18 yaşını doldurunca SGK borcu çıkması

Cleante

Kilopat
Yer
Edirne
Devletin yaptığı çoğu şeye iyi bakmiyorum diye üstü açık bırakılan cümle bunlar zaten. Söylenenlerin hepsi doğrudur ama devlet %100 suçluyken insanlar 0 hata ile yaşayamazlar. Hakların kısıtlı olabilir ama kısıtlı olan haklarını dahi bilmiyorsan? Herkesin çevresi farklıdır benim çevrem burun kıvıranlarla dolu.

KS
KS
Mistyr

Mistyr

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Bursa
Hakkı savunan patronlar, işçiye 10 TL zam yapmaktan acizler. 5 dakika işe geç gelsen tüm gün surat yapar, ama kendi 5 dakika işi uzasa, mesai vermez. Cumayı kaçırmaz, vergi kaçırır. Dediğiniz gibi, işçi umurunda değil, nasıl sömüreyim diye bakar. Bakın, ben burada her patrona laf etmiyorum, neleri görüyoruz haberlerde, kendini yakan işçiler falan. Hangi yandaş kanal haber yaptı bunları? Burada adam kayırma var, yönetenlere 1603 TL verin, hangisi ek gelir olmadan ay sonunu getirir? Açlık sınırından bile az, daha ulaşım, eğitim, sağlık, kira ve faturaları eklesek en az 5000 TL aylık, 4 kişilik bir aile. 200 TL zam yaptılar, koca koca manşetler ile yayınladı, gazeteler. Ertesi gün, 2018 zamları geldi, köprü, otoyol zamları geldi, bu sefer gazeteler kör oldu, yazmadı. Halkını kandıran bir medya var, biz konuşunca da laf ediyorlar. Halk bıktı artık, ben bu konuşmamda tek hakaret etmedim. Şahitsiniz. Ama, sırf eleştiri yaptım diye, beni hain ilan edenler olacak, bilmiyorlar ki, ben eleştiriyi sen ay sonunu rahat getir, eşit olalım diye yaptım! Kanuna göre bir işçi, 8 saat çalışır, 1 saat molası olur. Buradakiler 10 saat üstü çalıştırıyorlar. Kaç iş yerine girdim, 5 dakika boş dursam laf ettiler, kendileri 500 TL paramı 3 ay vermediler. Peşlerinden koştum, hakkım dedim. Sonunda aldım. Ben, bana şu kadar verdi, ona az versin demiyorum! Ben, bana da versin, karşımdaki işçiye de versin, istiyorum. Tüm bunları 6 milyon asgari ücretli için diyorum. Ve tekrarlıyorum; Eğitim ve Sağlık tamamen ücretsiz olmalı, kanunca güvence altına alınmalı, son olarak ta, bana ve benim gibilerden para kesilir, milyonlarca Suriyeli din kardeşi diye, para alınmaz. Hepsine destek çıkıldı. Bakın size abartısız diyorum, bizim burada yarım saat çarşıya gidin, her yer Suriyeli esnaf.. Sanırsın Türkiye'de değiliz, Suriye'deyiz! Yazan, ilgilenen herkese teşekkürler arkadaşlar :)

Cleante

Kilopat
Yer
Edirne
Küçük bir oğlum var, toplam evde 3 kişiyiz. 1500 TL aylık sadece mutfak giderimiz var, 700 TL çocuğumun masrafı var. Mutfak giderine deterjan ve benzeri dahil. 700 TL elektrik, su, doğal gaz ortalama. Arabaya yakıt var. Eşim ve benim aylık 1054 TL sağlık primi var. Hesaba göre en az 5000 masraf var aylık.

Son düzenleme:
KS
KS
Mistyr

Mistyr

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Bursa
Tabi abi, bak annem ile çarşıya çıkıyoruz. İnan dolu dolu poşetler yok, 100 TL tutuyor. Ay başı alışveriş yaparız, 300 TL gider en az, oda bir ayı geç 1 hafta anca götürür. Peyniri, zeytini her hafta yeniden alırız, o bu biter, bakkala gideriz. Yani ay başında 1000 TL markete versek, belki ay sonu anca gelir. Faturalar da 1000 TL işte, daha kardeşim okuyor, hasta olan oluyor, evde tamiratlık işler oluyor.. Özel ihtiyaçlar oluyor. 1603 TL, valla şaka gibi!

Cleante

Kilopat
Yer
Edirne
Ben peyniri falan ucuz aldığım halde aylık ortalama 1500 TL mutfak masrafı var. Sadece benim değil ben 6 da evden çıkarım 12 de gelirim. Dükkanda kendi masrafım hariç. Asgari ücret ile çok zor olduğu konusunda devlet hariç herkes aynı fikirde zaten.

KS
KS
Mistyr

Mistyr

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Bursa
Birde böyle biz konuşunca bize, sus devleti kötüleme, hain olma derler. Ya ne alakası var? Benim tek derdim geçinememek, yoksa benim hainlikle ne işim olur? Ben ne kadar eleştiri yapsam da, hükümetler geçici, devletler bakidir. Yani seçimlerde o gider, öbürü gelir. Türkiye hep baki kalır. Ben şikayetimi dile getirince hain oluyorsam, sen bana düşünmeden hain diyorsan, ben sana hakkımı helal etmiyorum!

Mrtzkyldz

Hectopat
Ben peyniri falan ucuz aldığım halde aylık ortalama 1500 TL mutfak masrafı var. Sadece benim değil ben 6 da evden çıkarım 12 de gelirim. Dükkanda kendi masrafım hariç. Asgari ücret ile çok zor olduğu konusunda devlet hariç herkes aynı fikirde zaten.
Bir de çıkıp diyor ki, Bey Efendiler 1603 TL'yi beğenmiyor diyor. Bunu söyleyebiliyorsa yazık bu ülke için çalışanlara. Kendileri geçinsin de görelim. Ödenek'den yiyip uçakla oraya buraya gitmekle olmuyor.

Cleante

Kilopat
Yer
Edirne
Birde böyle biz konuşunca bize, sus devleti kötüleme, hain olma derler. Ya ne alakası var? Benim tek derdim geçinememek, yoksa benim hainlikle ne işim olur? Ben ne kadar eleştiri yapsam da, hükümetler geçici, devletler bakidir. Yani seçimlerde o gider, öbürü gelir. Türkiye hep baki kalır. Ben şikayetimi dile getirince hain oluyorsam, sen bana düşünmeden hain diyorsan, ben sana hakkımı helal etmiyorum!
Takım tutar gibi parti tutan cahiller demiştir onu.
Bir de çıkıp diyor ki, Bey Efendiler 1603 TL'yi beğenmiyor diyor. Bunu söyleyebiliyorsa yazık bu ülke için çalışanlara. Kendileri geçinsin de görelim. Ödenek'den yiyip uçakla oraya buraya gitmekle olmuyor.
Doğru söylüyorsun.

KS
KS
Mistyr

Mistyr

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Bursa
Bakın ben CHP'ye daha yakınım. Ama bu kadar körü körüne bağlanmak, halk ezilse bile laf ettirmemek cahilliktir. Muhalif olan CHP bile hatası olsa, hatasını yüzüne vururum, ölümüne savunmam. Uyuşmadığımız noktalar olur, eleştiririm. Çünkü bana, ne AKP ne CHP faydası olmaz. Dediğim gibi, biri gelir, öbürü gider. Onda hata olmaz mı, elbet olur. Benim için kalıcı olan milletle, Türkiye Cumhuriyetidir. Kimse doğar doğmaz iktidar olmaz. Ben, bana verilen hizmete bakarım. Ama şöyle bir algı var: Kim eleştirse hain, kim laf etse Fetöcü diyorlar. Benim ne cemaat ile, ne de örgüt ile işim olur. Kardeşçe aynı ülkede yaşıyoruz, bölünmeye gerek yok. Dediğim gibi, sırf eleştiriyoruz diye, hain diyenlere hakkımı helal etmiyorum, etmeyeceğim de. Körü körüne bağlananlara, ''o iktidardan gitmesinde her şeye zam gelsin'' diyenlere, hakkım helal değildir!

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.
Yukarı