16 yaşında freelancer çalışmak yasal mı?

tasarimci

Decapat
freelancer.com ve Fiverr 16 yaşında bireylere çalışma izni veriyor. İngilizcem fena sayılmaz. Front-end konusunda iyiyim. Hazır olan bir tasarımı koda dökebilir veya yeni tasarımlar yapabilirim. Peki Türkiye kanunlarına göre 16 yaşında bu sitelerden freelancer olarak front-end geliştirme işleri yapabilir miyim? Yasal mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
freelancer.com ve Fiverr 16 yaşında bireylere çalışma izni veriyor. İngilizcem fena sayılmaz. Front-end konusunda iyiyim. Hazır olan bir tasarımı koda dökebilir veya yeni tasarımlar yapabilirim. Peki Türkiye kanunlarına göre 16 yaşında bu sitelerden freelancer olarak front-end geliştirme işleri yapabilir miyim? Yasal mıdır?
Yasaldır diye biliyorum. Şahıs şirketine pek benzemiyor.

Ayda 1000 liradan fazla kazanmam. Her ayda bu kadar kazanmam. Ortalama 300-400 lira kazanırım diyorsan. Devletin seni keşfetmesi 300-400 yılı bulur. Ayda en az şöyle 4-5 bin TL kazanacaksın ki devlet bu para nerden geliyor diye hesap soracak. Yoksa aylık IBAN a 200-500tl gelmiş kimse dönüp bakmıyor. Şuan borsa vergiye dahil. Yani bitcoin borsalarıda vergiye dahil. Yabancı sitelerden oynayanlar vergi veriyor mu sanıyorsun.

Ha freelencer işini meslek edineceğim ben diyorsan. Ayda 4-5 bin TL kazanacağım diyorsan. Vergisini ister devlet. Lakin öyle 100-200-500-600tl aylık kazançlarına dönüp bakmaz bile. Lakin yinede az da olsa bir risk var.

Ayda 1000 liradan fazla kazanmam. Her ayda bu kadar kazanmam. Ortalama 300-400 lira kazanırım diyorsan. Devletin seni keşfetmesi 300-400 yılı bulur. Ayda en az şöyle 4-5 bin TL kazanacaksın ki devlet bu para nereden geliyor diye hesap soracak. Yoksa aylık IBAN'a 200-500TL gelmiş kimse dönüp bakmıyor. Şu an borsa vergiye dahil. Yani Bitcoin borsaları da vergiye dahil. Yabancı sitelerden oynayanlar vergi veriyor mu sanıyorsun.

Ha freelencer işini meslek edineceğim ben diyorsan. Ayda 4-5 bin TL kazanacağım diyorsan. Vergisini ister devlet. Lakin öyle 100-200-500-600TL aylık kazançlarına dönüp bakmaz bile. Lakin yine de az da olsa bir risk var.

Alakası yok hocam. Zaten internetten para kazanıp vergi borcu ödeyenler sizin mantığınızla hareket ettiği için vergi borcu ödüyorlar.

Geri
Yukarı