2. el araç fiyatları ne zaman düşer?

Kimse kusura bakmasın tamam ekonomi falan da halk da dolandırıcı 2. el nedir alırsın kullanırsın sonra uygun bir fiyata satarsın adam bakıyor satayım ben bunu zaten fiyatlar uçmuş gidiyor hemen aldığı fiyatın üstüne satıyor.
Sadece arabamı fırsatı bulan bir yerden yolmaya çalışıyor, maske kolonya hepsinde aynı durum.
Sözde dürüst bir milletiz bu mu dürüstlük yazık bize ya.

@Jira 50 yıllık arabalara binilecek dönem çok uzak değil, şu anda bile yollarda olan arabaların ortalama yaşı 16. Bu giderek artıyor ve daha da hızlanarak artacak.
Ben zihniyeti eleştirdim. Bütçesi olan birinin lüks arabaya binip şikayet etmesini eleştirmiş arkadaş. Bunun elle tutulur bir tarafı yok. Ne yapsın yani sistemi eleştirmek için NCAP'a girmeyi reddeden bir firmanın teneke arabasını mı alsın? Ya da fiyatını hak etmeyen hurdalara mı para bayılsın? Otobüs mü kullansın? Vergiler yüzünden devlete 2 araba aldığımız durumda eleştirilecek tek kısım vergilerin fahiş olmasıdır.

Devlet arabadan bu kadar fazla kazanmak istemese insanlar sıfıra daha kolayca ulaşabilir, böylece 2. eldeki çakallıklar da minimuma iner. Sorun burada başlıyor. Ben arabamı 130-140 birime aldım, şu an 200 birim. Satıp muadilini almam için üstüne koymam gerekiyor, bu da bir sorun.

@Megaton Dediğinde haklılık payın yüksek ama gözden kaçırdığın bir ayrıntı var.

Diyelim senin elinde 10 yıllık bir araba var ve yeni araba almak istiyorsun. Ortalama gelire sahip bir hane olarak 10 yılda ne kadar para biriktirmiş olabilirsin? Türkiye şartlarında iyi denilecek bir arabanın ancak yarısı kadar bir para olabilir bu miktar. Bu durumda sen elindeki arabayı ucuz fiyata elden çıkarırsan yenisini alamıyorsun, yenisini almak için aradaki bütçe farkını kapatacak bir fiyata satmak durumunda kalıyorsun. İşte bu durumda 2. el fiyatları yükseliyor, aslında çok ucuza satılması gereken arabalar hem bundan hem de halkın biraz "benimki X eder" kafasından dolayı daha da değerleniyor.

@Jira Bütçesi kaldıran insanlar vergi farkını da ödeyip isterse sıfır alır, bunda laf edilecek taraf yok ama işin bir de şu gerçeği var; ne kadar az alım olursa devlet ÖTV'den o kadar az kazanıyor. Bu durumda da ÖTV indirimi gibi kampanyalarla daha uygun fiyatlı araba almaya teşvik edip sürümden daha iyisini kazanma yoluna gidiyorlar. Bu bakımdan halk olarak işe tepki koymayı da yanlış bulmuyorum ama bu işler organize şekilde olur. Bireysel girişimlerle yapılmaz.

Evet haklısınız da hem de çok fakat insaf be, babam araba satarken gerek yok fazla fiyat koymaya dedi elime 5 fazla geçse ne geçmese ne dedi ihtiyacı olan binsin işini görsün dedi. Temiz arabayı kullandı çok az, sadece 2 bin TL karla sattı kime sorsan ahmaklık der hele 9 10 bin kadar kazanacaksan ama gerek var mı bu kadar aç gözlü olmaya biraz fazla kazanınca ne oluyor o kadar biriktirince ne oluyor kefenin cebi yok ki.

ÖTV indirimine gitmek yerine (ki gittiğinde bile satılan sıfır araç sayısı belli. Filo araçlarını dahil etmiyorum, bireysel) alınan vergi oranları azaltılıp daha makul bir seviyeye getirilse sıfır alamayacak durumdaki bir adam 2. elde kendini heba edeceğine sıfır almak için eline fırsat geçer. Bu adam gidip sıfır alır, 5 yıl kullanıp arabasını satar. Sıfra talep artacağından dolayı 2. eldeki şişme ve çakallıklar azalır ya da tutmayacağından dolayı ülkede en azından araba konusunda 2. el kültürü de oluşmuş olur.

2. eldekilere bir yandan sövüyorum, bir yandan iyi yapıyorlar diyorum. Başka çare yok. Adam arabasını ucuza verse sattığı arabanın muadilini almak için büyük paralar koyması gerekiyor üstüne. Sattığı fiyata sattığı arabadan daha alt kademede bir araba bile alamıyorsa 2. elin şişmesi kaçınılmaz bir sondur. E bu durumda kendime soruyorum, ben de aynı şeyi yaparım çünkü alnımda enayi yazmıyor. Devlet bize bu mecburiyeti sağlıyorsa biz de buna uymak zorunda kalıyoruz.

ÖTV indirimine gitmek yerine (ki gittiğinde bile satılan sıfır araç sayısı belli. Filo araçlarını dahil etmiyorum, bireysel) alınan vergi oranları azaltılıp daha makul bir seviyeye getirilse sıfır alamayacak durumdaki bir adam 2. elde kendini heba edeceğine sıfır almak için eline fırsat geçer. Bu adam gidip sıfır alır, 5 yıl kullanıp arabasını satar. Sıfra talep artacağından dolayı 2. eldeki şişme ve çakallıklar azalır ya da tutmayacağından dolayı ülkede en azından araba konusunda 2. el kültürü de oluşmuş olur.

2. eldekilere bir yandan sövüyorum, bir yandan iyi yapıyorlar diyorum. Başka çare yok. Adam arabasını ucuza verse sattığı arabanın muadilini almak için büyük paralar koyması gerekiyor üstüne. Sattığı fiyata sattığı arabadan daha alt kademede bir araba bile alamıyorsa 2. elin şişmesi kaçınılmaz bir sondur. E bu durumda kendime soruyorum, ben de aynı şeyi yaparım çünkü alnımda enayi yazmıyor. Devlet bize bu mecburiyeti sağlıyorsa biz de buna uymak zorunda kalıyoruz.

Siz de haklısınız ne diyelim.

100bin tl degerindeki araba vergisiyle 300bin tl oluyor. Her aldigimiz arabadan 2 adet de devlete hediye ediyoruz. Ikinci olarak da tl'nin deger kazanmasi gerekiyor. Bunun icinde bu aksamdan itibaren gereken adimlar atilsa dahi minimum 5yil sonra sonuclari gorunur ki hukumetin halen daha hicbir olumlu politikasi yok. Sahsi fikrim duser ama ucurumdan asagi duser artik. Ben arac almaktan vazgectim kendimce protesto ediyorum biraz zorluk yasiyorum ama olsun.

@Jira Aslında ÖTV oranı düşürülse de arabaların paketleri arasındaki fiyat farkı tahmin edileceği kadar düşmeyecek. Örnek vermek gerekirse kendi aracım için konuşayım, aynı düzey pakette aracın fiyatı 38,165 € şu anda Almanya'da ve gümrük vergisi yok, TL ile 295-300 bin TL arası bir fiyat yapıyor. Aynı araç şu anda burada benzer pakette (ama bazı donanımlar eksik) 350 bin TL, indirimle 310-320 civarına geliyor.

ÖTV indirimi olduğu zaman bu defa yetkili distribütörler bu eksik olan donanımları da ekleyecek paket seçimlerinde ve fiyatları şimdiki ÖTV olmayan fiyatlara göre daha da yükseltme durumuna geçecekler. Yani ÖTV'yi %15-20'ye çekseler de aradaki fark ne yazık ki beklenilen düzeylere inmeyecek.

ÖTV tamamen keyfi olarak alınan bir vergi, zamanında DSP başımıza çıkardı sonra adı değiştirilerek sonrasında gelen parti tarafından müthiş bir gelir kaynağı olarak görüldüğü için artırılarak devam ettirildi. Bu kısımda tamamen hemfikirim ama asıl sorunumuz bundan çok küresel olarak alım gücümüzün düşüklüğü.

Merhaba @M.Arda Solmaz

ÖTV indirimi geldiğinde (ki geleceğine dair büyük bir söylenti var) düşeceğini sanıyorum.
Sizin belirttiğiniz model de bu ne kadar olur kestirmesi güç.
Şişen piyasa patlamaya mecbur çünkü.

Geri
Yukarı