16 yaşında creatine kullanmak

AntiLas

Decapat
Daha fazla  
Merhaba yaşım 16 6-7 aydır spor yapıyorum creatine sipariş ettim. İnternette bulunan kaynaklar herhangi bir zararı olduğunu söylemiyor ama dün spor salonundaki bir hocaya sordum ve sakın kullanma dedi. Kafam karıştı.

Eğer kullanırsam kullanım şeklimi 30 gün kullanıp 30 gün ara vermek olarak yapmayı düşünüyorum. Fikirleriniz neler acaba bir zararı olur mu kullansam?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben bir sakıncası olucağını düşünmüyorum. Kreatinin bilinen herhangi bir zararı yok, sen de çok küçük sayılmazsın. Spor salonundaki eğitmen niye sakın kullanma dedi? Bir neden söylemedi mi?

Yurt dışında birçok sporcu supplemente 15 yaşlarında başlıyor. Bir zararı olmaz, testosteron değil sonuçta sadece takviye.

Evet ve internette de zararlıdır gibi bir şey göremedim sadece böbrekler daha çok çalışacağı için su içerek dengelenmesi gerektiği yazılmış onun haricinde zararı yerine çok fazla katkısı olduğu yazılmış. Şu an dağıtımda ve sanırım bugün gelecek sanırım kreatin. Sizce 3gr kullanmam yeterli olur mu? Ve 30 gün kullanıp 30 gün ara vermeyi düşünüyorum. 180 boy 68 kilo yaş 16

Ben bir sakıncası olacağını düşünmüyorum. Kreatinin bilinen herhangi bir zararı yok, sen de çok küçük sayılmazsın. Spor salonundaki eğitmen niye sakın kullanma dedi? Bir neden söylemedi mi?

Hayır bu yaşta beslenmeni düzgün yap zaten gerekli creatine ihtiyacını alırsın diyor ama et olmuş ne kadar balık olmuş ne kadar... Bu ekonomide her gün düzenli et balık yiyemem ki? Elimden geldiği kadar kreatin içeren yiyecekler yiyorum ama belli bir yere kadar

Kasları şişirdiği kanıtlanmıştı sanırım bir aralar. Arkadaşımda kullanıyordu kasları bayağı şişmişti 6 ay kadar bir sürede. Sporu bıraktıktan sonra göğüsleri sivrileşti ve sarkmaya başladı. :)

Kasları şişirdiği kanıtlanmıştı sanırım bir aralar. Arkadaşımda kullanıyordu kasları bayağı şişmişti 6 ay kadar bir sürede. Sporu bıraktıktan sonra göğüsleri sivrileşti ve sarkmaya başladı. :)
Sadece kreatin mi kullanıyordu? Dediğin şey doğru ama kasları şişirmiyor su tutuyor.

Bir sitede gördüğüm yazı: (diğer sitelerde benzer şekilde yazmış)

Kreatinin faydaları​

Atletik performansı arttırır

Vücudun daha fazla enerji üretmesine katkı yapar, yüksek yoğunluklu antrenmanlarda (HIIT) dayanıklılık performansını artırır. Sprint ve ağırlık kaldırma gibi kısa enerji patlamasına ihtiyaç duyan sporculara yarar sağlar.

Kas kütlesini arttırır

Yaşa bağlı kas kaybını azaltır, kas kütlesinin korunmasına yardımcı olur, kas kuvvetini arttırır. Aşağıdaki şekillerde kas kazanmanıza yardımcı olur:

• Kas onarımına ve gelişimine yardımcı olan hücre sinyalleşmesini arttırır.
  • Yağsız kas kütlesinin büyümesini artıran protein sentezine yardımcı olur.
  • Yoğun egzersiz sırasında ATP depolarını hızla yeniler ve yorgunluğu önler.
  • Hormonları arttırır.
  • Kas hücrelerindeki suyu yükseltir.
  • Yeni kas gelişimini engelleyen yüksek myostatin seviyelerini azaltır. (9)

Yaralanma sonrası hasarı onarır

Yoğun direnç antrenmanından sonra antioksidan etkisiyle kas kramplarını azaltır, beyin ve diğer yaralanmalarda iyileşme sürecini hızlandırır.

Evet, sadece kreatin kullanıyordu. Belki de bunları kullanan kişilerin asla sporu bırakmaması gerekiyordur. Çünkü internette de görüyorum bu tarz maddeler kullanıp sporu bırakanların vücutları çok berbat hale dönüyor.
Genelde direk iğne yaparak hızlı gelişen insanlarda sarkma oluyor diye biliyordum çünkü çok hızlı yağ artışı sağlayıp direk kasa çeviriyor o yaptığı iğne ve sonra bıraktığı zaman kastan geri yağa çeviriyor vücut.

Senin dediğin arkadaşların eğer kiloluysa ve bıraktılarsa sporu, normal olarak bir zamandan sonra kasa zarar vermediğin için eski hale gelmeye başlayacak kaslar kullanılmadığı için de zaman içinde yağa çevrilecek
Bunu ellerimizdeki nasır gibi düşün bisiklet sürmekten oraların zarar görür ve vücut koruma yapar oraya ama sen uzun süre bisiklet kullanma mesela o yavaş yavaş kaybolur.

Genelde direk iğne yaparak hızlı gelişen insanlarda sarkma oluyor diye biliyordum çünkü çok hızlı yağ artışı sağlayıp direk kasa çeviriyor o yaptığı iğne ve sonra bıraktığı zaman kastan geri yağa çeviriyor vücut.

Senin dediğin arkadaşların eğer kiloluysa ve bıraktılarsa sporu, normal olarak bir zamandan sonra kasa zarar vermediğin için eski hale gelmeye başlayacak kaslar kullanılmadığı için de zaman içinde yağa çevrilecek
Bunu ellerimizdeki nasır gibi düşün bisiklet sürmekten oraların zarar görür ve vücut koruma yapar oraya ama sen uzun süre bisiklet kullanma mesela o yavaş yavaş kaybolur.
Doğrudur, pek bilgim yok bu konuda. Sadece çevremde ve internette gördüklerimden ibaret.

Yeni konular

Geri
Yukarı