2. El araç alırken hasar kaydının ne önemi var?

Mesela dediğim gibi ben aracın ömürlük binicisi olacağım için misal diyelim araç 47 takla bile atmış olsa, sağ kapısı çıkma tofaş kapısı olsa, arka tampon başka ön tampon başka olsa bile aracın yürür & mekanik aksamında bir sorun olmadığı sürece almayı düşünüyorum çünkü ben zaten kendim bizzat ilerleyen zamanlarda kozmetik değişimleri yaptırmayı düşünüyorum. Örneğin ön arka tamponu değiştirmek, görüntü amaçlı rüzgarlık ekletmek, aracın yan taraflarına etek taktırmak, egzoz değişimi vs. vs. Benim bu koşullarım altında isterse bir aracın 50.000₺ lik hasar kaydı bile olsa mekanik aksamına sorun gelmediği sürece almam hiç de mantıksız değil anladığım kadarıyla. Doğru mudur?
Aracın hasar kaydının büyüklüğü, karıştığı kazanın büyüklüğü ile orantılı olduğundan bir değer kaybı oluşuyor. Fakat bu sizi yanıltmasın, sadece kaskolu araçlarda hasar kaydının tam miktarını görebiliyorsunuz, kaskosu olmayan bir araç 50 takla atsa ve sonra tamir görse 0 hasar kaydı işlenir mesela.

Aracın boyalı olmasının da bazı kriterleri var. Mesela boya eğer macunlu ise buradan aracın bir kazaya karıştığını, kazalı parçanın macun sürülerek düzeltildiğiniz anlarsınız. Bu da alacağınız aracın değerini düşürür.

Sıfırdan motor yapılma olayı da tamamen yapılan işçilik ile alakalıdır. İşçilik düzgünse ben olsam daha fazla para verip alırım.

Şimdi tüm soruların ortak cevabına geleyim, ülkemizde bu boya, hasar kaydı vs kriterlerin araç alım satımında büyük etken olmalarının sebebi bu araçların ülkemizde çok pahalı olması, ve insanların birbirlerine kaza olaylarında güvenmemesi. Bu nedenle insanlar bir araç alırken "bu arabanın tamamı boyalı, peki bu araç takla attığı için mi boyanmış yoksa temizlik boyası mı bu" sorusunun cevabına güvenmediklerinden direkt olarak boya olayları fiyatı etkiliyor.

Siz biniciyim demişsiniz, alacağınız aracın boya veya sıfırdan motor durumu sizi etkilemeyecek o zaman. Alacağınız aracı gerekirse 1000TL vererek düzgün bir ekspertize götürüp alın.
Hocam çok güzel açıklamışsın peki çekme belgeli olduğu zaman ne ile uğraşmam gerekiyor veya neyi etkiliyor onu da açıklayabilir misin rica etsem?

Son düzenleme:
Mesela dediğim gibi ben aracın ömürlük binicisi olacağım için misal diyelim araç 47 takla bile atmış olsa, sağ kapısı çıkma tofaş kapısı olsa, arka tampon başka ön tampon başka olsa bile aracın yürür & mekanik aksamında bir sorun olmadığı sürece almayı düşünüyorum çünkü ben zaten kendim bizzat ilerleyen zamanlarda kozmetik değişimleri yaptırmayı düşünüyorum. Örneğin ön arka tamponu değiştirmek, görüntü amaçlı rüzgarlık ekletmek, aracın yan taraflarına etek taktırmak, egzoz değişimi vs. vs. Benim bu koşullarım altında isterse bir aracın 50.000₺ lik hasar kaydı bile olsa mekanik aksamına sorun gelmediği sürece almam hiç de mantıksız değil anladığım kadarıyla. Doğru mudur?

Hocam çok güzel açıklamışsın peki çekme belgeli olduğu zaman ne ile uğraşmam gerekiyor veya neyi etkiliyor onu da açıklayabilir misin rica etsem?
O zaman sizin yapacağınız iş aracı alırken iyi bir motor ustasına göstermek olacaktır. Hatta birkaç farklı ustaya bile gösterebilirsiniz. Ön düzen, alt takım ve motor kısmına çok iyi baktırmanızı tavsiye ederim. Zira sizin için kaporta durumu önemli değilse. Özellikle motoruna çok iyi baktırın derim. Bende aynı sizin gibi düşünüyordum araç alırken ömürlük bineceğim için kaporta ve hasar kaydına pek önem vermedim sadece motoruna baktırdım ama aracı alırken güya sıfır motor yapılmış diye almıştım fakat aracın motoru bitik çıktı bir sürü masrafıyla uğraşıyorum şu an. O yüzden açıklamamda birkaç defa ustaya götürün ifadesini kullandım. Çekme belgeli olduğu zaman aracı aldığınızda plakasını da alıp muayene yaptıracaksınız diye biliyorum.

O zaman sizin yapacağınız iş aracı alırken iyi bir motor ustasına göstermek olacaktır. Hatta birkaç farklı ustaya bile gösterebilirsiniz. Ön düzen, alt takım ve motor kısmına çok iyi baktırmanızı tavsiye ederim. Zira sizin için kaporta durumu önemli değilse. Özellikle motoruna çok iyi baktırın derim. Bende aynı sizin gibi düşünüyordum araç alırken ömürlük bineceğim için kaporta ve hasar kaydına pek önem vermedim sadece motoruna baktırdım ama aracı alırken güya sıfır motor yapılmış diye almıştım fakat aracın motoru bitik çıktı bir sürü masrafıyla uğraşıyorum şu an. O yüzden açıklamamda birkaç defa ustaya götürün ifadesini kullandım. Çekme belgeli olduğu zaman aracı aldığınızda plakasını da alıp muayene yaptıracaksınız diye biliyorum.
Zaten şu an emanet olarak babamın aracını kullandığım ve bir dünya problemi olduğu için sütten ağzımız yanık durumda yani motor ve yürüyen konusunda biraz pinpirikli sayılabilirim. Aracı almadan önce en az 2-3 motor ustasına gösterme planım var, bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Şimdi oturdum listeleme yapıyorum kendime şöyle bi 50-60 araç listeleyip görüşme yapacağım bakalım hangisinde anlaşabilirsek artık :)

Aracın şase ve süspansiyon geometrisi bozulmadığı sürece düzgün tamir edilmiş hasar kayıtlı arabalarda alınır. Tabi model yükseltmek isteyince satması zor iş, orası ayrı.

Aracın şase ve süspansiyon geometrisi bozulmadığı sürece düzgün tamir edilmiş hasar kayıtlı arabalarda alınır. Tabi model yükseltmek isteyince satması zor iş, orası ayrı.
Allah utandırmaz ise aldığım aracı ya ben ya araç son nefesini verene kadar kullanmayı düşünüyorum. Zaten arabasını evladı gibi seven bir insanım, tabiri caiz ise kör topal Lada Samara'yı bile (babamın aracı) haftalık olarak sanayiye götürür bi 30-40 lira işçilik karşığı herhangi bir sorunu sıkıntısı var mı, bir problem mevcut mu diye kontrolden geçirtirim. İnşallah bir sorun yaşayacağımı düşünmüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı