2. defa mezuna kalınır mı?

Kusura bakma ama bunlar hep bahane bahane bahane... Ailene bu argümanlar yerine direkt şunu söyle bence:

Bundan sonrası zaten ailen ve senin aranda. Kötü bir izlenim yaratmışsın. Sürekli bir şeyler bir şeyleri tetiklemiş senin gözünde. Fakat bunların hepsi senin elindeydi yine... Bu sene yine sana göre sebep, özür dileyerek bana göre yeni bir bahane bulmayacağın belli mi? Hayır.

Ne kadar çalışırsan çalış bilgilerin eskiyor, daha çok çalışmak zorunda kalacaksın her mezun senende. Bunun farkına var bence. Arkadaş ortamı, kötü şartlar, istemediğin/sana göre olmayan sınıfa düşmeler yine yaşanabilir, yaşanacaktır da. Her şeyi göze alıp değişip bunu bir de ailene kanıtlaman gerekli. Şu devirde dershane denen şey cidden çok aşırı pahalı bir gider. Yine seçimini kendine bakıp anlık değil dış çerçeveden her olasılığı gözlemleyip göze alarak yapmalısın.

Olay bu mesajdan sonra zaten forumdaki konu başlığında sorduğun sorudan çıkmış oluyor. Top sende artık.
2 şekilde de başarıya ulaşmak zorundayım, hangisini başarırsam benim için daha karlı olacaktır? Mezuna kalıp iyi bir üniversite kazanmak mı yoksa DGS'yi kazanmak mı?

Bir de alttan ders verme mevzusunu anlayamadım, çalışıpta neden dersi geçemeyeyim.

2 şekilde de başarıya ulaşmak zorundayım, hangisini başarırsam benim için daha karlı olacaktır? Mezuna kalıp iyi bir üniversite kazanmak mı yoksa DGS'yi kazanmak mı?

Bir de alttan ders verme mevzusunu anlayamadım, çalışıpta neden dersi geçemeyeyim.

Şöyle. 2 yıl okuduğunda zaten sen bazı dersleri görmüş olacaksın. Matematik, Fizik vs vs. Geç geçme bazen senin yeni okulun eski okulunun dersini kendine denk görmüyor ve kabul etmiyor. AA ile geçsen bile. Bir daha alacaksın dersi diyor. Alttan ders muhabbeti bu.

Diğer konuda "daha karlı olacaktır?" sorusu biraz yanlış bir soru. Teknikerliğe kafan yatkındır. Mükemmel tekniker olursun. Ama mühedis olmaya yetmiyorsundur. O kadar iyi tekniker olursun ki Mühendisten çok maaş verirler sana. Ya da tam tersi. Mükemmel bir mühendis olabilirsin ama tekniker kapasiten yoktur. Tekniker olup yeteneklerini hiç eder kendini kısıtlarsın. Bunun cevabını kimse veremez. Sen bilebilirsin. Çevrende seni tanıyanlar verebilir belki bir nebze. En önemlisi ama seninki.

Objektif değerlendirmeye geçersek, Mühendis olmak tabii ki Teknikerlikten daha fazla yetkinlik, saygı ve daha iyi çalışma şartlarına kapı açıyor. Olacaksın demiyorum, olanak sağlıyor. Elin yağa batmıyor böyle yapın diyorsun tekniker yapıyor mesela. Gibi gibi.

İki kısma da eşit uzaklıktayım kararımda net değil ne yapayım dersen. Cevabım "Kazanacağım, elimden geleni yapacağım" diyorsan kal mezuna Mühendis ol. 4 Yıllıktan mezun olmakla 2 Yıllıktan mezun olmak hem saygınlık hem de bilgi olarak aynı değil. Bunun üniversite kısmı da aynı. Kendini vermez, mesleki yönelimini takip etmezsen 4 yıllıktan çıktığında 2 yıllık teknikerin altında da ezilirsin. Her süreci 4 4'lük yaptığını düşünüyorum. O zaman mezuna kal ve Mühendis ol Tekniker değil. Olur. Bence DGS üniversite sınavından daha zor. Psikolojik olarak da zaten okuyorum mantığıyla gireceğinden savsaklayıp kazanamamak da çok olası.

Mezun senemde 500k civarı yaptım calısamadım. Yine girecek olsam calısıp iyi bir sıralama yapacagıma eminim.

Ailem 2 yıllık bir mühendislik yazmamı istiyor bilgisayar programcılığı gibi bir şey düşünüyorum, sonrasında DGS ile iyi bir üniversiteye geçiş yaparım diyorlar. Ablam 2.üniversitesini böyle yapmıştı fakat onun temeli iyiydi. İyi üniversiteler için 1K sıralama lazım, 50kdan girilen bölümler de DGS'de 6-7k istiyor. Giren kişi sayısı düşünülünce %3'lük dilim lazım. Bir de DGS'den sonra üniversitede mühendislikler zor olacak sanırım. Bu konuda bilgisi olan var mı? DGS bana daha sancılı bir süreç gibi geldi. Kazanamazsam yine girebiliyorum fakat bir sene daha mezuna bırakmaktan daha iyi bir seçenek midir bu? Bana dolambaçlı göründü. DGS'yi kazansam bile sonrasında üniversiteye derslere adapte sürecinde alttan ders vermeden bitirebilecek miyim?
inanamıyorum yazdığın neredeyse tıpatıp ben. aynı ve benzer hedefler, düşünülen benzer yol haritaları ve benzer aile bakış açıları. ya dgs ya da 2. mezunluk düşüncesiyle gelgit yaşıyorum ama sanırım mezuna kalacağım. istersen instagramdan vs iletişime geçip birbirmize yks yoldaşlığı yapabiliriz.

Mezuna kalmak iyi cesaret gerçekten. Ben o psikolojik durumu ve tekrar hazırlanma olayını yaşayamam. Çok sağlam mentalite gerek. Diyorsanız ben 3.de başaracağım o zaman kalın mezuna. Ancak 2024 bayağı bir zor olacak ve çok kişi katılacak bilginiz olsun.

Mezun senemde 500k civarı yaptım calısamadım. Yine girecek olsam calısıp iyi bir sıralama yapacagıma eminim.

Ailem 2 yıllık bir mühendislik yazmamı istiyor bilgisayar programcılığı gibi bir şey düşünüyorum, sonrasında DGS ile iyi bir üniversiteye geçiş yaparım diyorlar. Ablam 2.üniversitesini böyle yapmıştı fakat onun temeli iyiydi. İyi üniversiteler için 1K sıralama lazım, 50kdan girilen bölümler de DGS'de 6-7k istiyor. Giren kişi sayısı düşünülünce %3'lük dilim lazım. Bir de DGS'den sonra üniversitede mühendislikler zor olacak sanırım. Bu konuda bilgisi olan var mı? DGS bana daha sancılı bir süreç gibi geldi. Kazanamazsam yine girebiliyorum fakat bir sene daha mezuna bırakmaktan daha iyi bir seçenek midir bu? Bana dolambaçlı göründü. DGS'yi kazansam bile sonrasında üniversiteye derslere adapte sürecinde alttan ders vermeden bitirebilecek miyim?

İdealistsen kalınır ancak psikoljin ne durumda tekrar hazırlanmayı gözün kesiyor mu?

Şöyle. 2 yıl okuduğunda zaten sen bazı dersleri görmüş olacaksın. Matematik, fizik vs vs. geç geçme bazen senin yeni okulun eski okulunun dersini kendine denk görmüyor ve kabul etmiyor. AA ile geçsen bile. Bir daha alacaksın dersi diyor. Alttan ders muhabbeti bu.

Diğer konuda "daha karlı olacaktır?" sorusu biraz yanlış bir soru. Teknikerliğe kafan yatkındır. Mükemmel tekniker olursun. Ama mühedis olmaya yetmiyorsundur. O kadar iyi tekniker olursun ki mühendisten çok maaş verirler sana. Ya da tam tersi. Mükemmel bir mühendis olabilirsin ama tekniker kapasiten yoktur. Tekniker olup yeteneklerini hiç eder kendini kısıtlarsın. Bunun cevabını kimse veremez. Sen bilebilirsin. Çevrende seni tanıyanlar verebilir belki bir nebze. En önemlisi ama seninki.

Objektif değerlendirmeye geçersek, mühendis olmak tabii ki teknikerlikten daha fazla yetkinlik, saygı ve daha iyi çalışma şartlarına kapı açıyor. Olacaksın demiyorum, olanak sağlıyor. Elin yağa batmıyor böyle yapın diyorsun tekniker yapıyor mesela. Gibi gibi.

İki kısma da eşit uzaklıktayım kararımda net değil ne yapayım dersen. Cevabım "kazanacağım, elimden geleni yapacağım" diyorsan kal mezuna mühendis ol. 4 yıllıktan mezun olmakla 2 yıllıktan mezun olmak hem saygınlık hem de bilgi olarak aynı değil. Bunun üniversite kısmı da aynı. Kendini vermez, mesleki yönelimini takip etmezsen 4 yıllıktan çıktığında 2 yıllık teknikerin altında da ezilirsin. Her süreci 4 4'lük yaptığını düşünüyorum. O zaman mezuna kal ve mühendis ol tekniker değil. Olur. Bence DGS üniversite sınavından daha zor. Psikolojik olarak da zaten okuyorum mantığıyla gireceğinden savsaklayıp kazanamamak da çok olası.
Aynı üniversiteden bir bölümse denklik veriyor. Tercih yaparken gideceğim üniversitede beğendiğim bir bölüm olması yeterli. DGS ile iyi yerlere gelen tanıdıklarım olduğu için bir yıl daha mezuna bırakmayacağım sanırım.

Arkadaşlar ailem hem tercih yapmamı istiyor hem de 2 yıllıktan bir şey olmaz polis ol, fizyoterapist ol vs. diyorlar. DGS DGS derken neden böyle demiyorlardı acaba.

Kararımı verdim 1 yıl daha mezuna kalacağım. Mevcut OBP bile 50k geriye atmışken şimdi tercih yaparsam bu sınavın bir geri dönüşü olmayacak, sevmediğim bir işe mahkum olacağım. Bu yüzden bu sınavı çalışıp kazanacağım. Fikir verenlere teşekkürler, seneye gelip buraya yazarım, güle güle.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı