16 yaşında motor kullanmak

Evet, 10 bin civarında alacağınız elektrikli motosiklet ile 2-3 km ötedeki fırına, 2-3 km ötedeki bakkala gidersiniz. Bu motosikletler ne ivmelenme, ne fren ne de motor gücü olarak trafiğe çıkmaya uygun değildir. Trafiğe daha önce girdiysen dediğimi anlayacaksındır ama sanmıyorum. Tartışmaya gerek yok.

Nedesem boş kendi bildiğini okuyacaksın, ben bunu ilçeden ilçeye ana yolda da sürdüm.
5000W olanında var 200W olanıda siz ancak 2-3 km uzaklıktaki fırına küçük çocukların küçük akülü arabası ile gidersiniz, zaten motor gücü sınırlı bir yerden sonra ehliyet gerektiriyor. Eleltirik demek gelecek demek unutmayın. Dediğim gibi kendi bildiğinizi okuyup söyleyeceksiniz ne desem boş...

Motora başlamak isteyenlere tavsiyem boy kilo fark etmeksizin 50 CC ile başlayın.

50CC ile başlamanın mantıklı olduğunu düşünmüyorum. Nedeni ise 50CC dediğiniz motorun 45-50 km hızlar da gitmesidir. Ayrıca 50CC motorların otoban tarzı büyük yollara çıkması yasaktır. Çünkü otoban da gidilecek olan hıza yetişememekte 50CC motorlar bu nedenle trafiği ve sürücünün canını tehlikeye atmaktadırlar. Ayrıca birçok motorcu ve bu işlerle uğraşan kişiler 50CC motor kullanılmasını önermemekteler. Çoğu motorcu 50CC motorla yaşadıkları tehlikeyi yüksek CC'li motorlarla yaşamadıklarını da belirtmekte. 100-125CC arası bir motor başlangıç motoru olarak daha ideal olacaktır. Sanılanın aksine her zaman düşük kapasiteli motorlar daha risksiz olmamakta.

Son düzenleme:
50CC ile başlamanın mantıklı olduğunu düşünmüyorum. Nedeni ise 50CC dediğiniz motorun 45-50 km hızlar da gitmesidir. Ayrıca 50CC motorların otoban tarzı büyük yollara çıkması yasaktır. Çünkü otoban da gidilecek olan hıza yetişememekte 50CC motorlar bu nedenle trafiği ve sürücünün canını tehlikeye atmaktadırlar. Ayrıca birçok motorcu ve bu işlerle uğraşan kişiler 50CC motor kullanılmasını önermemekteler. Çoğu motorcu 50CC motorla yaşadıkları tehlikeyi yüksek CC'li motorlarla yaşamadıklarını da belirtmekte. 100-125CC arası bir motor başlangıç motoru olarak daha ideal olacaktır. Sanılanın aksine her zaman düşük kapasiteli motorlar daha risksiz olmamakta.

Siz daha iyi bilirsiniz hocam.

Alabildim demeyi çok isterdim ancak şansım yokmuş alamadım. Zaten bu saatten sonra almam daha da zor çünkü her şeye büyük oran da zam geldi. Konu da bahsi geçen motor o zamanlar 11k iken şu an 18k. Belki bir ihtimal 18 yaşıma girince alabilirim tek umudum bu yönde.

Alabildim demeyi çok isterdim ancak şansım yokmuş alamadım. Zaten bu saatten sonra almam daha da zor çünkü her şeye büyük oran da zam geldi. Konu da bahsi geçen motor o zamanlar 11k iken şu an 18k. Belki bir ihtimal 18 yaşıma girince alabilirim tek umudum bu yönde.
Evet öyle ben de 15 yaşımdan beri heves ediyorum ve 18 yaşımdayım, ilk gördüğümde cbr125ler 7k iken şuan 20lere dayanmış, ehliyet alabilirsem 50cc alacağım mecburen :) Kalan ile ufak tefek ekipman tabi şansım yaver giderse.

Geri
Yukarı