16 Yaşında Yazılımda Nasıl Gelişilir?

Yazılımda nasıl gelişilir bilmem ama Engin Demiroğ sayesinde gekişilmeyeceği kesin.

Programlamada gelişmek istiyorum dersen git İngilizce öğren. Sonra amaç edin, öyle gel. Mühendis olmayacaksan laylaylom öğrenmen bir işe yaramaz. Amacın olursa en azından onu yaparsın.
Zaten benimde amacım mühendis olmak ama artık boş boş oturmaktan sıkıldım. Bi şeyler yapmak istiyorum. Peki ya siz yazılım da kendinizi nasıl geliştirdiniz biraz bahsedebilir misiniz?

Siz neye dayanarak kesin ifadesini kullanıyorsunuz merak ettim.
İnsana bildiğini bile unutturması, C# deyip JS anlatması... Aklı olan biri ne mal olduğunu biliyorsa adını bile ağzına almaz.
Yazılımcı arkadaşlar kendilerini ortaya çıkarıyorlar. Sadece Türkiye'de var olan şeylerden biri. Şaşırtmıyor.

İnsana bildiğini bile unutturması, C# deyip JS anlatması... Aklı olan biri ne mal olduğunu biliyorsa adını bile ağzına almaz.
Yazılımcı arkadaşlar kendilerini ortaya çıkarıyorlar. Sadece Türkiye'de var olan şeylerden biri. Şaşırtmıyor.

C# deyip JS anlatması derken? İnsana bildiğini unutturduğu kaydına siz yazılım bilmez iken nereden vardınız onu da merak ettim. Üst seviye yazılımcılar için belki yetersiz gelebilir ve dediğiniz gibi "üst seviyede" kullanılmaması gereken teknikler öğretiyor olabilir ancak başlangıç için uygun olan teknikler olduğunu söyleyebilirim. En başta yazdığım mesajda da dediğim gibi sorgulayarak "ben bunu nasıl daha iyi yaparım" sorusu ile ilerleniyor yazılım alanında. Bitirme projesini bitirdikten hemen sonra öğrendiğim teknikleri daha da iyi oturtmak için yeni projeye başladım. O zaman fark ettim ki daha kolay ve doğru teknikler var. Ancak olay zaten onu fark edebilmek de. Fark edebilecek seviyeye gelebilmek için önce o aşamalardan geçmek gerekiyor. Eğer bu adam dediğiniz gibi insana bildiğini unutturan biri olsaydı büyük firmalar eleman yetiştirmek için bu adama güvenmezdi herhalde.

@exTypen siz yazılımcısınız galiba. O yüzden böyle heyheylendiniz. Technopat'ın yazılımcı kategorisine gidebilirsiniz. Burası programlama. Burada programlama konuşuluyor.

Çöpün bile övülecek yanını bulabilirsiniz. Kendinizi bu kadar kasmanıza gerek yok. Görünüze göre siz hariç herkes neyin ne mal olduğunu biliyor.
Bir kere Türkçe öğrenilmesi hata. Meslek edinecek adamın İngilizce bilmesi farz. Kendi çapında proje geliştirecek adamın da referans alacağı yerler olacaktır. O yerler programlama eğitimleri olmayacaktır.
Anlayacağınız iki ucunun tutmaya müsait olmadığı değneği savunuyorsunuz. Bu şekilde devam edebilirsiniz. İnsanlar laftan anlayan yaratıklardır. Hayatta başarılar.

@EnesB00 kendi tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim; yazılımda gelişmenin ilk adımı bir programlama dilinin temellerini öğrenmek ve İngilizce geliştirmek olmalıdır. Youtube üzerinde Türkçe bile bir sürü eğitim bulunuyor. Ancak asıl kırılma noktasını İngilizce döküman okuyabilir anlayabilir kıvama geldiğinizde hissediyorsunuz. Bilgisayar bilimlerinde bir yer edinmenin bütün olayı, temel bilgileri edinip kendine öğrenmeyi öğretmekten geçiyor. Çünkü bilgisayar bilimi bir derya deniz, öğren öğren bitmez. Önemli olan ihtiyacın olan şeyi nasıl öğreneceğini öğrenmek. Bunu da temel şeyleri öğrenirken zamanla geliştiriyorsun zaten.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Buradaki seriyi izleyebilirsin.

Bu seri gerçekten etkili bir perfomansa imza atar deneyin isterim.

Geri
Yukarı