18 yaşındaki Emirhan Yalçın Suriyeli sığınmacı tarafından öldürüldü

Nereye kadar devam edecek artık bu?

Düşünceleriniz nedir?

Eğitim sadece kişisel değil, aynı zamanda toplumsaldır. Toplum eğitimsizse ve kişi eğitimli dahi olsa o toplumda yetiştiyse o kişi yine anormal yetişebilir. Türkiye ve ABD'de de eğitim almamış insanlar olması onları illa sıkıntılı yapacak diye bir anlama gelmez zira ABD ve Türkiye gibi ülkelerde Afganistan benzeri ülkelere nazaran toplumsal eğitim ve farkındalık bulunmaktadır. Afganistan'da 40 yıldır savaş olmasına ve bunca yıldır kanun işlememesine artı olarak eğitim verilememesini de geçersek bu ülke zaten öncesinde de muasır bir medeniyet değildi. Örneğin Suriye medeni ve eğitimli bir ülke iken bu hallere düştü ama Afganlar hem yıkık bir ülkeden geldiler hem de birkaç ayda Suriyelilerin suçlarını katladılar. Çünkü kişiden ziyade toplumun eğitimi önemlidir. Bu insanlar tehdit.
Dediğim gibi çevrenin de önemi var. Çevreleri buna sebep oluyor. Sonuçta okula gitmemek, birinin düşünmesini engellemiyor. Bir insanı öldürmenin yanlış olduğunu en azından biri hissedebilir. Türkiye'de ve Amerika'da toplum gayet normal ve herkes ona göre davranıyor. Buralarda Orta Çağ veya daha eskilerin düşüncesi yok, varsa da çok nadir. Eğitimsizlik, insanlığa engel değil derken demek istediğim buydu. En azından düşünebilmeliler ve gerekirse de karşı çıkabilmeliler. Orta Doğu'dakilerin eğitim alabilmeleri için de Orta Çağ kafasından çıkmaları gerekiyor. Kadınların özgürce giyinmelerine dahi karşı çıkıyorlarken özgürce okula gitmelerine nasıl izin verecekler? Eğitimden daha büyük sorunları var çünkü eğitime bile izin veremiyorlar. En ufak ilerlemede dine karşı olmasa bile hemen dini bahane ediyorlar. Karşı çıkanı da ya öldürüyorlar ya da en azından onun kadar kötü bir şey yapıyorlar. Sürekli savaş içindeler. Yenilik yapamıyorlar. Hâliyle toplum da böyle oluyor.

Al işte, gene çarpıtılmış. Bunu bir Türk yapsa bu kadar ses çıkmazdı. Linçlemek için bahane arıyorsunuz resmen!
Aynen, dünya üzerinde cinsel suçlarda başı çeken *fganlara saldırmak için bahane arıyoruz, velev ki arıyoruz sıkıntı mı var?

Ülkemde medeniyetsiz çöl faresi *fgan ve s*riyeli sığınmacı istemiyorum. Bu işin sonu kötü yerlere gidecek. Şu yaşananlar zoruna gitmeyenin de vatan sevgisinden şüphe ederim.

Dediğim gibi çevrenin de önemi var. Çevreleri buna sebep oluyor. Sonuçta okula gitmemek, birinin düşünmesini engellemiyor. Bir insanı öldürmenin yanlış olduğunu en azından biri hissedebilir. Türkiye'de ve Amerika'da toplum gayet normal. Buralarda Orta Çağ veya daha eskilerin düşüncesi yok, varsa da çok nadir. Eğitimsizlik, insanlığa engel değil derken demek istediğim buydu. En azından düşünebilmeliler. Orta Doğu'dakilerin eğitim alabilmeleri için de Orta Çağ kafasından çıkmaları gerekiyor. Kadınların özgürce giyinmelerine dahi karşı çıkıyorlarken özgürce okula gitmelerine nasıl izin verecekler? Eğitimden daha büyük sorunları var çünkü eğitime bile izin veremiyorlar. En ufak ilerlemede dine karşı olmasa bile hemen dini bahane ediyorlar. Karşı çıkanı da ya öldürüyorlar ya da en azından onun kadar kötü bir şey yapıyorlar. Sürekli savaş içindeler. Yenilik yapamıyorlar. Hâliyle toplum da böyle oluyor.
Aynı şeyi söylüyoruz aslında ancak küçük farklarla. Belki Orta Çağ kafasında değiller ancak hala Soğuk Savaş döneminde yaşıyorlar. Eğitime gerek duymuyorlar çünkü gerek duymayanların kendisi de eğitimsiz. Ayrıca evet, şartlar düşünmeye engeldir. Eğitim; şartları yükseltir, şartlar refah arttırır ve refah da insanların dünyaya iyi bakmasını ve özellikle düzgün düşünebilmeyi sağlar. Eğitim her şeyin başıdır. Eğitim olmazsa saydığım her şey tepe taklak olur.

Al işte, gene çarpıtılmış. Bunu bir Türk yapsa bu kadar ses çıkmazdı. Linçlemek için bahane arıyorsunuz resmen!
Türkiye de olanlar adalet ve hukuk sistemimizin sorunudur. Ama zaten düzgün işlemeyen bir sistem var, çok fazla sorunumuz var. Hal böyleyken ne olduğu belli olmayan insanları yurdun dört bir yanından alıp düzgün işlemeyen bu sisteme daha fazla yük bindirmek mantıklı mıdır?

Aynı şeyi söylüyoruz aslında ancak küçük farklarla. Belki Orta Çağ kafasında değiller ancak hala Soğuk Savaş döneminde yaşıyorlar. Eğitime gerek duymuyorlar çünkü gerek duymayanların kendisi de eğitimsiz. Ayrıca evet, şartlar düşünmeye engeldir. Eğitim; şartları yükseltir, şartlar refah arttırır ve refah da insanların dünyaya iyi bakmasını ve özellikle düzgün düşünebilmeyi sağlar. Eğitim her şeyin başıdır. Eğitim olmazsa saydığım her şey tepe taklak olur.
Sadece kadınların ayaklanıp kendi haklarını araması bile ülkelerini yıllarca ve hatta yüzyıllarca öteye götürür ama bunu dahi yapamıyorlar. Eğitim görmediklerinden dolayı, Fransız İhtilâli ve Kurtuluş Savaşı gibi şeyleri muhtemelen bilmiyorlardır. Eğitim olmaması tabii ki cesareti ve bilinci azaltıyordur. Savaşıyorlar ama yanlış savaşı sürdürüyorlar. Özgürlük için savaşmaları gerekiyor. Bir ülkenin özgürlüğü için savaşması için herkesin eğitim almasına gerek yok, bir kişi bile yeterince eğitim alsa ve cesaretlendirip bilinçlendirse yeterli. Başta dediğim gibi çevre yüzünden o kişi de muhtemelen deneyemiyor çünkü birisi dine karşı geldiğini savunup onu öldürmeye çalışacaktır. Eğitim olmasa bile iyi bir lider, her şeyi değiştirebilir. O lidere inanmak için de üniversite mezunu olmaya tabii ki gerek yok. Osmanlı zamanında eğitim çok iyi değilken bile bizim ülkemizde böyle şeyler olmuyordu çünkü toplumumuz iyiydi.

Daha önce de dediğim gibi:
Eğitimsizlikten de kötü bir durumdalar.
Orta Doğu'da sorun sadece eğitim değildir, toplumdur. Eğitim, kendi başına yetersiz kalacaktır. Eğitim görmeyi kötü sanan milyonlar dolu. Her yere okul açsalar bile gidemezler, gitmezler. Bizim ülkemizde bile üniversiteyi "sapıklık" olarak görenler ve eğitim alanların "dinsiz" olduğunu savunanlar varken oradaki durumu tahmin etmek pek de zor değil.

Ailesine Allah sabırlar versin besle büyüt gelsin elin yabancısı ülkemizde insanımızı katletsin olacak iş değil ülkemizde iç savaş çanları çalıyor gibi yazık ülkem böyle batmamalıydı böyle çökmemeliydi.

Yeni konular

Geri
Yukarı