2. dönemde açık liseye geçmek için not ortalaması önemli mi?

Lilbored

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba. Ben 11.sınıf öğrencisiyim ve 2. dönem açık liseye geçmek istiyorum. Geçebilmem için bütün derslerden 50'nin üstünde mi almam gerekiyor? Mesela matematik ve edebiyat gibi derslerden 50'nin altında bir not alırsam geçemez miyim? Veya geçersem o dersleri tekrar mı almam gerekiyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,
Açık liseye geçişte not ortalaması önemli değil, not ortalamanız kaç olursa olsun açık liseye geçebilirsiniz. Onun dışında Edebiyat dersiniz 50 altında olursa belki tekrardan alabilirsiniz, bundan emin değilim. O da Edebiyat sorumlu ders olduğu için.

Diğer dersleri alttan alma vs. gibi durumu oluşturmaz. Geçen senelerden kalma sorumlu dersleriniz varsa onlar da karşınıza çıkıyor bu arada.

Merhaba,
Açık liseye geçişte not ortalaması önemli değil, not ortalamanız kaç olursa olsun açık liseye geçebilirsiniz. Onun dışında Edebiyat dersiniz 50 altında olursa belki tekrardan alabilirsiniz, bundan emin değilim. O da Edebiyat sorumlu ders olduğu için.

Diğer dersleri alttan alma vs. gibi durumu oluşturmaz. Geçen senelerden kalma sorumlu dersleriniz varsa onlar da karşınıza çıkıyor bu arada.

Geçen senelerden sorumlu dersim yok sadece bu sene edebiyat ve matematiğim sorun çıkarır mı onu merak etmiştim.
Bir de devamsızlığım 30'u geçerse de geçebilir miyim açığa?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende bu sene mezun oldum açık liseden 10 gün kadar önce. Lisede kaldığın derslerden muaf oluyorsun açık lisede sınavlarına girmene gerek kalmıyor OBP kısmını da etkilemiyor kaldığın için. Sadece edebiyattan geç yeterli.

OBP kısmını her halükarda etkiler. İlk dönem ortalaması baz alınır, ders ortalaması baz alınmaz.

Yok hayır abi ben de en başında öyle sanıyordum sene sonuna kadar, kaldığın derslerin ortalaması dahil edilmiyor. Bundan dolayı kendim üstümden örnek veriyorum eğer 12.sınıf ortalamamı 100 getirseydim OBP puanım 76 olarak gelecekti fakat ben 12.sınıf ortalamamı 87 getirdim ve OBP puanım 77.2 geldi. Açık lisede biliyorsundur kredisini alamadığın dersler yani 45 üstünde alamadığın dersler ortalamana dahil edilmiyor. Aynı mantığı bizim eski notlara da uyguluyorlar açık liseden mezun olurken. Kaldığın dersler mesela benim için fizik ve matematikti direkt olarak muaf olarak sayıldım 3 ve 4.dönemlerinden. Yani sınavlarına girmeme rağmen girmemişim gibi oldu ve onlardan kalmamın ortalamama bir etkisi olmadı. Örgün ile açık lise kısmını birleşince not hesaplama işleri çok karmaşık bir hal alıyor.

Bana halk eğitim merkezindeki adam şey demişti biz iki kişi gitmiştik AÖL geçerken arkadaşım ile benim kredi sayılarım farklı gelmişti "kaldığınız dersler birbirinden farklı olduğu için kredilerini ve notlarını alamıyorsunuz" detayına girmemiştik ama o arkadaşım 9 ve 10 da coğrafyadan kalmıştı sadece ben ise 9 da fizik 10 da matematikten kalmıştım. Onun da ortalaması benimki gibi 12 de 100 alsa bile gelmesi gerekenden benimki kadar olmasa da daha fazla geldi. Çünkü o coğrafyadan ilk sene 46 ikinci sene 49la kalmıştı ben ilk sene fizikten 30 küsur ikinci sene matematikten 43 küsurle kalmıştım benim ortalamamı onunkine oranla daha da düşürüyordu bu dersler.

Tabii çok daha fazla etken vardır örgünden açığa geçişte OBP hesaplanırken bu bunlardan birisi sadece. Ben kendi araştırmalarım hesaplamalarım ve halk eğitim merkezinde bizi açık liseye kayıt eden adamdan aldığım bilgiler ile koyuyorum bunu ortaya tabii. Hani içinde 2 yanlış çıkarsa 3 tane de doğru çıkacağından kesinlikle eminim.

Umarım kendimi düzgün ifade etmişimdir.

Yeni konular

Geri
Yukarı