16 Mbps internet 8 Mbps hız veriyor

Öncelikle merhaba hepinize. Yaklaşık 2016 yılından beri Millenicom Wi-Fi kullanıyoruz. Geçen sene sınava çalıştığımdan dolayı bilgisayarımı babama vermiştim, vermeden önceki zamanlarda internetimizi 8'den 16 Mbps'ye çıkarttık. Hız testlerinde değerleri 14-15 gösteriyordu bir sıkıntı yoktu. Bilgisayarı kullanmadığımdan beri telefon kullandığım için internette bir sıkıntı gözükmüyordu. Bu sene kendime yeni bilgisayar aldım fakat bu sefer de hız testlerinde internet hızım en fazla 7 Mbps'yi görüyor 8'i geçmiyor ve artık oyunlarda çok yüksek ping değerleri görüyorum. Bu sorunla alakalı Millenicom'u aradığımda otomatik operatör arıza kaydı oluşturdu, birkaç saat sonra 12 Mbps'yi gördüklerini bir sıkıntı olmadığını, iç tesisatımızda bir sorun olduğunu söylediler. Biz 8 Mbps'yi bile göremiyoruz hatta bazı zamanlar 2-3 Mbps'ye kadar düşüyor. (Her 2 bilgisayarımda da kablosuz Wi-Fi USB'lerinden kullandım, telefonla modemin yanında yaptığım testlerde de 8 Mbps'yi geçemedim.)

Sizce ne yapmalıyım? Nerede sorun vardır?

Dosya Ekleri

• qwe.PNG
    qwe.PNG
    15,2 KB · Görüntüleme: 30
  • 308258157_870410407463655_4145361477600185839_n.jpg
    308258157_870410407463655_4145361477600185839_n.jpg
    36,8 KB · Görüntüleme: 38
Öncelikle merhaba hepinize. Yaklaşık 2016 yılından beri Millenicom Wi-Fi kullanıyoruz. Geçen sene sınava çalıştığımdan dolayı bilgisayarımı babama vermiştim, vermeden önceki zamanlarda internetimizi 8'den 16 Mbps'ye çıkarttık. Hız testlerinde değerleri 14-15 gösteriyordu bir sıkıntı yoktu. Bilgisayarı kullanmadığımdan beri telefon kullandığım için internette bir sıkıntı gözükmüyordu. Bu sene kendime yeni bilgisayar aldım fakat bu sefer de hız testlerinde internet hızım en fazla 7 Mbps'yi görüyor 8'i geçmiyor ve artık oyunlarda çok yüksek ping değerleri görüyorum. Bu sorunla alakalı Millenicom'u aradığımda otomatik operatör arıza kaydı oluşturdu, birkaç saat sonra 12 Mbps'yi gördüklerini bir sıkıntı olmadığını, iç tesisatımızda bir sorun olduğunu söylediler. Biz 8 Mbps'yi bile göremiyoruz hatta bazı zamanlar 2-3 Mbps'ye kadar düşüyor. (her 2 bilgisayarımda da kablosuz Wi-Fi USB'lerinden kullandım, telefonla modemin yanında yaptığım testlerde de 8 Mbps'yi geçemedim.)

Sizce ne yapmalıyım? Nerede sorun vardır?

ADSL internetse maalesef yapacak bir şey yok. 16 Mbps'a kadar olan paketi almışsınız. Yani ne kadar desteklerse o. Eski evimizde bizde 16 almıştık 7 üstünü hiç görmedim.

Bence tüm servis sağlayıcılara girip en yüksek hız aldığın sağlayıcıyı kullanmalısın. Yıl 2023 olacak. Zorunlu ise kullanılabilir bu hız fakat araştırmanı öneririm aynı fiyata çok daha iyi internetler var. Aradığında maalesef en fazla bu destekliyor dediklerine de inanma çünkü bize de en fazla 100 destekliyor dediler şikayet ettik zorla 500'e çıkarttık. Superonline için çalışan kişi eve geldiğinde desteklediğini söylemişti fakat aradığımızda desteklemiyor diyorlardı her seferinde.

Bence tüm servis sağlayıcılara girip en yüksek hız aldığın sağlayıcıyı kullanmalısın. Yıl 2023 olacak. Zorunlu ise kullanılabilir bu hız fakat araştırmanı öneririm aynı fiyata çok daha iyi internetler var. Aradığında maalesef en fazla bu destekliyor dediklerine de inanma çünkü bize de en fazla 100 destekliyor dediler şikayet ettik zorla 500'e çıkarttık. Superonline için çalışan kişi eve geldiğinde desteklediğini söylemişti fakat aradığımızda desteklemiyor diyorlardı her seferinde.

ADSL ise yapabileceği çok bir şey yok hocam.

ADSL ise yapabileceği çok bir şey yok hocam.

Zaten araştırsın baksın diyorum illaki başka bir İSS yanlışlıkla falan altyapı çalışması yapmıştır oraya. Mesela bizim burada bile yıllardır Superonline, Vodafone Fiber olmasına rağmen Türknet daha 2 gün önce başladı fiber altyapı çalışmasına. ( Daha önce 50Mbps bile yoktu Türknette. )

Zaten araştırsın baksın diyorum illaki başka bir ISS yanlışlıkla falan altyapı çalışması yapmıştır oraya. Mesela bizim burada bile yıllardır Superonline, Vodafone fiber olmasına rağmen TurkNet daha 2 gün önce başladı fiber altyapı çalışmasına. ( daha önce 50Mbps bile yoktu TurkNet'te. )

Tabii ki. Denenebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı