[+18] Metafizik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bilim her şeyi açıklayamaz, ancak açıklayamadığı gerçek olmayan olayların gerçek olanlardan fazla.

(ne kadar felsefik bir cümle oldu. :))

Bahsi geçen vakaları araştırmadım, pek bir bilgim yok. Ancak bu tip olaylar hep efsaneleştirilme eğiliminde olur, herkes bir şeyler katarak anlatır. Anlatıldığı gibi olmaz çoğu zaman.
Nitekim Çorum mezarlığında ağlayan kızcağız gibi. İnsanlar abarttıkça abarttılar. Doğruyu bile bile yanlışa inandırdılar kendilerini.

Gerçekten doğa üstü sayılabilecek olaylar da olmuyor değil, o konularda da çok konuşmak istemiyorum. Olayın ucu mutlaka dinlere - inançlara gidecektir, tartışma ortamı oluşsun istemiyorum.
Ben hiç doğa üstü bir olayla - vaka ile karşılaşmadım, tanık olmadım.

Saçma. Bilimin açıklayamayacağı hiçbir şey yoktur.

Bilim yeterince gelişmiş, yeterince ileri seviyede olsaydı; bizim şu an 'bilimin açıklayamadığı kavramlar' olarak nitelendirdiğimiz konular da basitçe açıklanıyor olurdu. Benim bahsettiğim şey, bilimin her konuyu açıklayabilecek gücü olduğu ancak insanlığın teknolojisinin henüz bu alanda yetersiz kaldığıdır. Gelecekte bilimin açıklayamadığı hiçbir şey kalmayacaktır. Umarım anlaşılmışımdır.

Screenshot_2018-05-20-19-16-11~01.png

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bahsi geçen vakaları araştırmadım, pek bir bilgim yok. Ancak bu tip olaylar hep efsaneleştirilme eğiliminde olur, herkes bir şeyler katarak anlatır. Anlatıldığı gibi olmaz çoğu zaman.
Nitekim Çorum mezarlığında ağlayan kızcağız gibi. İnsanlar abarttıkça abarttılar. Doğruyu bile bile yanlışa inandırdılar kendilerini.

Gerçekten doğa üstü sayılabilecek olaylar da olmuyor değil, o konularda da çok konuşmak istemiyorum. Olayın ucu mutlaka dinlere - inançlara gidecektir, tartışma ortamı oluşsun istemiyorum.
Ben hiç doğa üstü bir olayla - vaka ile karşılaşmadım, tanık olmadım.
Hocam 6 tane farklı ses çıkıyor yani tapeleri var kaydı var yani bu olayın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bilimin açıklayamayacağı şeyler her zaman vardı, her zaman da var olacak. Sayı doğrusu gibi. En basitinden atom ve atom altı parçacıklarının keşfi. Kuyunun dibi yok, in in bitmez. Bunların yanında bilimin bilinç, ruh gibi kavramları açıklayabileceğini düşünmüyorum. Zaten bilimin tanım kümesi olgular, somutlardır. Metafizikle boy ölçüşemez.
Ruh kavramı tanrı ve öteki dünya gibi metafiziğin ve teolojinin konusudur. Bilimin ilgi alanına girmez. Bilinç ise daha çok felsefenin konusudur. Filozofların bir türlü tanımlayamadığı bir kavramdır. Bana göre bilinç yoktur.

Ruh kavramı tanrı ve öteki dünya gibi metafiziğin ve teolojinin konusudur. Bilimin ilgi alanına girmez. Bilinç ise daha çok felsefenin konusudur. Filozofların bir türlü tanımlayamadığı bir kavramdır. Bana göre bilinç yoktur.
Mesajımda "bilimin tanım kümesi olgular,somutlardır" şeklinde belirtmiştim. Bilinç gibi kavramların da genelgeçer cevapları olacağına pek inanmıyorum.

Son düzenleme:
İslamiyet için konuşursam allah ayette ‘’sana ruhtan sorarlar deki ruh ilmi allah katındadır , size yalnızca biraz ilim verilmiştir’’ Yani bana göre ruh hakkında hiçbir şey bilemeyiz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı