17 yaşında çalışmak

Daha önce oto tamircisinde ve bilgisayarcıda çalıştım. Emin ol her iki iştede beni de yıpratan tarafları oldu. Sıkıldığımda oldu, gitmek istemediğimde. Fakat ilk paramı aldıktan sonra gerçekten o düşünceler %70 oranında yok oldu diyebilirim. Her ne kadar yorulup, azar işitsende sonunda seni mutlu edecek ve istediklerini almanı sağlayacak bir unsur olan 'para' gerçekten insana keyif verebiliyor. Her zaman bu düşünceyle kalkıp gitmiştim işe. Motivasyon her zaman önemlidir, sizde eksik etmeyin🙂
Dipnot:Ailevi zorunluğum olmasa dahi çalışmıştım bu işlerde.

Merhabalar abiler, kardeşler, ablalar. Ben 17 yaşındayım ve her yaz genellikle çalışıyorum. Bundan önceki yaz bir dalış okulunda dalgıçlık üzerine çalışmıştım bir teknede. Bu yazda moto kuryelik yapıyorum. Fakat içimi rahatsız eden bir şey var, benim yaşıtlarım hatta daha büyüklerim arkadaşlarıyla gezip eğlenip dururken ben günde 13-14 saat günlük 90 TL'ye motor üstünde koşturuyorum. Gurur verici tarafları da var fakat içimi yıpratan tarafları da. Bu durumu sizlere danışmak istedim, teşekkürler.

Bir tanıdıgım 14 - 15 yaşlarında ve her gün okuldan sonra eline ekmek parası geçsin diye çalışıyor. Okula bile geç geliyor, uyuyor.

Bir tanıdıgım 14 - 15 yaşlarında ve her gün okuldan sonra eline ekmek parası geçsin diye çalışıyor. Okula bile geç geliyor, uyuyor.
Ailevi zorunluluğu vardır. Varsada yoksada helal olsun,örnek alınacak bir davranış. Benim ailevi zorunluluğum yok o konuda biraz şanslıyım ama kendi paramı kazanmak hoşuma gidiyor :)

Lise yıllarımda yazları ben de hep çeşitli işlerde (yapmadığım iş kalmadı) çalıştım. Ailemin durumu kötü olduğundan ya da para vermediklerinden (aksine çalışma diyorlardı) değil, tamamen evde boş boş durmak yerine hayata atılmak istedim ve bunun faydasını da çok fazla gördüm. Sosyalleştim, binbir çeşit insan tanıdım, her türlü ortamı görmüş oldum, emek nedir, alın teri nedir öğrendim, para kazanmanın zorluğunu öğrendim, okumazsam karşılaşacağım şartları bizzat tattım.

Kısacası aldığım paradan çok hayatıma kattığı tecrübe daha önemliydi. O zamanlar paraya bakıyorduk tabii ki ama şu an büyüdükçe, olgunlaştıkça parayla satın alınamayacak şeyleri kazandığımı fark ediyorum.

İyi ki çalışmışım, ter dökmüşüm. Sen bakma millete, çalışan kaybetmez. Aksine çok şey kazanır.

Lise yıllarımda yazları ben de hep çalıştım. Ailemin durumu kötü olduğundan ya da para vermediklerin değil, tamamen evde boş boş durmak yerine hayata atılmak istedim ve bunun faydasını da çok fazla gördüm. Sosyalleştim, binbir çeşit insan tanıdım, her türlü ortamı görmüş oldum, emek nedir öğrendim, para kazanmanın zorluğunu öğrendim, okumazsam karşılaşacağım şartları bizzat tattım.

Kısacası aldığım paradan çok hayatıma kattığı tecrübe daha önemliydi. O zamanlar paraya bakıyorduk tabii ki ama şu an büyüdükçe, olgunlaştıkça parayla satın alınamayacak şeyleri kazandığımı fark ediyorum.

İyi ki çalışmışım, ter dökmüşüm. Sen bakma millete, çalışan kaybetmez.
Harika bir yorumdu,çok teşekkürler ben de kısmen senin gibi düşünüyorum.

Ben 23 yaşındayım, bugüne kadar ona yakın farklı iş deneyimim oldu, sokakta su da sattım, markette de çalıştım, telefon dükkânına da baktım, komilik de yaptım.
Ailen doğru düşünüyor küçükken ne kadar zorluk yaşarsan ileride o kadar potansiyelin yüksek olur.
Ama herkesin yapısı bir değil kimi çalışsa da okusa da adam olmaz hayattan ders çıkarmaz ama genelde insanların bunlardan ders çıkarması lazım.
Markette bir müdür vardı sırf zevkine iş yaptırıyordu o kadar sövüyordum ki boşu boşuna iş yatırdığı için bunu buraya diz diyordu mesela sonra yok burada olmadı eski yerine al diyordu o kadar sövüyordum ki anlatamam ama şimdi benim hayatıma olumlu katkıları da çok oldu bu iş tecrübelerinin, üniyi iyi bir bölümde iyi bir okulda okudum ama o zeki arkadaşlar hayatı bilmiyordu.
Kısaca hayatta her şey bir tecrübedir ve inan artık tıp hariç tüm bölümlerde okumak boş bir uğraş. Yazılım üzerine çalışılmalı ya da başka bir alanda çok çalışılmalı ve fark yaratılmalı artık herkes işsiz.
Kısaca çalış kardeş çalış hayati gör.

Yanlış anlaşılmasını istemem ama sen hayatını bahsettiğin insanlara göre inşallah daha rahat kazanacaksın. Kendi kazandığın para sayesinde paranın gerçek değerini, ne zorlukla kazanıldığını anlayarak daha farklı düşünmeye başlarsın ki kazandığın tecrübe her şeyden daha önemli. Motoru da en kısa zamanda alırsın umarım.

Yanlış anlaşılmasını istemem ama sen hayatını bahsettiğin insanlara göre inşallah daha rahat kazanacaksın. Kendi kazandığın para sayesinde paranın gerçek değerini, ne zorlukla kazanıldığını anlayarak daha farklı düşünmeye başlarsın ki kazandığın tecrübe her şeyden daha önemli. Motoru da en kısa zamanda alırsın umarım.
Çok teşekkür ederim,umarım :)

Merhabalar abiler, kardeşler, ablalar. Ben 17 yaşındayım ve her yaz genellikle çalışıyorum. Bundan önceki yaz bir dalış okulunda dalgıçlık üzerine çalışmıştım bir teknede. Bu yazda moto kuryelik yapıyorum. Fakat içimi rahatsız eden bir şey var, benim yaşıtlarım hatta daha büyüklerim arkadaşlarıyla gezip eğlenip dururken ben günde 13-14 saat günlük 90 TL'ye motor üstünde koşturuyorum. Gurur verici tarafları da var fakat içimi yıpratan tarafları da. Bu durumu sizlere danışmak istedim, teşekkürler.

15 yaşındayım duşakabincide çalışıyorum cam(temperli) taşıyorum aynı zamanda muhasebe de yapıyorum temizlik falan günde 11 saat çalışıyorum günlük 55 TL'ye (PC alacağım o yüzden çalışıyorum)Allah'a şükür bugüne kadar bir yerime zarar gelmedi inşallah da gelmez her yaz çalışıyorum şu anda 1500 TL birikti almışken iyi bir şey istiyorum o yüzden çalışmaya devam.(Hayattan sıkıldığımda moralim bozulduğunda tek sığınağım benden daha kötüleri de var en azından bu şartlarda yaşayabiliyorum diyorum ve rahatlamaya çalışıyorum tavsiyemdir)
Lise yıllarımda yazları ben de hep çeşitli işlerde (yapmadığım iş kalmadı) çalıştım. Ailemin durumu kötü olduğundan ya da para vermediklerinden (aksine çalışma diyorlardı) değil, tamamen evde boş boş durmak yerine hayata atılmak istedim ve bunun faydasını da çok fazla gördüm. Sosyalleştim, binbir çeşit insan tanıdım, her türlü ortamı görmüş oldum, emek nedir, alın teri nedir öğrendim, para kazanmanın zorluğunu öğrendim, okumazsam karşılaşacağım şartları bizzat tattım.

İyi ki çalışmışım, ter dökmüşüm. Sen bakma millete, çalışan kaybetmez. Aksine çok şey kazanır.

Yaşım 15, LGS'ye girdim hiç çalışmadım son bir 2 ay baktım şartlar iyice güzelleşti (ders çalışma imkanı olarak zamanım arttı korona falan) babama dedim çalışırsam elimden geleni yaparsam PC alacak mısın evet dedi (ders çalışmayı hiç sevmem nefret ederim kitap okumayı severim) bende zorlanarak oflaya puflaya çalıştım önceden 320 falan alıyorken baktım notlarıma 340-350-360 yavaş yavaş artıyordu e dedim çalışıyım LGS'den önceki deneme sınavında 350 almıştım LGS'ye bir girdim 382 aldım çıktım üzüldümmü hayır çünkü 2 ayda yapabileceğim bu. (İşin özeti benim de çalışma nedenim seninle aynı liseye gerçekten çok iyi hazırlanıcam ustama bakıyorum adam sabahtan akşama kadar çalışıyor canı çıkıyor her yeri ter o kadar mal taşıyor hammalık yapıyor aldığı maaş 2400 TL bana kalsa o insanların 4000 TL'den aşağı almaması lazım tamam okumamış etmemiş ama 2400 TL ile karı koca nasıl geçinsin kira zaten 800 TL'su elektrik doğalgaz vs en iyimser gitti 1400 TL kaldı 1000 TL neyine yetecek bu para devletin asgari ücreti yükseltmesi lazım bu para ile nasıl geçiniyor insanlar anlayamıyorum Allah yardımcıları olsun. (2 dk nızı ayırıp okuyup rahatsız olduysanız özür dilerim)

Son düzenleme:
Salak saçma ortamlarda gezmek yerine para biriktirip bir mesleği öğrenip ileride işin aksarsa o mesleğe girmene yardımcı olacak. 16 yaşındayım günde 150 160 TL alıyorum kuaförden ama şu an işler aksadı 50 TL falan anca. Mesela bu mesleği ben iyi kavrasam İngiltere'ye taşınsam altın bir meslek. İyi yaparsam İngiltere'de resmen altın bir meslek günde 100 150 ingiliz sterlini alırım.
Vaay gerçekten günlük 150 civarı alıyor musun? İyi para. Ve çırak olarak değil mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı