16 yaşından sonra boy ne kadar uzar?

zweipfund

Kilopat
Hayatımda hiç bilinçli olarak spor yapmadım, utangaç bir çocuktum hep, sınıfın en kısası ve en zayıfıydım hala da öyleyim boyum 1.70. Arkadaşlarım lisenin başlarında beden eğitimi derslerinde voleybol öğrenirken ben laklak yapıyordum. Şimdi onlar öğle aralarında güneşte voleybol-baskeTBol oynarken ben salak gibi yukarıdan izliyorum onları. Beni gören 9. Sınıf sanıyor o derece küçüğüm (gerçekte 11im). Malum ayt-tyt yaklaşıyor ve spor yapmayı azaltan arkadaşlarım varken ben daha spora başlamayı düşünüyorum. Boyum 1.70, yani hobbit gibi bir şeyim. Arkadaşlarımın hepsi maaşallah en az 1.74 falan. Ben kara kara düşünüyorum, eğer spora başlamazsam boyum uzayacaksa bile uzamayacak, ama başlamaya da korkuyorum çünkü daha elimde topu tutamazken o kadar insanın arasında nasıl voleybol oynarım bilemiyorum. Çok çaresizim, çok pişmanım, şimdiki kafam olsa lise 1 ve 2. Sınıfta sürekli spor yapardım ah kafam ah. Bu arada sakalım tam çıkmadı, hiç kesmedim ama çeneme dokununca tüyler hissediliyor, bıyığım rahat çıkıyor. Yardımınıza ihtiyacım var abiler, ne yapayım ben?

Boya çok takılma sen ama illa uzamak istiyorum dersen basketbol,yüzme yap evine barfiks demiri alıp asılı durabilirsin günlük tekrarlarsan bir süre sonra(4-5 ay) yine uzama olacağını düşünüyorum. Tabi bir süre yapıp bırakma sürekli devam etsen 1-2 yıl civarı en az 5 cm uzayabilirsin genetik bir engel yoksa.

Her insanin sahip olduğu genotip ve fenotip vardır. Yani senin boyunun alt sınırı ve üst sınırı vücudunun kodlarında yazılı. Çevresel etkenler ile bu sınır içinde çıkabileceğin en üst nokta 170cm ise bu sınırı daha yukarı çekemezsin. Spor, beslenme gibi etkenler bu sınır içinde oynama yapmana yardımcı olur ama dediğim gibi üst sınır bellidir. Ayrıca 170cm gayet normal neden çok kısa olduğunu düşünüyorsun anlamadım.

Bu arada benim sakalım 20 yaşımdayken adam akıllı belli olmaya başlamıştı. Bu tarz şeyleri kafana takma, dert etme. Dış görünüş önemli değildir, seni beğenenler düşüncelerini beğensinler.

Hayatımda hiç bilinçli olarak spor yapmadım, utangaç bir çocuktum hep, sınıfın en kısası ve en zayıfıydım hala da öyleyim boyum 1.70. Arkadaşlarım lisenin başlarında beden eğitimi derslerinde voleybol öğrenirken ben laklak yapıyordum. Şimdi onlar öğle aralarında güneşte voleybol-baskeTBol oynarken ben salak gibi yukarıdan izliyorum onları. Beni gören 9. Sınıf sanıyor o derece küçüğüm (gerçekte 11im). Malum ayt-tyt yaklaşıyor ve spor yapmayı azaltan arkadaşlarım varken ben daha spora başlamayı düşünüyorum. Boyum 1.70, yani hobbit gibi bir şeyim. Arkadaşlarımın hepsi maaşallah en az 1.74 falan. Ben kara kara düşünüyorum, eğer spora başlamazsam boyum uzayacaksa bile uzamayacak, ama başlamaya da korkuyorum çünkü daha elimde topu tutamazken o kadar insanın arasında nasıl voleybol oynarım bilemiyorum. Çok çaresizim, çok pişmanım, şimdiki kafam olsa lise 1 ve 2. Sınıfta sürekli spor yapardım ah kafam ah. Bu arada sakalım tam çıkmadı, hiç kesmedim ama çeneme dokununca tüyler hissediliyor, bıyığım rahat çıkıyor. Yardımınıza ihtiyacım var abiler, ne yapayım ben?
Boy uzamasinda %90 etkili olan etken genlerdir.Yani senin ailende boyu 175 cmyi asmayan kimse yoksa uzmek gibi olmasin ama boyunun fazla uzamasini bekleme(istisna olabilir tabi) Ama basketbola voleybola yuzmeye gidebilirsin.Ben 10.sinifim.Gecen yaz boyunca voleybola gittim ve boyum 1.70 den 1.75 uzadi yani kafani takma

Şu an verilebilecek hiç bir istatistik yok. Boy ve gelişim konusunda sadece iki konuda %100 konuşmak mümkün;

1) Anne ve babanız anormal uzunsa siz de anormal uzun olursunuz,

2) Aileniz tüysüz olmaya yakınsa siz de tüysüz olursunuz.

Bunlar dışında bir sürü açıklama, bilgi, iddia bulabilirsiniz ama kanıtlanmış ve üzerinde sonuca varılmış bilimsel bir şey yok. Genetik faktörler çok farklı şekillerde kendilerini gösterebildikleri gibi çok farklı zamanlarda da gösterebiliyorlar.

Sizin sorununuz kesinlikle boy değil ama, bundan emin olabilirsiniz. Hisleriniz, kafanız, hatta belki gururunuz karışmış durumda. 1.70'e hobbit gibi diyorsunuz, 1.74 arkadaşlarınıza maşallah diyorsunuz. Şu kadarlık yazınızda bile müthiş bir çaresizlik ve pişmanlık hali var. Boy konusu dışında hayatınızı etkileyecek bir duruma ulaşmış gibisiniz.

Tavsiyem bir an önce, hatta aile fertleriniz karşı çıksa bile, bir psikoloğa görünmeniz. Daha farklı şeylere ilerleyebilecek bir sorun gibi görünüyor.

Şundan eminim ki, bu ruh halinizle gelişiminiz, genlerinizde iyi şeyler olsa bile kötü etkilenecektir.

Bunları; 1.73 boyuyla 28 yaşında bacaklarını kestirip metal protezlerle bir sene yaşayıp 1.78 olabilmek için ameliyat masasına yatmayı önce kabul etmiş, ameliyata saatler kala iptal etmiş, o günden beri de hiç olmadığı kadar kendiyle barışık bir eski basketbolcu olarak söylüyorum.

Boy genetik değildir %30 %40 civarın'da genetiktir kalanı beslenme en büyük etken kesinlikle beslenmedir. Sizden 2 yaş küçüğüm sizden 4 CM uzunum boyum gayet uzun kalıplıyım'da ama gene kompleks yapıyorum uzun olsanız'da yaparsınız . Al Pacino 1.67 ama adam karizma abidesi çok var böyle ünlü tabi Al Pacino başta geliyor yani bu kompleks bence geçicidir ama siz boyumu uzatmam lazım diyorsanız elbette geç değildir her gün 3 bardak süt için egzersizleri var bu boy uzatmanın ben geçen sene 1.63 tüm şimdi 1.74 boyundayım sadece çok süt içiyordum beni gören "nasıl bu kadar uzadın?" diyordu yani size'de tavsiye ederim yani boyunuz çokta kısa değil rahat 5-10 CM atarsınız tabi dediğimi yaparsanız, basketbol'da boy uzatmaz.

Boy genetik değildir %30 %40 civarın'da genetiktir kalanı beslenme en büyük etken kesinlikle beslenmedir. Sizden 2 yaş küçüğüm sizden 4 CM uzunum boyum gayet uzun kalıplıyım'da ama gene kompleks yapıyorum uzun olsanız'da yaparsınız . Al Pacino 1.67 ama adam karizma abidesi çok var böyle ünlü tabi Al Pacino başta geliyor yani bu kompleks bence geçicidir ama siz boyumu uzatmam lazım diyorsanız elbette geç değildir her gün 3 bardak süt için egzersizleri var bu boy uzatmanın ben geçen sene 1.63 tüm şimdi 1.74 boyundayım sadece çok süt içiyordum beni gören "nasıl bu kadar uzadın?" diyordu yani size'de tavsiye ederim yani boyunuz çokta kısa değil rahat 5-10 CM atarsınız tabi dediğimi yaparsanız, basketbol'da boy uzatmaz.
yok kardeş, sen tam boy atma yaşındasın zaten, çoğu erkek o yaşta boy atar, ben de sabah akşam süt içerdim, boyum lisenin başında 1.65-67 civarındaydı, koskoca 3 yılda 3 cm anca uzamışım şaka gibi.en yakın arkadaşım benle aynı boydaydı, geçen sene 1 haftada 10 cm uzadı. ben spor yapmadığıma , güneşe yeterince çıkmadığıma yanıyorum. gören 9 sanıyor beni. senin annen baban uzun olmalı, benim annem 1.60 babam 1.75.

yok kardeş, sen tam boy atma yaşındasın zaten, çoğu erkek o yaşta boy atar, ben de sabah akşam süt içerdim, boyum lisenin başında 1.65-67 civarındaydı, koskoca 3 yılda 3 cm anca uzamışım şaka gibi.en yakın arkadaşım benle aynı boydaydı, geçen sene 1 haftada 10 cm uzadı. ben spor yapmadığıma , güneşe yeterince çıkmadığıma yanıyorum. gören 9 sanıyor beni. senin annen baban uzun olmalı, benim annem 1.60 babam 1.75.
Yaşıtlarım 5-6 CM anca uzamıştır sütün etkisi çok oldu bana eskiden kısaydım şimdi uzunum benden uzunların hepsini geçtim bu sütle alakalı. Belki 16'dan sonra uzayacaksınız? belkide büyüme plaklarınız kapandı? belkide hiç uzamayacaktınız süt olmasa. 1 hafta'da 10 CM uzamak mümkün değil bir doktora görünün plaklarınıza baktırın çevrem'de beslenme ile uzayan çok var adamın baba 1.73 anca vardır kendisi 1.92 genetik adam çocukluğun'da baya beslenmeye abanmış hala umudunuz var 1.78 rahat görürsünüz.

Boya çok takılma sen ama illa uzamak istiyorum dersen basketbol,yüzme yap evine barfiks demiri alıp asılı durabilirsin günlük tekrarlarsan bir süre sonra(4-5 ay) yine uzama olacağını düşünüyorum. Tabi bir süre yapıp bırakma sürekli devam etsen 1-2 yıl civarı en az 5 cm uzayabilirsin genetik bir engel yoksa.
[/QUOTE 16 yaşındayım lise 2 deyim lise 1 de 1.61 di boyum şuan 1.67 ergenliğe 7. Sınıfın 2. yarısında girdim sakallarım çıktı hatta hafta da 1 kez kesmek zorunda kalıyorum hedefim 1.75 olmak inşallah olurum

Bunu kimse bilemez Anne baba dan aldığın genler ile alakalı ama spor yaparsan mutlaka faydası olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı