18 yaşından sonra boy uzaması olur mu?

Geçmişinizde yılda 8-10 cm uzadığınız bir boy atma dönemi olduysa, artık genetiğinize göre yılda 2-3 cm uzarsınız birkaç yıl daha.

Eğer böyle bir boy atma döneminiz olmadıysa, bazı insanlar 18’den sonra da uzayabiliyor, onlardan olabilirsiniz.

Beslenmenize dikkat edin, erken ve kapkaranlık odada uyuyun, spor yapın.

Yüzmek, basketbol oynamak gibi aktivitelerin boy uzamasına bir etkisi ispatlanmamıştır.

Erkeklerde genelde 22 yaşına kadar uzama devam eder bu daha da uzayabilir ancak sizin yapmanız gereken tek şey bir hekimle görüşmek. Ben 1 sene içerisinde 20cm uzamış birine bile tanık oldum ve bu kişi 17 yaşındaydı. Olmaz diye bir şey yok olabilir ancak bu kişiye de sonradan uzayacağını hekim söylemiş.

18 yaşındayım boyum 168 babam: 173 annem: 165 kız kardeşim 10 yaşında boyu:1.50 (sülaledeki en kısa erkek benim). 7 ay önce muayene oldum. Bu sırada boyum 165 idi doktor beklenen boyun 175 olduğunu söyledi. Uzar mıyım diye sorunca genetiğine bağlı bilemiyorum dedi. Sizin 18 yaşından sonra uzayan tanıdığınız var mı ve ne tavsiye verebilirsiniz?
19 yaşına gireceğim yazın. 7 ayda 6-7 cm boyum uzadı. Garanti olsun diye ortopedi doktoruna git. Büyüme plaklarını kontrol ettir.
Yüzmek, basketbol oynamak gibi aktivitelerin boy uzamasına bir etkisi ispatlanmamıştır.

Erkeklerde genelde 22 yaşına kadar uzama devam eder bu daha da uzayabilir ancak sizin yapmanız gereken tek şey bir hekimle görüşmek. Ben 1 sene içerisinde 20cm uzamış birine bile tanık oldum ve bu kişi 17 yaşındaydı. Olmaz diye bir şey yok olabilir ancak bu kişiye de sonradan uzayacağını hekim söylemiş.
Yüzme boy uzatıyor ama kemik olarak değil. Belli bir süre yüzme ve fitness yaptıktan sonra duruşta düzelme olacak. 5 cm kadar uzama olur ortalama. Tabii daha kötüyse postür boyu uzar. Ama dediğim gibi kemik boyu değil. Omurga düzleşir omurga aralarında olan topcuklar biraz açılır o şekilde uzar. Bir de kaslar esner ne kadar uzatır kaslar esnerse onu bilemem.

Ben de dilim uzasın diye sürekli olarak dilimi dışarı çıkartsam uzar mı sence? hayır 😕 yani sorduğun sorunun cevabını artık almışsındır 😮‍💨 genetiğe fazla takılma 😏

Yeni konular

Geri
Yukarı