :(
İki RAM birbiriyle çalışmayı reddediyor olabilir. Kit halinde almadığınız sürece bu ihtimal hep var. Çünkü seri üretimde içindeki çip değişiyor sürekli.

RAM'leri anakarttaki kitapçığa uygun şekilde taktıysanız tek önerebileceğim şey RAM'leri tek tek test etmeniz.
Ram'leri tek tek denedim ikisi de çalıştı fakat ikisini de taktığımda yine aynı sorun :(

Sorunu çözdüm arkadaşlar. Başka anakartta RAM'leri test edince sorunsuz çalıştı. Sorun anakarttaymış, yeni anakart alınca sorun düzeldi.

Çözüm
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı