16 GB RAM'in 7.5 GB'ı kullanılabilir

Ben bunu mu diyorum adamın bilgisayarı 8 GB RAM'i donanımına ayırdı olarak gözüküyor donanımsal bir sıkıntısı yok. Eğer donanımda bir sıkıntı olsaydı bilgisayar açılmazdı zaten. RAM de veya RAM yuvasında bozukluk olunca eğer RAM takarsan açılmaz bilgisayar zaten. Kendi bilgisayarında da gir bir bak donanıma normalde 250MB gibi küçük bir miktarda RAM ayırır ve devam eder ama arkadaşta 8GB RAM ayırıyor resmi incelemeden mi yazıyorsun?
Hala anlamıyorsun. Arkadaş ram'i tek taktığında sistem açılmıyor diyor;

İlk slota tek RAM takınca çalışıyor ancak 2. slota tek RAM takınca bilgisayar açılmıyor.

Anlamak mı istemiyorsun yoksa kafa ütülemeye mi geldin dostum?

Hocam cihaz görüyor ancak kullanamıyor sanırım. Sadece resim gibi kalıyor RAM.
Dostum sistemin 2.ram yuvasına taktığında sistem açılmıyor ise ram slotun bozuk. Üstteki arkadaş bilgisayar tamircisi falan sanırım bu kadar iyi biliyor. Her ne ise, sen 2 ram'i aynı anda takıp start'ı verdiğinde 1.ci ram sistemi açıyor, 2.ci ram'i sistem okuyor fakat yuva bozuk olduğu için devre dışı bırakıyor. Yuvanın bozuk olduğunu da 2.slotu tek başına çalıştırdığında sistemin açılmamasından anlıyoruz.

Dostum sistemin 2.RAM yuvasına taktığında sistem açılmıyor ise RAM slotun bozuk. Üstteki arkadaş bilgisayar tamircisi falan sanırım bu kadar iyi biliyor. Her ne ise, sen 2 RAM'i aynı anda takıp Start'ı verdiğinde 1.ci RAM sistemi açıyor, 2.ci RAM'i sistem okuyor fakat yuva bozuk olduğu için devre dışı bırakıyor. Yuvanın bozuk olduğunu da 2.slotu tek başına çalıştırdığında sistemin açılmamasından anlıyoruz.

Bu yaptığınız açıklama için teşekkür ederim anakartı garantiye gönderdikten sonra tekrar konuya gerekli bilgileri vereceğim.

Hocam Memtest86 yükleyip bakmayı dener misiniz? O görüyorsa Windows ile de ilgili olabilir.
RAM'leri tek tek hata testine soktum bir şey bulamadım.
Hocam tekli şekilde denediğinde sorun çıkmadığını belirtiyor. Ayrıca 2 ram ile de 1.slotta sistemi açmayı denediğini tahmin ediyorum. Bu 2 ram'inde çalıştığını düşünürsek 2.slota takıldığında sistem açılmıyor ise bu slotun bozuk olduğunu gösterir.

Hocam tekli şekilde denediğinde sorun çıkmadığını belirtiyor. Ayrıca 2 ram ile de 1.slotta sistemi açmayı denediğini tahmin ediyorum. Bu 2 ram'inde çalıştığını düşünürsek 2.slota takıldığında sistem açılmıyor ise bu slotun bozuk olduğunu gösterir.
Adamın bilgisayarında 4 slot var slot değiştirmiştir illa ki ondan dolayı bunu es geçerek yazdım ben ama bu dediğin olabilir fakat yine de denediğini düşündüğüm için yazılımsal bir sorun olması daha muhtemel.

Adamın bilgisayarında 4 slot var slot değiştirmiştir illa ki ondan dolayı bunu es geçerek yazdım ben ama bu dediğin olabilir fakat yine de denediğini düşündüğüm için yazılımsal bir sorun olması daha muhtemel.

1677610723549.png

bakmayı bile denemedin mi cidden? anakartta 2 slot ram var.

Adamın yolladığı görsele bakarsan görev yöneticisi 4 yuva olduğunu yazıyor. Bilmeden yazma.
Sana vereceğim ilk cevap;

B450M'in 2 modeli var. B450M-S2H V1.0 / B450M-S2H V2.0
Google'a girip aramayı denersen bu 2 modelde de 2 slot ram olduğunu görürsün.

Gelelim ikinciye;
Kullandığım laptop'ta da 2 slot gözüküyor fakat anakart üzerinde tek slot var. Windows'a güvenirseniz çok yolda kalırsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı