18 yaşındayım hiç arkadaşım yok

Girmek istiyorum bende ama kendimi geliştirirebileceğim bir şey istiyorum. Hala meslek öğrenmek için geç bir yaşta değilim. Çırak olarak başlayıp ileride o işi elime almak istiyorum.

Kendi yaptığım meslek olan bir saatçi dükkanına gidebilirsin. Bu zamanda çırak kolay bulunmuyor bu meslekte. Yakınında bir esnaf varsa konuş.

Üniversiteye için kesinlikle şehir dışına cık, yurda yerleş.

Bende senin durumuna yakındır. Arkadaşım vardı ama az idi. Az ama öz.

Yurtta ilk 1 hafta yabancılık çektim ama ortamlarda ağzım süper iyi laf yaptığım için gruplara girmem çok kolay oldu.

Verebileceğim tavsiyelerden biri devletin halk eğitim merkezleri var YKS'ye hazırlık için. Oraya kayıt ol. Zaten ücretsiz. Orada sınıftan illa 3-5 kişi ile tanışırsın. 1 kişinin grubuna girebilirsen süper olur.

Belki kıyıda köşede paran varsa kendine gitar alıp yine halk eğitim merkezinden gitar kursuna kayıt ol. Yine oradan, biraz daha kültürlü kişiler ile tanışırsın, arkadaş çevren biraz elit olabilir :)

Halk eğitim merkezi. Mis gibi. Beleş.

Üniversite sınavı için çalış, üniversitede hem sosyalleşme imkanın artar hem de bir yandan yarı zamanlı çalışıp harçlığını çıkarabilirsin. Liseden sonra okul yok diye geçiştirme, birkaç yıl ekstradan çalışıp hayatının geri kalan onlarca yılını kurtarma ihtimalin artacak.
liseyi şuan açıktan okuyorum. bilerek devamsızlık yapıp sınıfta üst üste 2 kere kaldım. babam inatla git meslek öğren diye gram alakam olmayan motor lisesi diye bir yere gönderdi. arabalarla ilgili bir şey benim hiç alakam yok böyle bir şeyle o yüzden gitmeyeceğim dedim gidiceksin dedi çok igileniyormuş gibi gönderdi bende gitmedim o yüzden şuan açıktayım. üni için bir kaç yılım daha var. yazılım öğrenmek istiyorum ama kafam da basıyor bu tarz şeylere uğraşabilirim kafa da yorarım.
18 yaşında liseden mezun olup ne iş yapacaksın? Meslek liseliysen hadi yine bir meslek öğreniyorsun da, diğer liseler ise vasıfsız bir işte, bir godoman için 12 saat çalışıp 3 kuruş kazanacaksın. Kaç yıl dayanacaksın? 5 yıl? 10 yıl? 20 yıl?

Yapmak istediğin iş illa ki vardır, çalış üniversiteye ve git. Okurken bir yandan da part time çalışırsın. Hem paranı kazanırsın, hem kimseye eyvallah demezsin, hem de çevren olur ve sosyalleşirsin. Bakın çalışmak çok güzel bir şey. Sosyalleşmek ve dışarıya açılmak için birebirdir.

Ben üniversite yıllarında her işi yaptım neredeyse. Babamdan nadiren para istemişimdir, kazandığım parayla her istediğimi de yaptım. Sosyalleştiğim çevre sayesinde de bugün bir konuda işim düşse arayabileceğim her türlü adam tanıdım.

En önemlisi; gerçek hayatı görüp, gerçek hayata dair tecrübe kazanacak olmandır. Hayat ev ve bilgisayardan ibaret değil, çoğunuz öyle sansa da. İş hayatını okulla karıştırmayın, deneyimi olmayanlar ise okul ile karıştırıp yorum yapmasın. Acımazlar iş hayatında adama :)
şuan açık lisedeyim bir arkadaşa açıkladım durumu tekrar açıklamayayım. yaklaşık 2 yılım daha var. açık liseyi okurken çalışmak istiyorum zaten geçmesi zor bir şey değil. üniversiteye garanti bir şekilde gitmem gerekiyor zaten onun farkındayım. babamdan kalacak 2 karış topraktan başka hiç bir şeyim olmayacak onun da farkındayım. ama işte bazı şeyleri söylerken söylemesi kolay. yapması zor oluyor. nasıl iş buılacagımı bilmiyorum gidip her yeri gezmem mi gerekiyor internetteki ilanlara bakıyorum ama çogu bakıcılık tarzı şeyler. benim bu yaşta yapabileceğim şeyler değil. yazı için teşekkür ederim ama

Kendini okuluna ver. Okulunu kesinlikle ihmal etme. Ben 25 yaşında açık liseye yazıldım. Zamanın da babam göndermemişti. Ona sinirlenip açıktan da okumamıştım. Okumamak çok kötü dostum. Ne yaparsan yap ama sakın okulu bırakma.

16 yaşındaki aklımla ve ergenlikle o zaman çok sinirlenmiştim. Zaten şu an yapmasam ne kaybederdim diye düşünüyorum. Yapmasaydım şu an lise bitmişti ama yaptım işte bu hatayı geri alamam. Telafi etmek içinde bitene kadar çalışıp üniye hazırlanmam gerekiyor bunun da farkındayım.

Ama işte bazı şeyleri söylerken söylemesi kolay. Yapması zor oluyor. Nasıl iş bulacagımı bilmiyorum gidip her yeri gezmem mi gerekiyor? İnternetteki ilanlara bakıyorum ama çogu bakıcılık tarzı şeyler.
Söylediklerimin eksiği yok fazlası var. Yapmadığım, deneyimlemediğim hiçbir şeyi başkasından beklemem. Ben farklı bir gezegenden gelmedim, ben yapabiliyorsam başkası da yapabilir. Tabii ki isterse ve dayanabilirse.

İş bulmak istiyorsan ya ilanlara bakacaksın ya da çıkıp dolaşacaksın.

Söylediklerimin eksiği yok fazlası var. Yapmadığım, deneyimlemediğim hiçbir şeyi başkasından beklemem. Ben farklı bir gezegenden gelmedim, ben yapabiliyorsam başkası da yapabilir. Tabii ki isterse ve dayanabilirse.

İş bulmak istiyorsan ya ilanlara bakacaksın ya da çıkıp dolaşacaksın.
çıkıp dolaşmak daha mantıklı geliyor bana ama her yer deneyimli birisini arıyor. garsonu bile üst düzey ingilizce bilen deneyimli arıyorlar

Yeni konular

Geri
Yukarı