18 yaşında 1.67 olmak normal mi?

Benim tahminim geçirdiğim kazada beyin çarpma yüzünden travma geçirdi ve büyüme hormonunu engelledi yani bende büyüme hormonu eksikliği var sanırım.
Boy sporla ne uzar ne de kısalır tamamıyla genetiktir hele 18’deysen artık boyun 170 santimdir ve çok da kısa değildir ortalama insan boyu zaten 175’dir. Kazayı eğer çok küçükken yapmışsanız zaten 170’in çok altında kalırdınız. Kilonu sayı olarak yazar mısın?

Normal bende 170 lerdeyim düzenli uyku ve sporun faydası var spor solonundan bahsetmiyorum. Bazıları birden boy atıyor bazıları yavaş yavaş uzama yaşımız daha bitmedi uzar merak etme ip atla, zıpla spor yap kısacası.

Boy sporla ne uzar ne de kısalır tamamıyla genetiktir hele 18'deysen artık boyun 170 santimdir ve çok da kısa değildir ortalama insan boyu zaten 175'dir. Kazayı eğer çok küçükken yapmışsanız zaten 170'in çok altında kalırdınız. Kilonu sayı olarak yazar mısın?

14 yaşında oldu kaza bacagim kırılmıştı ek olarak kilom 59.

Son düzenleyen: Moderatör:
Reis mesela sporla çözülmez bence ben abur cubur da yemiyorum bak bir kola içerim onun dışında bir şey yok kaslı olurum belki ama yine zargana olarak kaslı olurum yani ince kaslı vücut o kadar yediğim sağlıklı yemek nereye gidiyor protein karbonhidrat vitaminler hiçe gidiyor bildiğin hiçe gittiği sürece spor yapmanın mantığı yok bana göre

Dostum. Bu kişiden kişiye değişecek bir olay değil. Her şeyin olduğu gibi bunun da bir matematiği var bu da bir bilim. Değişkenler sadece kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Öncesinde bir şeyleri yanlış yapmışsındır illaki. Baştan söylüyorum bu tarz şeylere ilgi alakan yoksa zaten hiç girme. Ama varsa gerçekten çok güzel bir hobi. İnternette çok güzel bilimum kaynak var bu konu hakkında. Araştırma yapmanı tavsiye ederim. Kendine uygun yolu bulacaksındır. Uygun plan ve disiplinli bir süreç ile sen bile şaşırırsın değişime. Şahsen benimde boy problemim yoktu ama hastalık derecesinde ve asla çözemediğim her şeyi denediğim kilo problemim vardı. Ben çözebildiysem sende çözersin.

Ben PC oynamadim dışarıda idim basketbol oynamisligim futbol oynamisligim var tabii ki.
Benim görüşüm bir şeyin yok boyun zaten normal, sadece kilon boyuna göre zayıf 70 kilo civarlarına gelmen idealdir. Eğer yediklerin göbeğe gidiyorsa hormonlarda bir yavaşlık vardır. Beslenme ile ağırlık çalışması hormonlarını da canlandırır önce ağırlık çalışması ve beslenmeni arttır eğer fayda olmazsa endokrinoloji doktoruna başvurup hormon testi yaptır tiroit, testosteron gibi.

Benim görüşüm bir şeyin yok boyun zaten normal, sadece kilon boyuna göre zayıf 70 kilo civarlarına gelmen idealdir. Eğer yediklerin göbeğe gidiyorsa hormonlarda bir yavaşlık vardır. Beslenme ile ağırlık çalışması hormonlarını da canlandırır önce ağırlık çalışması ve beslenmeni arttır eğer fayda olmazsa endokrinoloji doktoruna başvurup hormon testi yaptır tiroit, testosteron gibi.

Bileğim şöyle 4 5 yıldır şu şekilde sporu denerim.

Sağ ol denerim bu arada bir şeyim yokmuş harbiden 14 yaşında oldu kaza bir şey olsa uzamazdım.

Dosya Ekleri

• IMG_20231224_002252.jpg
    IMG_20231224_002252.jpg
    81 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı