2. el araç fiyatları ne zaman düşer?

Çoğu lüks araba komşu ülkeden alınıp da getirilip sürülüyor. Bence mantıklı bir hareket.

1. Yurtdışında (herhangi bir yerde) en az 185 gün kalmış olmak.
  2. Alacağınız ülkede oturma izninizin olması.
Sadece 2 yıl kullanabilirsiniz…

• Bu aracı Türkiye’de sizden başkası kullanamaz.
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olsa da başka biri onu sizden satın alamaz.
  • Bu araçlar, kiralanamaz
  • Hiç bir şekilde devredilemez.

Yurtdışından otomobil getirmenin şartları arasında bulunan 185 gün hesabı şöyle yapılıyor: Emniyet Genel Müdürlüğü’nden alınan pasaport giriş çıkış kayıtlarına göre yapılıyor. Türkiye’ye giriş yapılacak tarihten bir yıl geriye doğru sorgulama yapılır. 365 gün içerisinde 185 gün yurtdışında kalan ve olağan koşullarda ikamet eden kişiler şartı sağlayabilmektedir. Ayrıca 185 gün şartı konusunda şu iki nokta da önemli:

• 185 günün kesintisiz olması şart değildir.
  • Yurtdışından emekli olmuş kişiler için 185 gün şartı aranmamaktadır.
Bu şartlar hariç diğer tüm getirme yolları yasaya aykırı. Özellikle Gürcistan'dan hülle yoluyla arada bu şartları sunan 3. kişiler aracılığıyla getirtiliyor ve o arabalar o kişiye ait oluyor. Başka biri sınırdan geçiremiyor, araç alan kişinin üstünde olmuyor, yasa ihlallerinden biri olan araç sahibi dışındaki kişi tarafından kullanılıyor. Muayeneye giremez, satamaz, çevirmelerde arabanın bağlanma riski var. Neden insanlar bu riskleri alsınlar? Bu kriterlere sahip kaç TC vatandaşı var ki?

Ayrıca yasa dışı işin sigortası olmaz, garantisi benim abi diyen resmi olmayan distribütörlerden hiçbir farkları olmaz. Ulaşamadığında ne diyeceksin? Kaçak yolla araba getirttim ama sigortalı diyen X kişiye ulaşamıyorum mu?

1. Yurtdışında (herhangi bir yerde) en az 185 gün kalmış olmak.
  2. Alacağınız ülkede oturma izninizin olması.
Sadece 2 yıl kullanabilirsiniz…

• Bu aracı Türkiye’de sizden başkası kullanamaz.
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olsa da başka biri onu sizden satın alamaz.
  • Bu araçlar, kiralanamaz
  • Hiç bir şekilde devredilemez.

Yurtdışından otomobil getirmenin şartları arasında bulunan 185 gün hesabı şöyle yapılıyor: Emniyet Genel Müdürlüğü’nden alınan pasaport giriş çıkış kayıtlarına göre yapılıyor. Türkiye’ye giriş yapılacak tarihten bir yıl geriye doğru sorgulama yapılır. 365 gün içerisinde 185 gün yurtdışında kalan ve olağan koşullarda ikamet eden kişiler şartı sağlayabilmektedir. Ayrıca 185 gün şartı konusunda şu iki nokta da önemli:

• 185 günün kesintisiz olması şart değildir.
  • Yurtdışından emekli olmuş kişiler için 185 gün şartı aranmamaktadır.
Bu şartlar hariç diğer tüm getirme yolları yasaya aykırı. Özellikle Gürcistan'dan hülle yoluyla arada bu şartları sunan 3. kişiler aracılığıyla getirtiliyor ve o arabalar o kişiye ait oluyor. Başka biri sınırdan geçiremiyor, araç alan kişinin üstünde olmuyor, yasa ihlallerinden biri olan araç sahibi dışındaki kişi tarafından kullanılıyor. Muayeneye giremez, satamaz, çevirmelerde arabanın bağlanma riski var. Neden insanlar bu riskleri alsınlar?

Ayrıca yasa dışı işin sigortası olmaz, garantisi benim abi diyen resmi olmayan distribütörlerden hiçbir farkları olmaz. Ulaşamadığında ne diyeceksin? Kaçak yolla araba getirttim ama sigortalı diyen X kişiye ulaşamıyorum mu?
Arkadaş Almanya'dan getirtecek, zaten ben elini kolunu sallayıp getirirsin demedim, prodesürler yerine getirildiğinde dedim. Sigortadan kastım aracı gümrüğe getirirken herhangi bir kaza için, aracın normal garantisi gibi değil yani. İnsanlar bu işe ekonomik nedenlerden ötürü başvuruyor. Herkes ekonomik anlamda güçlü olsa bir şey demem ama şuanki ekonomik gidişat nedeniyle böyle yollara yönelme eğilimi gösteriyoruz. Zaten Türkiye'de hangi yasalar tam işliyor ? Onun bunun torpilin varsa ... Sen hala dersen 35.000 TL'ye Türkiye'den paşa paşa Doğanım alıp yanlarım dersen link aşağıda. Söylediklerimiz zaten tavsiye. Arkadaş elbet araştırmıştır gerekli mevzuatları da buraya yurtdışı için de not düşmüştür.

Mercedes E200W124 1993 model hayalim var. Bu arabanın piyasasını 2 senedir takip ediyorum. 2 sene öncesine kadar temizi 30-35 bin arasıydı. Fakat şimdi 55-60-65 civarlarında seyrediyor. Gerçekten çok arttı. Sizce ne zaman düşer? Veya düşer mi? Eğer düşmezse Almanya'daki akrabama 1000-2000 Euro arasında temiz bir şey aldıracağım ve ÖTV indirimlerini bekleyeceğim. Ülkeye olabildiğince az masrafsız sokabilmek için. Sizce en mantıklısı hangisi?
Ülkeye sıfır araç girmesi gerekiyor mantıken. Bende araç alacaktım fakat sıfır araba yok bayilerde ve ikinci el fahiş fiyatlar mevcut. Adam 100 bin'e sıfır aldığı arabayı 200 bin'e satıyor nasıl bir mantıksa. He eyvallah herkesin fiyatı kendine göre lafım yok ama bu kadarına da pes doğrusu.

Türkiye'deki 2. el ve sıfır araba piyasasının ne durumda olduğunu biliyorum, nasıl bu hale geldiğinin de farkındayım. 2012 - 2016 - 2020 yıllarında sıfır araba aldım, 2012 yılında aldığım C sınıfı donanımlı HB arabanın fiyatı, 2020 yılının başında aldığım arabanın 6 aydaki fiyat artışı kadar.

Doğru, bazı kişiler için yasalar olması gerektiği gibi işlemiyor ama torpili olmayan bizim gibi halka öyle bir işletiliyor ki... Bu kriterlere sahip olunmadığı sürece yurtdışından araba getirtmek de bu riske bile bile lades demek oluyor. Yasa dışı olabilecek bir şeyi önermek de doğru değil bu yüzden.

Türkiye'deki 2. el ve sıfır araba piyasasının ne durumda olduğunu biliyorum, nasıl bu hale geldiğinin de farkındayım. 2012 - 2016 - 2020 yıllarında sıfır araba aldım, 2012 yılında aldığım C sınıfı donanımlı HB arabanın fiyatı, 2020 yılının başında aldığım arabanın 6 aydaki fiyat artışı kadar.

Doğru, bazı kişiler için yasalar olması gerektiği gibi işlemiyor ama torpili olmayan bizim gibi halka öyle bir işletiliyor ki... Bu kriterlere sahip olunmadığı sürece yurtdışından araba getirtmek de bu riske bile bile lades demek oluyor. Yasa dışı olabilecek bir şeyi önermek de doğru değil bu yüzden.
2017 model Clio'yu 60.400 TL'ye aldığımız araç şuan 110.000 TL olmuş durumda. Yazıklar olsun.

İnsanlar bu fiyatlara rağmen deli gibi 2018 model ve üzeri araç satın alıyorlar.

Oturduğum sokakta bile eskiden Şahin, Albea, Linea gibi araçlar varken artık Golf, 3 serisi, Leon, Superb dolu.

Ondan sonra bu fiyatlar neden böyle diye şikayet ediyorlar. Almayın! Zorunluluk değilse almayın.

Olan gene orta gelirli insanlara oldu. Adam 2014-2015 Golf alacak, tam para birikti derken hop fiyatlar 30.000-40.000₺ artmış. Birden Golf yerine Polo ilanlarına bakarken buluyorsunuz kendini.

Dedeme araba bakıyoruz. Brodway, R19 gibi ucuz yollu, köy ortamında pişman etmeyecek ve arıza yapsa bile uygun fiyata tamir olabilecek araç alma niyetindeyiz.

Onlar bile 30.000₺ bandına dayanmış durumda. Oysa 1 yıl önce klimalı 1.6 2000 model R19 15-17 arasına bulunabiliyordu. Üstelik bu araçlar temiz diye tabir edilen araçlardı.

Bu durumun sorumlulara gene kendi halkımız.

• Gidip ihtiyacı olmadığı hale araba satın alması veya satması.
  • Adam 2 parça boyalı arabayı 90.000₺ yazmış, benim araba boyasız 120.000₺ eder kafası.
  • Yol yapmamış arabaları neredeyse aynı segment 0 araç kadar para istemeleri.
  • Birde samanlık ve hastalık tayfa.
  • Arabanın yayını kesip, film çekip, sisleri led yapıp ekstrası var diye 20.000₺ pahalıya satmaya çalışan tayfa.
  • Pert arabaları toplayıp, insanların hayatıyla oyanayan "pert et ki" tayfa(siz anladınız).

Bunların hepsine fazladan al-sat işine giren insanları ekleyince piyasa alev gibi işte. Ne olsun. Sorsalar ben müslümanım, dindarım derler ama iş para olunca dinlerini bile satarlar. Çünkü para onlar için ahlak veya dürüstlükten daha önemli.

Almayın! Zorunluluk değilse almayın.
Bu mantığa katılamadım. Küba gibi 30-50 yıllık arabalara mı binelim, ne yapalım. Onu mu istiyorsun? :D

Yeni model araba kullanmanın bununla alakası yok. Sebeplerini kendin yazmışsın zaten.

@Ulunay Güzel özetlemiş, özellikle şu kısmı çok doğru: Adam 2 parça boyalı arabayı 90.000₺ yazmış, benim araba boyasız 120.000₺ eder kafası.

Aslında eski bir arabanın komple boyalı olması eğer arabada bir kaza yoksa fiyat artırma nedenidir Dünya'nın mantıklı olan her ülkesinde. Burada ise her arabayı ucuzdan almak için ottan sebeplerle fiyat kırmaya çalışan galericiler yüzünden durum buna geldi.

Ne yazık ki bu ülkede bırakın premium bir aracı, ortalama bir arabaya sahip olmak bile bir lüks haline geldi. Ülkeye sıfır araba girişleri az çünkü sıfır alacak kişi sayısı geçen yıllara göre çok azaldı, eldeki 2. el arabaların fiyatları da bundan dolayı değerlerini aynı oranda korumaya devam edecek. Stagflasyon çıkmazındayız arkadaşlar, herkes arabalara ve evlere fahiş fiyatlar çekiyor ama alabilen sayısı çok az. İşsizlik artıyor, alım gücü düşüyor, fiyatlar yükseliyor ve arz taleplerin çok üstünde bir alım gücü istiyor. Bu işin sonu belli, söylemeye dilim varmıyor ama durumun farkında olanlar yakın-orta vadeli gelecekle ilgili umutlarını tamamen kaybetmiş durumdalar.

@Jira 50 yıllık arabalara binilecek dönem çok uzak değil, şu anda bile yollarda olan arabaların ortalama yaşı 16. Bu giderek artıyor ve daha da hızlanarak artacak. Böyle devam ederse 10-15 yıl sonra 80-85 model TOFAŞ/Renault arabalar çok normal bir hale gelecek.

Yeni konular

Geri
Yukarı