1x16 GB RAM'e 8 GB eklemek mi mantıklı, satıp 2x8 GB yapmak mı?

RAM modeliniz nedir?
Hocam konuda CPU-Z ekran görüntüsünde yazıyordu.
1x16 RAM belleği 350 - 400 TL civarında satabilirsiniz. 2x8 kitler ise 600 TL fiyatla başlıyor.
O kadar ucuz olacağını sanmıyorum en az 450'ye gideceğini düşünüyorum.
2x8 en mantıklısı olacaktır ancak bana sorarsanız, ille de yapacağım demiyorsanız biraz daha böyle kullanın elinize bol para geçince aynısından bir tane daha alır 32 yapar uzunca süreler işinizi rahatlıkla görürsünüz. Artık bazı oyunlarda dahi RAM kullanımları 12GB'lara geldi.

350TL'den sorunsuz bulabilirseniz ben 10 taneye talibim bu arada.
Hocam bende öyle düşünüyorum fakat benimkiyle tamamen aynı RAM'i internette bulamıyorum. Nasıl aynı frekans, model, vs. bulup Dual yapacağım?
Bence bütçeniz varsa 16 GB alın bir tane daha. İşlemciniz AMD değilse almanız gerektiğini düşünmüyorum.

Intel i7 10750H kullanıyorum. Bütçem bir 16 daha için maalesef az. O yüzden 16+8 düşünmüştüm.

Kısa vadeyi kurtarmak istiyorsan 16'yı satıp 8+8 almak mantıklı. 600-450=150-300 TL arası bir fiyata yalnızca dual channel'a geçmiş olursun.
Uzun vadede çok daha rahat etmek istiyorsan o 300 liralık bütcenin üzerine bi 300 TL daha koy. 16+16 dual channel yap çok daha rahat edersin.
Ama şimdi 16 GB RAM'i satmakla uğraşmak sonra üstüne para koyup sırf dual channel için 8+8 GB RAM almak bana pek mantıklı gelmedi açıkcası. Ben olsam 16 GB'yi günlük hayatımı çok fazla etkilemiyorsa satıp dual channel'a geçmez. Zamanı gelince bir 300 TL daha koyup 16+16 yani 32 GB'lik bir sistem düzerdim kendime.

Kısa vadeyi kurtarmak istiyorsan 16'yı satıp 8+8 almak mantıklı. 600-450=150-300 TL arası bir fiyata yalnızca Dual Channel'a geçmiş olursun.
Uzun vadede çok daha rahat etmek istiyorsan o 300 liralık bütcenin üzerine bir 300 TL daha koy. 16+16 Dual Channel yap çok daha rahat edersin.
Ama şimdi 16 GB RAM'i satmakla uğraşmak sonra üstüne para koyup sırf Dual Channel için 8+8 GB RAM almak bana pek mantıklı gelmedi açıkcası. Ben olsam 16 GB'yi günlük hayatımı çok fazla etkilemiyorsa satıp Dual Channel'a geçmez. Zamanı gelince bir 300 TL daha koyup 16+16 yani 32 GB'lik bir sistem düzerdim kendime.

Bende öyle düşündüm. Uzun vadeli düşündüğüm için 32 GB RAM daha iyi olacak gibi görünüyor. 8x8'i sonradan yükseltmek istediğimde yine al-sat yapmam gerekecek. Bakalım parayı denkleştirirsem yapacağım.

Geri
Yukarı