1650 Ti laptop GPU MHz kullanımı düşüyor

Sistem özellikleri:

1650 Ti.
i5 10300H 2.5GHz
16 GB RAM.

Sorunum şöyle, bilgisayarı ilk aldığımdan beri aynı neredeyse. Son zamanlarda fark ettiğim kadarıyla GPU kullanımı %100 olunca normalde 1350 MHz'de çalışan ekran kartım bir anda 300 MHz sabitleniyor ve Rainbow gibi bir oyunda 90-100 FPS alırken aniden 20 30 FPS almaya başlıyorum. MHz değeri sürekli dalgalanıyor 450-600-900-1350 civarlarında. Bu konulardan anlamam tek fark ettiğim MHz değerim düştüğünde FPS'imin düştüğü oldu buna nasıl bir çözümde bulunabilirim. (benim laptopun 1650 ekran kartına sahip olan arkadaşım oyunda yüksek ayarlarda 100 FPS alıyor.) Lütfen yardımcı olmak için bir şey bilmeniz gerekirse belirtin hemen atacağım.
ThrottleStop yükleyin. Ana Ekrandan BD PROCHOT tikini kaldırın. Muhtemelen düzelecektir.

10. nesil işlemci olduğundan yüksek sıcaklıklar normal olarak okumuştum internette fakat söylüyorum şu an oyundan anlık.
GPU 1 89 %100 ve %20 arasında dalgalanıyor bu da.
CPU 96 derece %70 kullanım ama sürekli dalgalanıyor 20 ile 100 arasında.

İşlemci oyun oynarken 95 ile 98 arası genelde
İşlemcinizi soğutabiliriz performans kaybı olmadan. Sorununuz da çözümlenebilir Undervolt ile birkaç 10.Nesil işlemciyi soğuttum. ThrottleStop BD PROCHOT tikini kaldırın yukarıda da dediğim gibi. Ardından Undervolt edelim ve sizi bu sorunlardan kurtarayım. Birkaç Tuning de yaparsak sistem epey kararlı ve stabil çalışır.

İşlemcinizi soğutabiliriz performans kaybı olmadan. Sorununuz da çözümlenebilir Undervolt ile birkaç 10.Nesil işlemciyi soğuttum. ThrottleStop BD PROCHOT tikini kaldırın yukarıda da dediğim gibi. Ardından Undervolt edelim ve sizi bu sorunlardan kurtarayım. Birkaç Tuning de yaparsak sistem epey kararlı ve stabil çalışır.
Tiki kaldırdım fakat kısa süreli işe yaradı sonra tekrar aynı değere döndü undervolt işlemini nasıl yapacağız?
O zaman garantiye yollasanız daha iyi olur. Bir ürünün işlemcisi 100 dereceleri görüyorsa sıkıntı vardır.
Bunu da deneyeceğim işe yaramazsa

Dosya Ekleri

• 1626812105986.png
    1626812105986.png
    65,2 KB · Görüntüleme: 56
Aman Allahım!!!
İlk defa kilitlenmemiş 10.Nesil işlemci.
Sakın BİOS güncellemesi yapmayın yoksa buraya erişimimiz gidebilir.

Undervolt denemeye dayanır. Mutlak doğru bir değeri yoktur. Undervolt ederken sisteminiz için uygunsuz bir değer olur ise sistem donabilir yada mavi ekran verebilir. Paniğe gerek yok. Güç tuşuna basılı tutarak kapatın. Kalıcı hasar vb. bir şey söz konusu değildir. Garantiyi bozmaz.

Hocam şimdi FIVR sekmesinin orta üst kısmında 5 adet birim var. Oradan ilk CPU Cache'i seçin. Ardından altında "Unlock..." kutusunu tikleyin. Ardından Offset Voltage kısmına gelin. Range'i 250mV yapın ve CPU Cache için Offset Voltage değerini -110 olarak ayarlayın. Ardından altında IccMax'ı göreceksiniz. IccMax'ı maksimum değeri olan 255,75A değerine çıkartın. Ardından Apply'a basın. İlk bunu yapın hocam.

Aman Allahım!!!
İlk defa kilitlenmemiş 10.Nesil işlemci.
Sakın BİOS güncellemesi yapmayın yoksa buraya erişimimiz gidebilir.

Undervolt denemeye dayanır. Mutlak doğru bir değeri yoktur. Undervolt ederken sisteminiz için uygunsuz bir değer olur ise sistem donabilir yada mavi ekran verebilir. Paniğe gerek yok. Güç tuşuna basılı tutarak kapatın. Kalıcı hasar vb. bir şey söz konusu değildir. Garantiyi bozmaz.

Hocam şimdi FIVR sekmesinin orta üst kısmında 5 adet birim var. Oradan ilk CPU Cache'i seçin. Ardından altında "Unlock..." kutusunu tikleyin. Ardından Offset Voltage kısmına gelin. Range'i 250mV yapın ve CPU Cache için Offset Voltage değerini -110 olarak ayarlayın. Ardından altında IccMax'ı göreceksiniz. IccMax'ı maksimum değeri olan 255,75A değerine çıkartın. Ardından Apply'a basın. İlk bunu yapın hocam.
Hocam gece müsait olamadığım için yapamadım fakat şimdi yaptım

Yeni konular

Geri
Yukarı