Çözüldü 2. Monitörü takınca ekran kartı Clock hızı artıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

borghesia

Hectopat
Yer
İlkadım, Samsun
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RTX 2080 - 2600X
RTX 2080 kullanıyorum. 2. monitörü taktığım zaman Memory clock 7000, GPU clock 1200 değelerine ulaşıyor (PC boşta iken). Çıkardığım zaman her şey normal, 300 ile 500 arası. Bu bir problem mi değil ise bunun bir zararı var mıdır ekran kartına?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Söylediğiniz her şeyi denedim. Sorun sadece iki monitörü de 120 Hz aldığım zaman çözülüyor. Ana monitörü 144 Hz aldığım zaman ise gene aynı değerlere çıkıyor. Sorun tam çözülmedi. Biraz daha araştıracağım. Belki çözünürlük farkından kaynaklı bir durumdur.

Hocam AMD ve NVIDIA driverlarında sorun var bu aralar 144Hz monitörlerin hepsinde bu sorunu gösteriyor bekliyoruz maalesef.
RTX 2080 kullanıyorum. 2. monitörü taktığım zaman Memory clock 7000, GPU clock 1200 değelerine ulaşıyor (PC boşta iken). Çıkardığım zaman her şey normal, 300 ile 500 arası. Bu bir problem mi değil ise bunun bir zararı var mıdır ekran kartına?
Problem mi bilmem ama, yüksek saat hızları ısınmaya ve kartın ömrünün, fanların ömürlerinin azalmasına sebep verir hem ısı hem de daha fazla elektrik çektiği için.

Hangi kablo ile bağlıyorsunuz? Ben HDMI + DVI-I ile bağlandığımda böyle olmuştu. İkisini HDMI ile bağlayınca sorun olmamıştı. Büyük ihtimalle bagladigin kablo yüzünden. Bence problem. Boşta bile yük altında.

Tabii ki zararlı. Öylece internette dolaşırken oyun oynuyormuş gibi kartın zorlandığını düşünsene? Çözüm yolu olarak farklı kablolar deneyebilirsin. Eğer olmazsa farklı sürücüler dene. NVIDIA desteğe yaz, yardım ederler.

Söylediğiniz her şeyi denedim. Sorun sadece iki monitörü de 120 Hz aldığım zaman çözülüyor. Ana monitörü 144 Hz aldığım zaman ise gene aynı değerlere çıkıyor. Sorun tam çözülmedi. Biraz daha araştıracağım. Belki çözünürlük farkından kaynaklı bir durumdur.

Hocam AMD ve NVIDIA driverlarında sorun var bu aralar 144Hz monitörlerin hepsinde bu sorunu gösteriyor bekliyoruz maalesef.

Çözüm

Rahatlatan bir cevap oldu teşekkür ederim. Bayağı bir strese girmiştim. Eski driverları kursam sorun çözülür mü yani?

Hocam bende çift monitor kullanıyorum DP ile 144hz alıyorum. Rtx 2060 ekran kartım mevcut. Sistem boşta iken ekran kartı kullanımı ara ara %5-10 arası gidip geliyor. Msi afterburner ile bakmadım. Eve gidince bakar tekrar mesaj atarım. Son sürüm driver kullanıyorum.

NVIDIA denetim> 3D ayarların yönetilmesi > güç yönetim modu > optimum güç seçeneğinin seçili olduğundan emin olunuz. Eğer yeni seçtiyseniz bilgisayarı yeniden başlattığınızda sorun çözülecektir. Çözülmüyorsa başka bir sorun vardır.

Geri
Yukarı