2. el iPhone 11 alınırken nelere dikkat edilmeli?

Merhaba iyi sosyaller. Ben 2. el iPhone 11 almak istiyorum, fakat elden teslim alacağım zaman telefonu teslim aldıktan birkaç saat veya gün sonra telefonda arıza çıkabilme ihtimalinden korkuyorum. Aslında benim için en iyi seçenek Param Güvende ile almak fakat Param Güvende 700 TL komisyon kesiyor ve bu bütçemi çok fazla aşıyor. Alacağım ürünün kozmetiği 10/10 pili %84 ve hiçbir parçası değişmemiş tamamen sorunsuz bir cihazmış satıcının söylediğine göre. Kutusu ve faturası da duruyormuş fakat garantisi bitmiş. Benim asıl korktuğum olay şu: Diyelim ki ben gittim elden aldım telefonu, fakat birkaç saat veya gün sonra telefon durduk yere aniden kapanmaya başladı veya durduk yere aşırı ısınmaya başladı, garantisi ve iadesi olmadığı için telefonun elimde kalmasından korkuyorum. Sizce bu alacağım telefonda böyle sürpriz bir arıza çıkması muhtemel midir yoksa güvenerek alabilir miyim cihazı ne dersiniz? Param Güvende ile almış olsam en azından 2 gün dener sıkıntı çıkarırsa iade ederim fakat elden alınca böyle bir durum yok ondan dolayı tereddüt ediyorum, emin olamıyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

Ben 2.el iPhone 12 mini alırken telefoncuda bakmıştık hocam adamla konuşun ortak bir noktadaki telefoncuya götürün değişen parça var mı? Anakart tamir görmüş mü? Batarya orijinal mi replika mı baktırın en azından alırken içiniz rahat olur ben öyle almıştım 1 ay oldu bir sıkıntısını görmedim.

@Görkem Say hocamın dediği gibi komisyon %10 ise (oran hakkında bilgim yok) , yani cihazın fiyatı 7 bin tl ise ya cihaz komple toplama bozuğa yakın bir cihazdır ya da yurtdışı cihazdır. Şayet yurtdışı cihaz ise ve süresi geçtiyse sim kartınla telefonu kullanamazsın. Yurtdışına gir çık yapıp kayıt yapman gerekir. Güncel kayıt ücreti ise 6 bin tl.

@Görkem Say hocamın dediği gibi komisyon %10 ise (oran hakkında bilgim yok) , yani cihazın fiyatı 7 bin tl ise ya cihaz komple toplama bozuğa yakın bir cihazdır ya da yurtdışı cihazdır. Şayet yurtdışı cihaz ise ve süresi geçtiyse sim kartınla telefonu kullanamazsın. Yurtdışına gir çık yapıp kayıt yapman gerekir. Güncel kayıt ücreti ise 6 bin tl.

Param Guvende bildigim kadariyla yuzde 10 komisyon aliyor. Daha az almadigina eminim. Daha fazla aliyorsa ve ona ragmen 700 TL ise soylemeye gerek yok.

Yani bu cihazdan bağımsız konuşuyorum, iphone alırken ios'larda yurtdışı genelde ama yurtdışı ürünü mü değil mi onu kontrol edin aşırı ucuzsa. Apple'ı arayıp cihazın seri no'sunu soruşturarak servise gidip gitmediğini sorun (böyle bir şey vardı herhalde arkadaşlar daha iyi bilir), içindeki pil ve değişenleri öğrenmek için de daha da araştırma yapın. Şahsen %84 pili kalmış bir iphone asla almam, o modelin şarjı ağır kullanımda zaten su gibi gider ve pil değiştirmek de gene parayla... Güncel bir android alın o fiyata daha iyi olur sizin için, hatta illaha kamerası için vs. alıyorsanız gidin SE alın (ig ve tiktokta iyi performans verir içerik üreticisiyseniz). Uzun lafın kısası, bence almayın...

7 bin tl ye 450 tl param güvende yanlış bilgi vermeyelim.

Arkadaş 11, 5-12 bin TL'ye falan alacak, şimdi gelelim konuya o fiyata bile dolandırıcı çıkma ihtimali çok yüksek çünkü telefonların çoğu o fiyat aralıklarında 2 de 1'i dolandırıcı çıkıyor ve ayrıyeten sizi Param Güvende de diye farklı yerlere yönlendirip paranıza almak isteyebilirler, elden ilk tercihiniz olsun, havale ile kesinlikle almayın bu devirde kimseye güven olmaz, 700 TL vermeyeyim derken elinizde ki paradan olabilirsiniz.
Telefon gelince alt vidalarına bakarak zaten anlarsınız açılıp açılmadığını, zil sesi, hoparlör, IMEI sorgulama, pil sağlığı, face id, true tone, çiziklere, arkada çift dokunma, şarj alma ve kamera modlarını deneyebilirsiniz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı