16 yaşında boy uzaması durur mu?

ben 13-14 yaşlarında baskete başladım(o zamanlar boyum 1.75-1.77 falandı). 18 yaşında 1.80 boyunda oldum sonra basketi falan saldım son bi kaç aydır düzenli oynuyorum şuan 1.81 im(22 yaşındayım) besin önemli ben sürekli antreman falan da yapıyordum. yapabiliyorsan zıplama sıçrama hareketleri falan da yap oynayabiliyorsan baskette oyna.

o yaşta 1.70 boy uzun değil ama kısa'da değil. Orta uzunlukta bir boy. Düzenli besleniyor musunuz? Protein ağırlıklı falan beslenin. Ve ayrıca sağlam beslenseniz bile, boyun yüzde 80'i genetik'dir. Bundan dolayı'da biraz kısa olabilirsiniz.
Bende öyle düşünüyorum hocam,babam kısa ve ben Zeytin, Peynir tuketmemekteyim.babam bundan kaynaklı olduğunu düşünüyor. Anne baba uzun değil ben bundan kaynaklı olduğunu düşünüyorum.Beslenme olarak boy uzaması için bilginiz varsa ne önerirsiniz?

-Bol bol süt ve süt ürünleri tüketin. Özellikle gece yatarken süt için.
Kahvaltıda peynir ve yumurtayı mutlaka ama mutlaka tüketin.
-Haftada 1 veya 2 balık tüketin.
-Kırmızı et'de protein açısından zengin olduğu için kemikleri güçlendirir ve boyun uzamasına yardımcı olur.
-Bol bol meyve ve sebze tüketin. Yeşillik falan yiyin nane gibi.

Eğer dediğim gibi sağlam bir şekilde beslenirseniz boy uzamasına katkı sağlar. Tabii dediğim gibi yüzde 80'i genden olduğu için ne kadar katkı sağlar bilemiyorum. Ancak özellikle ilk 2 madde önemli.

Merhaba 16 yasındayım. Erkeğim. Bu sene mayıs'ta 17 yasına girecegim. Boyum 178. Babamın boyu 178, annemin boyu 157. Spor yaparım. Kürek yapıyorum şu anlık 5 aydır. Birkaç sene önce 2.5 yıl kano yaptım. Her gün sütümü içmeye başladım. Boyum bayağıdır uzamıyor. Kaç olurum? Sizin tecrübeleriniz neler? Tavsiye verir misiniz artımak için. Hedefim 185+.
En az 18+ yasa kadar uzar yani merak etme. Daha 2 senen var spor yaparsin uzatirsin boyunu. Buyuklerimizin taktigiyle yani cok uyursan boyun cok uzun olur diyorlar uyumayi yani esnemeyi dene.

16 yaşında muhtamelen aynı boydaydım, 20 yaşındayım halen aynı boydayım. Babamın boyu 20-25 li yaşlarda 1.72 idi sanırsam, annemin boyu 1.55 olabilir. Bundan dolayı anne baba kısa bende genetikten kısayım, birde senin derdine bakalım. 16 yaşındasın 1.78'sin ama gelmiş dert yakınıyorsun. Gerçi normal, ergensin ve beynin yok yanlış anlama cidden ergen iken beyin uykuda gibi bir şey oluyor sarhoş gibi oluyorsun çok alınma o yüzden. Neyse 24 yaşına kadar uzama el verişlidir zaten bu konu hakkında makaleler var. Genetiğine bağlı tamamen, sen sadece 1 cm de uzayabilirsin mesela 20 yaşına gelirsin ve 1.79 olursun yada 17 yaşında bir anda 1.88 olursun vesaire vesaire boy muhabbeti çok karışık.
Mesela cidden abartısız 16 yaşında 1.55 olup, 18 yaşında bir anda boyu atıp 1.85 olan insanlar var, bende ergenken hayal ederdim belki uzarım belki uzarım vesaire diye ama muhtamelen 1.68-170 falanımdır. Ayrıca beslenmem uyku düzenim de zaten iyi değil genetik + maddiyat cidden hayata 1-0 geride başlamışız yine duygusallaşacam şimdi neyse ergenken bu tarz şeyleri takarsınız ama iş hayatına atılınca umrunuzda bile olmaz sallayın geçin.

Yeni konular

Geri
Yukarı