18 yaş altı yarın bankaya gidebilir mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yang Mills

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Tokyo
Daha fazla  
Bildiğiniz gibi yarın yasak kalkıyor. 18 yaş altındayım ve annemle Ziraat Bankası'na gitmek istiyorum ama toplu taşıma yasağı gelmiş. Ben annem ile toplu taşımaya binebilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam gidemezsiniz, genelge de toplu taşıma kullanamaz yazmakta. HES Kodu olduğundan kaynaklı otobüse binemezsiniz. Babam İETT'de otobüs şoförü olduğundan dolayı biliyorum.

Lakin şöyle bir ufak açık vereyim size, eğer kendi HES kodunuzu girmeyip başka büyük birinin HES kodunu istanbulkart'a tanımlarsanız sıkıntı çıkmaz.
Maalesef kendi kartıma tanımladım bile.

Ne yapacağım anlamadım şimdi? Internetten yapacak işim var ne yapacağım? Saçmalığa bak.

Ne yapacağım anlamadım şimdi? Internetten yapacak işim var ne yapacağım? Saçmalığa bak.
Kocaeli'de oturuyoruz topu topu 400 bin 500 bin kişi anca vardır pek takcaklarını sanmıyorum
2 milyona yakınmış vay be hiç bakmadım su zamana kadar

Dosya Ekleri

• IMG_20210516_221447.jpg
    IMG_20210516_221447.jpg
    34,6 KB · Görüntüleme: 31
Haberlere göz atıp yazdım hocam. Büyük ihtimalle parayı verip yaptıranlar için geçerlidir veya 18 yaş altı için yazılmamıştır ama orada 18 yaş altı kısmında yazan buydu.

Açıkçası çok kafaya takmazdım, Kocaeli/Gebze'de yaşadığım için aynı yerde sayılırız. Buradaki Bekçiler falan çok kafaya takmıyor, ancak her ihtimale karşı anneni yanına al ve herhangi bir kanıt bulundur. HES kodu almayı da sakın unutma.
Herkese teşekkürler. Otobüse binmeyi deneyeceğim, eğer izin verirse giderim. Iyi kalpli bir polis abi çıkarsa yazmaz umarım. Zaten kartın gelmesi için 2 hafta beklemem gerekiyor.

Herkese teşekkürler. Otobüse binmeyi deneyeceğim, eğer izin verirse giderim. Iyi kalpli bir polis abi çıkarsa yazmaz umarım. Zaten kartın gelmesi için 2 hafta beklemem gerekiyor.
En kötü ihtimal kimlik isterler şu zamana kadar çok polis gördüm cevirmediler
Kimlik hes kodu biraz acıklı ses tonu işte hazırsin gerisi şans

Başka birisinin kartını alabilirsiniz veyahut yeni bir istanbulkart alıp hiç otobüse binmeyen bir yakınınızın HES kodunu tanımlayabilirsiniz. Onun dışında arada bir otobüsün HES Kodunu kabul ettiği oluyor. Okuttuğunuzda HES Kodunu redderse yapabileceğiniz pek bir şey yok o durumda.

@Motionless IN White Google Haritalar'dan en yakın Ziraat Şubesine baktığımda 2.4 km ve 5 dakika diyor. Taksi ücreti hesaplama sitesine girdiğimde Kocaeli'yi seçtim ve 2.4 km yazdim. 12.40 TL dedi ve 3 dakika dedi. Taksi fiyatlari mi ucuzladi yoksa yanlış hesap mi yapmışlar?

Cebimde 20 TL var. Eğer yeterse taksiyle gideriz direk.

@Motionless IN White Google Haritalar'dan en yakın Ziraat Şubesine baktığımda 2.4 km ve 5 dakika diyor. Taksi ücreti hesaplama sitesine girdiğimde Kocaeli'yi seçtim ve 2.4 km yazdim. 12.40 TL dedi ve 3 dakika dedi. Taksi fiyatlari mi ucuzladi yoksa yanlış hesap mi yapmışlar?

Açıkçası 1 yıldır taksiye adım atmadım, şu anda içinde bulunduğumuz duruma bağlı olarak o fiyatın yalan olduğunu söyleyebilirim. Zaten birçok taksici kazık atma derdinde, taksimetreyi dahi açsa başlangıç parası yüzünden çok yazacaktır. Hiç uğraşmayıp HES kodu ile şansınızı deneyin, pek takmıyorlar zaten. Yakın temasta bulunmaktan kaçınırsanız göze de batmazsınız, sorarlarsa da anneniz bankaya gideceğinizi güzel bir dil ile anlatırsa bir sorun olmaz.

En son İstanbul'da taksiye bindiğimde yaklaşık 2,5 km bir yol vardı ve adam 15 tl aldı

Benim halihazırda öğrenci kartım bulunuyor resmi olarak 17 yaşındayım ağustos ayında 18 olacağım ama buna rağmen 18 yaş altı toplu taşıma kısıtlaması geldiğinde öğrenci kartımla otobüse binebildim. Kart okudu ve bir sorun olmadı. Bilindiği üzere öğrenci kartlarında hes koduna gerek olmuyor çünkü kimlik bilgilerimiz sistemde gözüküyor. Otobüse binersin sıkıntı yok. Ben genelde yaşıtlarımı otobüste görüyorum 10 15 yaş fazla görmedim ama bu yaşın küçükse bile fiziğe bakar. Çok küçük gözüküyorsan şöför seni indirebilir protokol gereği.

Hepinize tekrardan çok teşekkürler. Otobüse alınmazsam taksiye binmeden adresi gösterip kaç yazacağını sorarım. Fazla yazarsa gitmeyiz artık.

Yaşımdan oldukça büyük gözüküyorum. En azından "Çok küçük bu almayalım falan demezler".
Arkadaşlar dün peder çarşıya giderken sormuş şoföre. Velisi ile toplu taşıma araçlarına binilebiliyormuş.

Bugün gidip kartı aldık.

@Motionless IN White @KralTektir @BigBangZero Teşekkürler hepinize.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı