2. defa mezuna kalınır mı?

Enesay51

Yoctopat
Daha fazla  
Mezun senemde 500k civarı yaptım calısamadım. Yine girecek olsam calısıp iyi bir sıralama yapacagıma eminim.

Ailem 2 yıllık bir mühendislik yazmamı istiyor bilgisayar programcılığı gibi bir şey düşünüyorum, sonrasında DGS ile iyi bir üniversiteye geçiş yaparım diyorlar. Ablam 2.üniversitesini böyle yapmıştı fakat onun temeli iyiydi. İyi üniversiteler için 1K sıralama lazım, 50kdan girilen bölümler de DGS'de 6-7k istiyor. Giren kişi sayısı düşünülünce %3'lük dilim lazım. Bir de DGS'den sonra üniversitede mühendislikler zor olacak sanırım. Bu konuda bilgisi olan var mı? DGS bana daha sancılı bir süreç gibi geldi. Kazanamazsam yine girebiliyorum fakat bir sene daha mezuna bırakmaktan daha iyi bir seçenek midir bu? Bana dolambaçlı göründü. DGS'yi kazansam bile sonrasında üniversiteye derslere adapte sürecinde alttan ders vermeden bitirebilecek miyim?

Mezun senemde 500k civarı yaptım calısamadım. Yine girecek olsam calısıp iyi bir sıralama yapacagıma eminim.

Ailem 2 yıllık bir mühendislik yazmamı istiyor bilgisayar programcılığı gibi bir şey düşünüyorum, sonrasında DGS ile iyi bir üniversiteye geçiş yaparım diyorlar. Ablam 2.üniversitesini böyle yapmıştı fakat onun temeli iyiydi. İyi üniversiteler için 1K sıralama lazım, 50kdan girilen bölümler de DGS'de 6-7k istiyor. Giren kişi sayısı düşünülünce %3'lük dilim lazım. Bir de DGS'den sonra üniversitede mühendislikler zor olacak sanırım. Bu konuda bilgisi olan var mı? DGS bana daha sancılı bir süreç gibi geldi. Kazanamazsam yine girebiliyorum fakat bir sene daha mezuna bırakmaktan daha iyi bir seçenek midir bu? Bana dolambaçlı göründü. DGS'yi kazansam bile sonrasında üniversiteye derslere adapte sürecinde alttan ders vermeden bitirebilecek miyim?
2 yıllık okuyup işsiz kalacağınıza bence mezuna kal.

2 Yıllık mühendislik yoktur. Tekniker olursun. Duruma göre teknikerler mühendisten bile çok maaş alabiliyor. Mevzu diplomanla mı para kazanacaksın meslek bilginle mi ?

Eğer olay diplomam para kazansın ise seneye bekle kal mezuna 4 yıllık bi yer oku. Ha yok ben zaten meslekten anlarım yaparım olursa DGS dersen, bence direkt kazanmaktan daha zor. Zira her dersin denkliğini veremeyeceksin alttan alman gerekecek, hızlı bitsin dersen üstten vereceksin gibi gibi. Kazanması bence üni sınavından daha zor. Ama 2 yılda tekniker olarak hayatına devam edebilir ve olursa mühendis olursun olmazsa tekniker olur devam edersin mantığıyla boş kalmaktan daha iyidir diye düşünenlerde var. Kendini tanıyarak seçmelisin.

Mezuna bırakmak bana da daha akılcı geliyor fakat ailem bir yer yazmamı istiyor bu senede yapamayacağıma inanıyorlar.

İlk senemde yapamadım çünkü korona dönemi ders görmedik son senede açığa geçtim dershaneye gitmedim. Olmazsa zaten mezuna kalırım rahatlığıyla evde ders çalışamadım. 2. yıl dershaneye gittim ama mezun sınıfıydık ben dersi görmemiştim son sınıfa da düşünce arkadaş ortamı çok kötüydü ilk dönem verimsiz geçtikten sonra 2. dönem bıraktım ama yine çalışamadım zaman hızlı geçti.

Şu an kendimi bu sınava dair daha hırslı hissediyorum ve çalışmaya erken başlarsam da motivasyonumu bulacağıma inanıyorum. 2 yıllık bir üniversite yazınca da işler çözülmeyecek zaten ama ailem öyle olduğuna inanıyor.

Bu son birkaç yıla kadar ortalama bir öğrenciydim ve beceriksiz, kapasitesiz olduğuma inanmıyorum. Sınavdaki en büyük aptallığım soru sallamak oldu. Boş kağıt vermektense kendimi kandırmayı tercih ettim. Sıralamamda büyük ölçüde bundan düştü.

Mezuna bırakmak bana da daha akılcı geliyor fakat ailem bir yer yazmamı istiyor bu senede yapamayacağıma inanıyorlar.

İlk senemde yapamadım çünkü korona dönemi ders görmedik son senede açığa geçtim dershaneye gitmedim. Olmazsa zaten mezuna kalırım rahatlığıyla evde ders çalışamadım. 2. yıl dershaneye gittim ama mezun sınıfıydık ben dersi görmemiştim son sınıfa da düşünce arkadaş ortamı çok kötüydü ilk dönem verimsiz geçtikten sonra 2. dönem bıraktım ama yine çalışamadım zaman hızlı geçti.

Şu an kendimi bu sınava dair daha hırslı hissediyorum ve çalışmaya erken başlarsam da motivasyonumu bulacağıma inanıyorum. 2 yıllık bir üniversite yazınca da işler çözülmeyecek zaten ama ailem öyle olduğuna inanıyor.

Bu son birkaç yıla kadar ortalama bir öğrenciydim ve beceriksiz, kapasitesiz olduğuma inanmıyorum. Sınavdaki en büyük aptallığım soru sallamak oldu. Boş kağıt vermektense kendimi kandırmayı tercih ettim. Sıralamamda büyük ölçüde bundan düştü.

Kusura bakma ama bunlar hep bahane bahane bahane... Ailene bu argümanlar yerine direkt şunu söyle bence:

Bu son birkaç yıla kadar ortalama bir öğrenciydim ve beceriksiz, kapasitesiz olduğuma inanmıyorum.

Şu an kendimi bu sınava dair daha hırslı hissediyorum ve çalışmaya erken başlarsam da motivasyonumu bulacağıma inanıyorum.

Bundan sonrası zaten ailen ve senin aranda. Kötü bir izlenim yaratmışsın. Sürekli bir şeyler bir şeyleri tetiklemiş senin gözünde. Fakat bunların hepsi senin elindeydi yine... Bu sene yine sana göre sebep, özür dileyerek bana göre yeni bir bahane bulmayacağın belli mi ? Hayır.

Ne kadar çalışırsan çalış bilgilerin eskiyor, daha çok çalışmak zorunda kalacaksın her mezun senende. Bunun farkına var bence. Arkadaş ortamı, kötü şartlar, istemediğin/sana göre olmayan sınıfa düşmeler yine yaşanabilir, yaşanacaktır da. Her şeyi göze alıp değişip bunu bir de ailene kanıtlaman gerekli. Şu devirde dershane denen şey cidden çok aşırı pahalı bir gider. Yine seçimini kendine bakıp anlık değil dış çerçeveden her olasılığı gözlemleyip göze alarak yapmalısın.

Olay bu mesajdan sonra zaten forumdaki konu başlığında sorduğun sorudan çıkmış oluyor. Top sende artık.

Geri
Yukarı