Çözüldü 17,6 GB RAM kullanımı normal midir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

DallasG

Hectopat
Daha fazla  
İşletim sistemim Windows 10, 32 GB DDR3 RAM'im var ancak görev yöneticisine girip kontrol ettiğim zaman 17,4 kadarını kullandığını söylüyor. Bu sizce normal mi? Bana hiç normal gelmedi. Neden böyledir? Sebebi virüs olabilir mi? Oysaki yeni format atmıştım, daha 1 haftasını bile doldurmadı.

ram-yuksek.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Arkadaşlar, sorunu buldum.
Anakartımın lan sürücüsü ile beraber inen "Killer network Center" programında RAM sızıntısı yaşanıyormuş. Silince sorun ortadan kalktı. Şu an RAM kullanımı sürekli %13'de 4,1 GB RAM kullanıyor sistem, boşta. Yardımlarınız için teşekkür ederim. Çözüldü olarak nasıl işaretlerim konuyu bilmiyorum, yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler dilerim.
Bu durum kesinlikle normal. Çünkü Windows sık kullandığınız programları RAM'a atıyor. Yani önbellekleme gibi bir şey. Lazım olduğunda kullanmadığınız programları siliyor. Endişelenecek bir şey yok. Windows işini bilir.
Ama çok RAm harcıyor bu yüzden bence Windows 8 daha iyi. 64 GB RAM alsanız 32GB'sini harcasa pek iyi olmaz bence. O kadar para veriyorsunuz ve yarısı buna gidiyor.

Ama çok RAm harcıyor bu yüzden bence Windows 8 daha iyi. 64 GB RAM alsanız 32GB'sini harcasa pek iyi olmaz bence. O kadar para veriyorsunuz ve yarısı buna gidiyor.
Size lazım olduğunda geri de veriyor ama. Bir programı açtığınızda nasıl oluyor da hemen açılıyor düşündünüz mü hiç?
Bence normal ve yararlı bir özellik. Gerektiğinde 1-2 GB bile yapabilir kendini. İstediğiniz RAM olsun. :D

Arkadaşlar, bilgisayarı yeniden başlattım. Düzeldi. Sizce sorun neydi? Bir virüs varda, aktif olduğu zaman RAM'i kullanmaya mı başlıyor acaba? Bir de, Windows 10 orijinal cd ile yükledim, ISO ile yüklemedim. Orijinal cdsinden yükleyip Key'i ile aktif ettim. Sağlam yani.

Size lazım olduğunda geri de veriyor ama. Bir programı açtığınızda nasıl oluyor da hemen açılıyor düşündünüz mü hiç?
Bence normal ve yararlı bir özellik. Gerektiğinde 1-2 GB bile yapabilir kendini. İstediğiniz RAM olsun. :D
Bilgisayarı yeniden başlatınca düzeldiğini söylüyor.
Arkadaşlar, bilgisayarı yeniden başlattım. Düzeldi. Sizce sorun neydi? Bir virüs varda, aktif olduğu zaman RAM'i kullanmaya mı başlıyor acaba? Bir de, Windows 10 orijinal cd ile yükledim, ISO ile yüklemedim. Orijinal cdsinden yükleyip Key'i ile aktif ettim. Sağlam yani.
Virüs vardır bence. Antivirüslerle tarama yapmayı denediniz mi?

Bilgisayarı yeniden başlatınca düzeldiğini söylüyor.

Virüs vardır bence. Antivirüslerle tarama yapmayı denediniz mi?
Tamam işte benim anlattığım olay da bu zaten. Siz diyelim ki Edge açtınız. Ondan sonra film izlemek için VLC Player açtınız. Daha sonra başka bir program açtınız. Bunları kapattığınızda Windows onları beklemeye alıyor bir nevi. Yani uygulama tam olarak kapanmıyor. Bir kısım halen RAM'da bekletiliyor. Siz o programlardan birini tekrar açmak istediğinizda bariz bi şekilde daha hızlı açıldığını fark edebilirsiniz. Anlatmak istediğim olay budur.

Ama diyelim ki bu programları açıp işiniz bitince kapattınız. Sonra, atıyorum 30GB RAM isteyen bir program çalıştırmak istediniz. Ama sizde 16 GB boş alan var. İşte Windows bu boş alanı artırmak için o an kullanmadığınız programları RAM'da siliyor. Sizin programınız da sorunsuz bir şekilde çalışıyor.
Yani sorun edilecek bir durum yok.

Bilgisayarı kapatıp açtığınızda normale dönmesinin sebebi henüz hiç program açmamış olmanız.

Bu arada 32 GB RAM takıpta DDR4 takmamak ayrı konu😁 görev yöneticisinden başlangıç bölümünden gereksiz şeyleri kapatın.

Aynen DDR4'ler daha çıkmamışken ben gidip DDR4 RAM üretip DDR3 destekleyen anakartıma takacaktım, doğru söylüyorsun.

Burada önemli nokta ışın teknik kısmını bilmek diye düşünüyorum.RAM i ayrı bir depolama alanı olarak düşünebilirsiniz.Hatta bazı programlarla RAM deki bu hafızayı ayrı bir disk olarak kullanmak bile mümkün.Fakat RAM lerin yazma okuma hızları onlarca GB sn yelere ulaşabiliyor.Bu yüzden işletim sistemleri onbelleklemeyi RAM ler ile yapar ve dosya ve programlara hızlıca ulaşmanızı sağlar.Herhangi bir sorununuz yok bence.Mesela oyunların 16 GB ram de 8 GB ram e göre daha iyi performans vermesi bu yüzden.İsletim sistemi var olan kaynakları optimal olarak kullanmak üzere algoritmayı sahiptir.Yukarida bı arkadaş verdiğimiz paranın yarısı buna gidiyor demiş.O zaman neden windowsa 4-5 GB yetiyorsa ram arttırma ihtiyacı duyuyoruz ki.Azdan az çoktan çok gider 😀

Geri
Yukarı