164 cm boyu olan birisi nasıl uzayabilir?

Pota ile ilgili yorumu okuyunca patladım. İsterseniz pota ile yatın kalkın genlerinizde boyunuza etki eden gen ne kadar müsaade ederse o kadar uzarsınız. İsterseniz dunk master olun yine fark etmez. Hayatımda gördüğüm en cahilce yorumlardan birisiydi 🤣🤣.

Bu hesap pek mantıklı gelmedi, annesi ve babası 1.70'den küçük ama kendisi 1.90 olan kişiler gördüm.

Daha zamanın var, hala uzayabilirsin eğer büyüme plakların kapanmadıysa ki çok sanmıyorum, ama kötü sağlıksız veya az beslenmeni önermiyorum bu süreçte, artı olarak en önemli etkenlerden biri bildiğim kadarıyla gece uyumak, çünkü gece uykusunda büyüme hormonu salgılıyorsunuz bildiğim kadarıyla ve en iyi bu hormonun salgılandığı saatler 22:00 ve 02:00 arası.
Genelde evet böyle şeyler net bir sonuç vermez ama anne ve babanızın(veya daha derin bir aile biriminizin) boyu, gerçekten önemli bir etken. Buna kanıt bir örnek olarak kendimi gösterebilirim.
Ben normalde yaşına göre çok uzun ve iri kalan birirydim, en uzunlarındandım ama bu hızlı uzamadan sonra 13 yaşında birden boyum durdu.(Hiç yavaşlama vs. de olmadan bu arada, direk durdu. 12 yaşında 10cm falan uzamıştım hele). Bunun geç de olsa bir doktora da gittik ve aile genim için uzun bile olduğumu söylediler. Bu konu bana gene de hâlâ tuhaf geliyor çünkü böyle aniden bir durma çok saçma ama sonuçta yaşandı ve başka açıklaması da yok.
Not: Hiç ağırlık falan da çalışmıyordum, ağırlık çalışmaya boyum durduktan 3 yıl sonra yani 16 yaşında başladım.

Pota ile ilgili yorumu okuyunca patladım. İsterseniz pota ile yatın kalkın genlerinizde boyunuza etki eden gen ne kadar müsaade ederse o kadar uzarsınız. İsterseniz dunk master olun yine fark etmez. Hayatımda gördüğüm en cahilce yorumlardan birisiydi 🤣🤣.
Adaptasyon diye bir şey var,sana göre tüm siyahların sıcak bölgelerde olması bir tesadüf,genleri beyaz olmaya müsade etmemiş.Sen nasıl ki ilk kurduğun windowsla devam etmiyor ihtiyacına göre güncelleme alıyorsan,vücut ta şartlara göre adapte oluyor.Basketbol boy uzatır sözündeki mantık,sürekli ulaşamadığı bir noktaya zıplayan birinin,vücudunun bu rutine adapte olarak uzamasıdır.Senin için de hala umut var yani,benim genim bu kadar benden daha bir şey olmaz deyip okumayı bırakma,zekan adapte olacak.

Adaptasyon diye bir şey var,sana göre tüm siyahların sıcak bölgelerde olması bir tesadüf,genleri beyaz olmaya müsade etmemiş.Sen nasıl ki ilk kurduğun windowsla devam etmiyor ihtiyacına göre güncelleme alıyorsan,vücut ta şartlara göre adapte oluyor.Basketbol boy uzatır sözündeki mantık,sürekli ulaşamadığı bir noktaya zıplayan birinin,vücudunun bu rutine adapte olarak uzamasıdır.Senin için de hala umut var yani,benim genim bu kadar benden daha bir şey olmaz deyip okumayı bırakma,zekan adapte olacak.
İlkokullu veya ortaokullu olduğunu var sayıyorum :). Öncelikle adaptasyon dediğin sürev öyle 1 2 seneyle olacak şey değilsir bilgin olsun. Senin bu saçma yorumuna göre afrikaya giden bir beyaz tenli canlı 1 2 sene sonra siyah tenli mi oluyor 🤣🤣. Güldürmeyin beni lütfen. Bir şeyi biliyorsanız onuda doğru dürüsüt öğrenin.

Play Store boy uzatma egzersizleri yaz çıkan uygulamayı indir işe yarıyor 1 haftada 3 cm uzadım ben.
Meraktan soruyorum ama yaşınız kaç? Büyüme çağında olan birisinin uzaması zaten doğal bir süreçtir. İnternette bulunan dandik uygulamalar size fazladan boy uzaması kazandırmaz.

Siyah ten renkli kısmıni atlamışım beni affet :(. Sorunin cevabı ise evet. Siyah trn rengine sahip bireylerin genlerindeki gen baskın yani ''Dominant'' gen olduğu için ten renkleri siyah. Yoksa genleride beyaz geni de var ancak çekinik oldukları için özelliğini gösteremiyor :). Ortaokul fen dersi bilgisini bile bilmekten aciz oluşunuz yaşınızı ele veriyor. Bir dahakine karşınızdakine karşı bilgili davranmadan önce bildiğiniz şeyin doğruluğundan emin olun🤡.

Son düzenleme:
Meraktan soruyorum ama yaşınız kaç? Büyüme çağında olan birisinin uzaması zaten doğal bir süreçtir. İnternette bulunan dandik uygulamalar size fazladan boy uzaması kazandırmaz.

Siyah ten renkli kısmıni atlamışım beni affet :(. Sorunin cevabı ise evet. Siyah trn rengine sahip bireylerin genlerindeki gen baskın yani ''Dominant'' gen olduğu için ten renkleri siyah. Yoksa genleride beyaz geni de var ancak çekinik oldukları için özelliğini gösteremiyor :). Ortaokul fen dersi bilgisini bile bilmekten aciz oluşunuz yaşınızı ele veriyor. Bir dahakine karşınızdakine karşı bilgili davranmadan önce bildiğiniz şeyin doğruluğundan emin olun🤡.
Steplerde yıllarca kar maskesi kullananlar neden çekik gözlü,eskimolar neden kısa boylu,sıcak bölgedekiler neden siyah ve mesela sen neden böylesin.Vücut şartlara adapte olur,kodlarını da yeni nesle bu şekliyle aktarır.Baban kısa diye kısa olmazsın,o kodu alırsın şartlara göre o kodlar değişir,evrimi tetikleyen şey de canlının adapte olma güdüsüdür.Aynı şey hayvanlarda da var her coğrafyanın geyiği farklı mesela,bizimki daha bir farklı.

Steplerde yıllarca kar maskesi kullananlar neden çekik gözlü,eskimolar neden kısa boylu,sıcak bölgedekiler neden siyah ve mesela sen neden böylesin.Vücut şartlara adapte olur,kodlarını da yeni nesle bu şekliyle aktarır.Baban kısa diye kısa olmazsın,o kodu alırsın şartlara göre o kodlar değişir,evrimi tetikleyen şey de canlının adapte olma güdüsüdür.Aynı şey hayvanlarda da var her coğrafyanın geyiği farklı mesela,bizimki daha bir farklı.
Lütfen kendini daha fazla küçük düşürmek yerine düzgünce genler hakkında detaylı bir araştırma yap ve kendinden utan. Evrim dediğimiz şey ile gen dediğimiz şey farklıdır.

Baban kısaysa kısa olma olasılığın daha yüksektir. Çünkü dedenin de sahip olduğu genlere sahipsin, onun dedesinin de genleri sahipsin ancak o genlerin özelliklerini göstermesi babandan sana geçenlerin özelliklerini göstermesinin ihtimali yanınds çok küçük kaldığı için bu ihtimalleri saymak gayet doğaldır :). Okuldaki fen bilgisi hocası iyi dinlemeni tavsiye ediyorum yoksa bu bilgisizlik ile çok uzun süre devam etmek kötü oluur

Unutmadan dışarıdan müdahale ile boy uzatmak mümkündür ancak bu arkadaşın dediği gibi 10-20 santim değil taş patlasa 5 santim olacaktır.

Hala şu tarz konuları açmaktan sıkılmadınız kardeşim benim boy genetik bir şey bunu biz bilemeyiz kimisi uzar kimisi uzamaz zaman gösterecek benim cevabımı merak ediyorsan 100 metre olursun.

Yeni konular

Geri
Yukarı