1650S Screen Tearing Sorunu

MetinDai

Hectopat
Daha fazla  
75Hz monitörüm var Fortnite'da genel olarak 200 FPS alıyorum monitörümde g-sync olmadığı için yırtılmalar çok fazla özellikle fazla grafik olan yerlere bakınca bunu en azından azaltmanın bir yolu var mıdır? V-sync olmaz gecikmeyi çok arttırıyor. 75 FPS'de .çok fazla yırtlıyo 72'de yırtılma yok fakat akıcı değil.

1650Super, R5 2600 , 16GB 2400MHz , ASUS PRIME B450M-K

V-Sync 60 mı yapar? :D. V-Sync açın hocam siz, oyun ayarlarından da çözünürlükle beraber HZ değerini de 75 yapıno. Monitör HZ kaç ise ona sabitler. Yine olmazsa NV ınspector ile FPS'i 75'e sabitleyebilirsin.

V-Sync 60 mı yapar? :D. V-Sync açın hocam siz, oyun ayarlarından da çözünürlükle beraber HZ değerini de 75 yapıno. Monitör HZ kaç ise ona sabitler. Yine olmazsa NV ınspector ile FPS'i 75'e sabitleyebilirsin.
Fps'i 75 yapınca yırtılmalar daha da artıyor. V-sync gecikme arttırıyor kullanmak istemiyorum.

Fps'i 75 yapınca yırtılmalar daha da artıyor. V-sync gecikme arttırıyor kullanmak istemiyorum.
Hocam “Tearing” de denen yırtılma efektinin sebebi ekran kartının oluşturduğu karelerin monitör tarafından geç ya da hiç yakalanamamasıdır. Örneğin 144Hz yenileme hızına sahip bir monitörde G-Sync olmadan 144’ü geçerseniz oluşacak olan yırtılmalar çok doğaldır çünkü monitöre gösterebileceği sınırdan daha fazlasını yüklüyor olursunuz, bu da bir kısım görüntünün önde diğerinin ise geriden gelmesinin asıl sebebidir. İşlemciyle vs. çok alakalı bir durum değil.
Vsnyc açıldıktan sonra 60 FPS üstü almak zor. Vsnyc her milisaniye başı yırtılmaları engeller. 60 Hz geçmeyi başarırsan bile işlemci yorulur, bir bildikleri var.
Hocam V-Sync açıkken 60Hz ise monitörün zaten 60FPS’yi geçemezsin yanlış bilgi vermeyiniz lütfen.

Geri
Yukarı